“İTAKSİ” dönemi başlıyor

25 Ağustos 2017 Dergi: Temmuz-Ağustos 2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Akıllı Şehir” konseptine milli yazılımla yeni bir vizyon getiren “İTAKSİ” projesi, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacak olmasıyla ön plana çıkıyor. İstanbulkart ile otomatik ödeme imkânı da sunacak. İTAKSİ ile ulaşıma; kolaylık, en üst düzeyde güvenlik ve hizmet kalitesi geliyor.

Toplu ulaşımı ve erişimi genişletme çalışmalarını hızla sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), özel ulaşımda hayata geçirdiği İTAKSİ hizmetiyle, “Akıllı Şehir” konseptine yerli ve milli bir vizyon getiriyor. İTAKSİ projesini Haliç Kongre Merkezi’nde basın mensuplarına tanıtan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, projenin, taksilerin yollarda boş dolaşmasını önleyerek zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını ve vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkaracağını söyledi.

İlk etapta 4 bin takside uygulanacak

“Akıllı şehir uygulamalarıyla ilgili birçok projemiz var. Bugün de İstanbul ve Türkiye adına önemli bir proje olan İTAKSİ, taksi uygulamasını tanıtıyoruz. Bu sayede kent içi ulaşımda önemli yer işgal eden, taksilerle ilgili çok önemli çalışmayı gerçekleştirdik. Taksiciler odamız taksici esnafıyla beraber yaptığımız çalıştaylarda belirlediğimiz en kullanılabilir projeyi hayata geçiriyoruz” diyen Hayri Baraçlı, projenin ilk bölümü için şu bilgileri verdi: “İlk etapta 4 bin takside uygulanacak bu çalışmada tüm istek ve arzuları dikkate aldık. Vatandaşımızın taksi ihtiyacını daha hızlı bir şekilde karşılayabilecek, yollarda boşta giden taksi sayısını azaltabilecek taksilerin etkin ve verimli kullanımını ortaya çıkaracak ve şoför arkadaşlarımızın hizmet kalitesini artıracak bir çalışmayı hayata geçiriyoruz”.

Taksilerin bir merkezden takibinin ve kontrolünün yapılacağı sistemin kalitesinin teknolojik imkânlarla ölçülebilir olmasının da çok önemli olduğunu dile getiren Baraçlı, sözlerine şöyle devam etti: “İTAKSİ ile vatandaşımızın anında en yakın boş bir taksiye ulaşabilmesini sağlamış oluyoruz. Ülkemiz yılda 60 milyar lira üzerinde enerji ithalatı gerçekleştiriyor. Yollarda boş gezen araçların sayısını azaltarak hem enerji tasarrufu sağlayacağız hem trafiği rahatlatacağız hem de İstanbul ulaşımını kolay erişilebilir kılacağız. Bu çalışmanın en önemli özelliği yerli ve milli bir yazılım olmasıdır. Bu, ülkemiz açısından çok önemli. Herkes ölçülebilirliği ve denetlenebilirliği destekliyor. Tüm proje bu sistem üzerinde kurulu olduğundan dolayı Taksici esnafı ve Taksiciler Odası da bu çalışmayı sonuna kadar destekliyorlar. Bu proje hem yolcu güvenliği hem sürücü güvenliği hem de ödeme kolaylığı açısından çok önemli. Bu sayede taksicilerimiz ve vatandaşlarımız daha rahat ve güvenli seyahat edebilecek. Yolcularımız bir merkezden hizmet veren kayıtlı taksilere binecek. Vatandaş ve taksici arasındaki problemleri de bu projeyle ortadan kaldırıyoruz”.

İstanbulkart ile ödeme imkânı

İTAKSİ’de İstanbulkart ile ödeme imkânı olacağının da altını çizen Baraçlı, yolcuların taksiye binmeden İBB NAVİ ile nereye gideceğini belirleyerek ücreti de hesap edebileceğini söyledi. Bu sayede taksimetredeki oynamaların ve buna benzer şikayetlerin ortadan kalkacağını belirten Baraçlı, “İBB olarak bir merkezden hatta evimizden taksi sistemini takip edecek noktaya geleceğiz. Taksi içindeki kamera kayıtları aracın içinde kalacak, herhangi bir merkeze aktarılmayacak. Güvenlik ile ilgili bir problem olduğunda teknik ekiplerimiz bu kamera görüntülerini alıp inceliyor. Bu görüntüler belirli bir süre takside saklı kalıyor. Daha sonra kendi kendini imha ediyor. Projede İTAKSİ merkezinin yanı sıra tamamen milli bir mobil uygulamamız da var. Cep telefonu akıllı uygulamalarıyla en yakın yerdeki boş taksiyi çağırabiliyorsunuz. Şoför çağrıyı kabul ettiği andan itibaren taksi direk size geliyor. Bu merkezimizden de kontrol ediliyor. Yani vatandaş memnuniyetini en üst düzeye çıkartacak ve şikâyetleri sıfırlayacak bir çalışma olacak” dedi.

