Header Reklam
Header Reklam

Vansan Satış Müdürü Can Ertöz: 'Önemli olan suyun kaç metreye basıldığı değil, o metreye kaç paraya basıldığıdır'

26 Temmuz 2012 Dergi: Mayıs-Haziran 2012

e-Belediye: Vansan'ı kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Can Ertöz: Özden Ertöz tarafından 1964 yılında kurulan Vansan, önce tarımsal sulama amaçlı düşey milli pompaların üretimine başladı. 1996 yılında ise şu an mevcut bulunduğumuz 12.000 m2'lik fabrikamıza taşındık. Vansan bünyesinde 55 beyaz yakalı, 165 mavi yakalı olmak üzere 220 çalışanımız var.

Firmamızda paslanmaz çelik ve döküm serisi dalgıç pompalar, bu pompaların elektrik motorları ile düşey milli pompalar üretiyoruz. Ayrıca yeni ürün olarak norm pompaların ve binalarda hidrofor sistemlerinde kullanılan paslanmaz çelikten dik milli inline pompaların üretimine başladık. Amerika kıtasından Afrika'ya, Avrupa'dan Uzakdoğu'ya kadar 40'ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz.

Tarımsal sulamada düşey milli pompaların yerini dalgıç pompalar aldı. Şu anda düşey milli pompalar büyük sanayi tesislerinde, barajlarda veya belediyelerde kullanılan, yüksek kapasiteli pompalar olarak üretiliyor. Büyük kapasiteli düşey milli pompa uygulamalarında Türkiye'deki iki önemli üreticiden biri konumundayız.

Vansan'ın bilinen en önemli özelliği mühendisliği kuvvetli bir firma olmasıdır. Dünyada tüketilen enerjinin % 20'sinin pompalar tarafından kullanıldığının bilinciyle yüksek verimli pompa üretimi ana hedefimiz oldu.

 

e-Belediye: Yerli üretim mi yapıyorsunuz?

 

Can Ertöz: Pompalarımız tamamen yerli üretim. Yüzde 100'ü de firmamızda üretiliyor. Yurt dışından alıp burada montaj yaptığımız bir ürün yok. Vansan cirosunun % 98'i üretimden gelen ciro, ticaret cirosu hemen hemen hiç yok.

 

e-Belediye: Paslanmaz çelik hidrofor pompalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Can Ertöz: TOKİ'nin de etkisiyle inşaat sektöründe hızlı bir gelişme yaşanıyor ve bununla beraber su basınçlandırma sistemlerine -hidrofor sistemlerine- büyük bir talep oluyor. Suyu neden basınçlandırmak istiyorsunuz? Konfor için. Bunun sessiz olması da önemli bir unsur. Paslanmaz çelik hidrofor pompaları, plastik fanlı pompalara göre son derece sessiz. Bu yeni teknoloji, hem gürültü konusuna bir çözüm getiriyor hem de oldukça verimli. Ben belli bir süre sonra bu pompanın paslanmaz çelik olarak kullanımının zorunlu hale geleceğini düşünüyorum. Şu anda sadece daha yüksek maliyetli, konforun daha önde olduğu binalarda paslanmaz çelik hidroforlar tercih ediliyor. Çoğu binada ise plastik fanlı dediğimiz Noryl fanlı hidroforlar tercih ediliyor. Biz plastik fanlı hidrofor pompası üretmiyoruz.

 

e-Belediye: Projelerinizden bahseder misiniz?

 

Can Ertöz: 2007 yılında Ankara'da büyük bir su sıkıntısı yaşanmıştı. Bunu gidermek için yürütülen "Acil İçme Suyu Projesi" Vansan pompalarla gerçekleşti. Proje için 20 adet 1200 kW gücünde pompanın tasarım, imalat ve montajını 4 ayda bitirdik. Bu, şu an için bile dünyada rekor sayılabilecek bir süre. Buna benzer bir projeyi 2010 yılında Adapazarı Belediyesi ile yaptık. Sapanca Gölü'nden suyu alarak şehrin dağıtımında kullandık. İSKİ ile çalıştık. İSKİ'nin hem enerji verimliliğini dikkate alarak hem de pompa ve motorların içinde insan sağlığına zararlı malzemeler kullanılmaması ile ilgili kendi oluşturmuş olduğu bir şartname vardı. Bu spektleri sağlayarak pompaları teslim ettik. İSKİ'nin bu çalışmadan çok memnun olduğunu biliyorum. Buna benzer bir çalışmayı İZSU ile de yürüttük. İZSU zaten yıllardır enerji verimliliğini göz önüne alarak çalışmalarını yapıyor. Bugüne kadar bu şekilde birçok çalışmayı tamamladık.

Bunun dışında yakın zaman önce de Avrupa'da ilk 5'e girebilecek büyüklükte bir test standı kurduk. Burada 3500 kW'a kadar pompa testleri yapabiliyoruz, test kapasitemiz de aşağı yukarı 35000 m3/saat. Bu testte çok büyük kapasiteli pompaların debisi, basma yüksekliği, gücü, verimi, titreşimi, gürültü seviyelerinin ölçümleri yapılabiliyor.

 

e-Belediye: Belediyeler, son dönemde pompa alımlarında ne tür taleplerde bulunuyor?

