Header Reklam
Header Reklam

Hizmark Group Genel Müdürü Savaş Yeşiltaş; 'LED aydınlatma ile yüksek ışık verimini düşük watt'larla yakalayabilirsiniz'

15 Temmuz 2013 Dergi: Mayıs-Haziran 2013

Kurulduğu 2004 yılından beri başta güneş enerjisi ve aydınlatma sektörü olmak üzere faaliyetlerini sürdüren Hizmark Group, son yıllarda LED aydınlatma sektörüne de yatırım yaparak yeni projelere imza atıyor.

 

“Doğru işi, iyi yapmak” sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Hizmark Group Genel Müdürü Savaş Yeşiltaş ile firmanın LED aydınlatma alanındaki faaliyetleri hakkında konuştuk.

Aydınlatma sektörünün; enerji verimliliği ve LED konusunda yıllardır ar-ge yatırımları yaptığını, ancak enerji maliyetlerinin artması ve çevre duyarlılığının gelişmesiyle LED ürünlerinin hayatımıza daha çok girdiğini söyleyen Savaş; LED ürünlerinin yüksek kaliteleri ve uzun çalışma süreleriyle yüksek ışık verimini düşük wattlarla yakalama olanağı sunduğunu söylüyor.  

e-Belediye: Türkiye’de LED aydınlatma yeteri kadar biliniyor mu?

 

Savaş Yeşiltaş: Türkiye’de LED genellikle tabela aydınlatmaları ve televizyon modellerinden kulak aşinalığıyla bilinen bir teknoloji olmasına rağmen çevreci ve ekosisteme uygun ürün geliştiren ve teşvik eden kişi ve kuruluşlar sayesinde LED ampuller yavaş yavaş kullanılmaya yayılmaya başladı. Hizmark olarak yakın zamanda son nihai tüketiciye de hızla ulaşarak evlerde kullanımının yaygınlaşacağını öngörüyoruz.

 

e-Belediye: LED aydınlatma, kullanıcıların çevreci ve enerji verimli aydınlatma talepleriyle daha da yaygınlaştı değil mi?

 

Savaş Yeşiltaş: Aydınlatma sektörü, enerji verimliliği ve LED konusunda yıllardır

Ar-Ge yatırımları yapıyor. Ama asıl olan tabi ki dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de enerji yasalarında verimlilik esaslı mevzuatların uygulamaya konmasıdır. Artık günümüzde aydınlatma teknolojisinde enerji verimli olmayan aydınlatma ürünleri yasaklanıyor, daha çevreci yeni standartlar getiriliyor.

 

 

e-Belediye: Türkiye’de enerji verimliliği faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?  

 

Savaş Yeşiltaş: Toplumda gelişen çevreci talepler ve devletin de bu yöndeki düzenlemeleriyle ülkemiz genelinde enerji verimliliği hareketi başlamış durumda. Tam da bu dönemde yüksek tasarruf sağlayan ve uzun ömürlü LED aydınlatma teknolojileri, aydınlatma sektörüne çok önemli verimlilik katkıları sağlayacaktır.

Bu alanda Türkiye’deki hemen hemen tüm üniversitelerde enerji mühendisliği bölümlerinin açılması da bu konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde enerji tasarrufu her zaman gündemimizde olacak.  

 

 

e-Belediye: LED piyasasını en çok etkileyen faktör nedir?

 

Savaş Yeşiltaş: Bu konuda öncelikle kullanıcı görüşü çok önemlidir. Maliyet kaygısıyla ucuz ürün temini yoluna gidilmek her zaman olduğu gibi bu sektörde de büyük bir handikap. Sadece düşük fiyat kıstasını ele alarak alınan ürünler vaat edildiği gibi uzun ömürlü çıkmayınca bu durum negatif bir önyargı oluşmasına sebep oluyor. Tüketiciler bilinçlendikçe ve başarılı uygulamalar arttıkça sektörün önü daha da artacaktır.

 

 

e-Belediye: Aydınlatma sektörünün LED yatırım süreci nasıl gidiyor?

 

Savaş Yeşiltaş: Sektörümüzdeki değişim süreci epeydir devam ediyordu ancak günümüzde daha da ivme kazandı. Aydınlatma firmaları esasen LED konusunda son 10 yılda yaptıkları yatırımların sonuçlarını da almaya başlıyorlar. Hizmark Group 2005 yılından beri solar sistemlerde LED’i kullanmaya başlamıştır. Bu tarihten beri gelişmekte olan LED pazarına sabırlı bir şekilde yaptığı yatırımlarla gelecek için de hazırlanmaktadır.3 yıl içinde LED kullanımının bugünkünden 5 kat daha fazla olacağını öngörmekteyiz.