 

Can Ertöz: Dalgıç pompalarla ilgili olarak belediyelerden büyük bir talep geliyor. Birçok belediye, barajların yetmediği yerlerde dalgıç pompalarla içme sularını takviye ediyor. Bu pompalarda enerji verimliliği çok önemli bir konu? Ne mutlu ki belediyelerin birçoğunda artık bu konu son derece dikkate alınıyor.

Elektrik pahalı bir ürün, bu yüzden daha ucuza suyu pompalamak belediyelerin de işine geliyor. Dolayısıyla onlar da şartnamelerde mümkün mertebe enerji verimliliğine dikkat ediyor.

 

e-Belediye: Pompa alımlarında, belediyelerin göz önüne alması gereken unsurlar nelerdir? Belediyelere ne tür tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

 

Can Ertöz: Eskiden hem belediyeler hem Devlet Su İşleri gibi büyük pompa alıcıları sadece fiyata bakarak pompa alıyorlardı. Ancak artık fiyatın yanında ne kadar elektrik harcandığına ilişkin değerlendirmeler de yapmaya başladılar. Biz belediyelere bu konuda da tavsiyelerde bulunuyoruz. Önemli olan suyun kaç metreye basıldığı değil, o metreye kaç paraya basıldığı?

Birçok belediye de bunu dikkate almaya başladı. Bunun dışında paslanmaz çelik fan ve difüzörlü dalgıç pompalarına yönelmeleri konusunda da belediyeleri uyarıyoruz çünkü pompa ve motorların içinde kullanılan çinko, kurşun, antimuan gibi bazı malzemeler insan sağlığına zararlı. Kullandığınız pompanın veya motorun boyasının bile insan sağlığına uygun olması lazım. Bu sene Türkiye'de çok fazla firmada olmayan içme sularıyla ilgili bir hijyen sertifikası aldık. Pompalı elektrik motorlarımızda hijyen sertifikası var. İçme sularında kullanılacak pompalarda bu sertifika gerçekten çok önemli. Çünkü birçok belediye veya firma pompanın içinde veya elektrik motoru içinde kullanılan malzemelerin insan sağlığına zararı olup olmadığını bilmeden pompaları seçiyor. Eğer zararlıysa ve içme suyunda kullanılırsa büyük sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla özellikle belediyeler içme suyu dağıtım hatlarında daha dikkatli seçim yapmaya mecburlar. Bizim hijyen sertifikalı pompalarımızda zarar verici hiçbir madde yok. Zaten bu sertifikayla bir taahhüttün altına girmiş oluyoruz. CE belgesinde olduğu gibi; "İnsan sağlığına zarar gelirse ben bunu tazmin etmeye hazırım" diyorsunuz.

Biz, belediyelere isterlerse sertifikalarımızı sunuyoruz ve bu konuda dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Ayrıca en azından diğer firmaları da böyle bir sertifika almaya zorlamaları konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz, bu şartları sağlayan firmalardan alım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Zaman zaman fabrikamızda veya belediyeleri ziyaretlerimizde seminerler düzenliyoruz ve bu konuda bilgiler veriyoruz.

 

e-Belediye: Yurt dışındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

 

Can Ertöz: Yurt dışında her sene 6-7 fuara katılıyoruz. 42 ülkeye ihracatımız var; bunun 30-32 tanesi devamlı ihracat yaptığımız ülkeler. 10 yıldır ihracat yapıyoruz; şu an İspanya'da, Filipinler'de, Vansan Asya Pasifik ve Vansan İspanya'yı kurduk. 7 kişilik bir yurt dışı ekibimiz var; Türkiye'den 5 kişilik bir ekip yurt dışı firmalarımızı ziyaret ediyor. Merkezde de 2 tane arkadaşımız var. Şu an dalgıç pompa üretimimizin özellikle % 60'ına yakınını ihracata ayırdık. Hatta önümüzdeki sene için de çok büyük bağlantılar yaptık, bu oran seneye % 75'lere kadar çıkacak gibi görünüyor. Burada herhangi bir bölge sınırlaması yok. Şu anda Çin'e de, Hindistan'a da ihracat yapıyoruz. Ucuz pazarlar, rekabetçi pazarlar denilen ülkelere de ihracat yapıyoruz. Diğer taraftan Amerika'ya da ihracat yapıyoruz, Güney Amerika'da birçok bayiliklerimiz var. Avrupa'da pek çok önemli bayiliklerimiz var. İspanya?da pazarın % 15'i bizim elimizde. Yunanistan'da çok etkiliyiz, İsviçre'de, İtalya'da çok etkiliyiz. Dolayısıyla Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Uzakdoğu her yerde eşit olarak dağılmış durumdayız. Yurt dışında da Vansan yavaş yavaş önemli bir oyuncu olmaya başlıyor.

 

e-Belediye: Yeni plan ve hedeflerinizden de bahseder misiniz?

 

Can Ertöz: Hidrofor pompalarında çok hızlı bir büyüme bekliyoruz. Onun dışında hem daha fazla ülkeye ihracat yapmak hem de faaliyette bulunduğumuz ülkelerde ciromuzu arttırmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Yeni çıkarmayı düşündüğümüz yeni bir elektrik motoru tipi var. Bunu da dünyada sadece 2-3 firma yapıyor. O motorun üretilmesiyle çok farklı bir noktaya geleceğimizi düşünüyoruz.

Büyük pompa istasyonlarında da Vansan Avrupa'da şu an büyük pompalarda sayılı üreticilerden biri. Buradaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz

Etiketler


Slider Altına