 

 

e-Belediye: LED kullanımı, ne tür avantajlara sağlıyor?

 

Savaş Yeşiltaş: Öncelikle; LED ürünleri an az 2 yıl ürün garantisi ve 20 yıl çalışma süresiyle yüksek kaliteye sahipler. Hayatınızda bundan sonra sadece 1-2 kere ampul değiştirme fikrini ya da yaşı küçük çocuğunuzun bundan 20 sene sonra ilk ampul değişiminde göstereceği tepkiyi bile düşünseniz bu sürenin ne kadar uzun olduğunu anlarsınız. Şebeke problemlerine ve ısınmaya karşı büyük çözüm getirdiği için dayanıklılık sureleri gayet uzundur. Yüksek ışık verimini düşük wattlarla yakalamak gayet kolaydır bunu yaparken de faturanızdan % 90’a varan tasarruf etme olanağını sunmaktadır. Bunun yanı sıra şu an kullandığımız ampullere göre çevre dostu ve insan sağlığına zararları yoktur.

 

e-Belediye: Diğer aydınlatmalara göre başka ne tür avantajları var?

 

Savaş Yeşiltaş: Önceki aydınlatmalara kıyasla önemli farklar mevcuttur. LED, çağın en son teknolojisidir ve eski tip ampullerde var olan tüm eksileri tamamlayan bir çözümdür. Telefonlar ile kıyaslarsak LED bir bakıma dijital olanlarıdır. Flamanlı ve floresan ampuller analog olanlardır.

Flamanlı ampuller çok enerji tüketirler ve çok ısı yayarlar. Global düzeyde bakacak olursak çok daha az enerji tüketimi ve ısı yayımı sağlayan LED ampullere geçiş sayesinde global ısınma konusunda çok önemli iyileştirmeler olacaktır.

Tasarruflu ve floresan ampuller cıva içeren insan sağlığına ve çevreye çok zararlı bir gaz ile çalışırlar. Bir tasarruflu ya da floresan ampulün kırılıp içindeki gazın havaya ya da ten ile bir canlıya bulaşması çok ciddi hastalıklar ve kanser riski içerir. Fakat ne yazık ki bu tip ampullerin ambalajında faydaları yazılırken kırılması halinde ne yapılması gerektiği, nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kalındığı yazılmıyor.  

LED ampuller ne cıva ne de başka zararlı bir madde içerirler. Tamamen risksiz, doğal, kesintisiz, sağlıklı ve uzun ömürlü bir aydınlatma sunarlar.

 

 

e-Belediye: LED ampullerin maliyetlerinin diğer ampullere göre daha yüksek olduğunu görüyoruz. Maliyetinin yüksek olmasının sebebi nedir?

 

Savaş Yeşiltaş: Akkor flamanlı ve tasarruflu ampullerin yıllık değişim oranlarının yüksek olduğunu her kullanıcı çok iyi bilir. Buda kullanım ömürlerinin kısa olduğunu işaret eder. LED ampul ile kullanıcıya 2 yıl garanti ve 40.000 saat ömür garanti ediyoruz. İlk uygulamada maliyet bedeli yüksek olsa da, akkor flamanlı ve tasarruflu ampullerin sık değişimindeki maliyetle kıyaslandığı takdirde, LED ampulün maliyetinden daha yüksek bir bedel ortaya çıktığını görebilirsiniz.

 

 

e-Belediye: LED kullanmak başka ne tür tasarruf sağlar?

 

Savaş Yeşiltaş: Çok az ısı yaydığından alanda bulunan klima giderlerinden gayet makul oranda azalma sağlanır. UV değerleri çok düşük olduğundan sağlık giderlerinizi de dolaylı yönden olumlu etkilemektedir. Çevre kirlenmesine neden olmadığı için de materyal olarak geri dönüşümü daha kolay ve seridir. Ekonomiye de artı bir değer katar.

 

e-Belediye: Hizmark Group’u bu sektörün neresinde görebiliriz.

 

Savaş Yeşiltaş: Türkiye genelinde bayi ağımızı oluşturmaktayız.Hazır LED ampulleri 2 yıl garanti ve 40.000 saat ömür ile çok iyi finansman koşullarıyla yatırımcılara ulaştırmaktayız.Özel projeler için ışık tasarımı yaparak uygulamalar yapıyoruz.Solar ve LED aydınlatmada ise 2004 yılından beri çalışmalar yürüten en eski firmalardan biri olarak çözüm sunmaya devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler


Slider Altına