Çağır Gelsin "İTAKSİ"

İTAKSİ kapsamında yapılacak olan uygulamalar tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli yazılım ile hayata geçiriliyor. Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi, tüm toplu ulaşım araçlarını merkezi kontrolle izleyecek. Taksilerin yönlendirilmesi, koordine edilmesi, sürücü ve yolcu güvenliği sağlanacak. Merkez, müşteriyle sürücüyü en hızlı ve ekonomik rotada buluşturacak.

Dinamik planlama yapmaya olanak sağlayan ve anlık ulaşım taleplerine cevap verebilecek bu sistem, milli bir yazılımın dünya pazarında yer edebilecek bir marka değerine ulaşma imkânını sağlayacak. Yeni sistem sadece İstanbul’a özgü değil, dünya çapında bir Türk markası oluşturma çabası içinde geliştirildi.

İTAKSİ özellikleri

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlar için, akıllı telefonlar üzerinden yolcuların sorgulama ve çağrı yapılabilmesi,

-Sorgulara ve çağrılara hızlı ve etkin bir şekilde cevap verilebilmesi için, kullanıcıya, kendi tercihlerine göre, en uygun güzergâh alternatiflerinin sunulması,

-Araç takip hizmetlerini kullanan sisteme kayıtlı araçların uzaktan izlenebilmesi ve bunlardan çağrı kapsamında olanların yolcuya yönlendirilmesi,
-Sürücülerin ve yolculuğun hizmet kalitesinin puanlanması sağlanarak müşteri memnuniyetinin artırılması,
-Hangi araçta hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanması,
-Sürücüleri ve araçları kayıt altında tutarak müşteri güveninin ve emniyetinin arttırılması,
-Zaman, yakıt kayıpları ve bekleme sorunlarının engellenmesi,

-Toplu ulaşım hizmetine erişim kolaylığı,
-Trafikte boş dolaşan taksi sayısının azaltılması ile gereksiz trafik yoğunluğunun engellenmesi,
-Güncel hayatın bir parçası olan kredi kartı ve diğer akıllı ödeme sistemleri (İstanbulkart, mobil ödeme vb.) entegrasyonu ile ulaşım sektörüne nakit dışında da alternatif ödeme yöntemlerinin kazandırılması.

-Sisteme kayıtlı taksilerin takip edilebilmesi ile mükerrer taksi plakası kontrolünün yapılabilmesi.

 

Taksicinin işini kolaylaştıran çözümler

-Aracın boşta gezmesine gerek kalmadan taksi ile yolcunun buluşması,
-Boşta gezmenin engellenmesi ile yakıt ve zaman tasarrufu, 
-Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim merkezi ile entegre edilebilen güvenlik kamerası, panik düğmesi ve GPS ile takip,
-Kurulacak tablet ile sürücüye anlık navigasyon desteği,
-Sistemde tüm yolculukların kayıtlı olması, 
-Elektronik ödeme taleplerine cevap verebilme,
-Taksilerdeki hizmet kalitesinin yükseltilmesiyle taksicilik meslek standartlarının yükselmesi.

Yolcunun işini kolaylaştıran çözümler

-Yolculuk öncesi (yaklaşık) ücret hesaplayabilme,
-Şehrin her yerinden tek bir tuş ile taksi çağırabilme,
-Güvenli yolculuk,
-Kredi kartı ile ödeme,
-İstanbulkart ile ödeme,
-Geçmiş yolculukların kaydı (ve takside unutulan eşyalara ulaşılabilme),
-Çoklu dil desteği,
-Sürücüleri puanlayabilme/puana göre taksici seçebilme,
-Sık kullanılan adresleri (evim, işyerim vb) ve tercihleri kaydedebilme,
-Taksi çağrılırken, araç segmentine göre (Sarı taksi, Turkuaz Taksi, Siyah Taksi, Deniz Taksi) filtreleme,
-İleri tarihli veya periyodik tekrarlayan rezervasyon yapabilme.

Nasıl çalışır?

-Araç çalıştığında cihaz otomatik olarak çalışır ve araç çalıştığı müddetçe cihaz da çalışacaktır. 
-Aracın çağrı kabul etmesi için, sürücünün sisteme giriş yapması gereklidir. 
-Sürücü kimliği doğrulaması veri tabanı üzerinden yapılacaktır. 
-Veri tabanı zamanında cevap vermez ise, Taksi Yönetim Portalı veri tabanındaki bilgilerle doğrulama yapılacaktır.
-Sisteme, kayıtlı sürücüler tarafından giriş yapılmadığı durumlarda, sürücünün yolculuk başlatması engellenmez ancak yönetime bildirimde bulunulur.
-Cihaza yeni bir sürücünün giriş yapabilmesi için, mevcut kullanıcı oturumu onay alınarak sonlandırılır.
-Çağrı ekranında, harita üzerinde aracın konumu, müşteri kabul mesafesi ve müsaitlik durumu (meşgul/uygun/yolcu var) görülür. Müşteri kabul mesafesi yönetimce belirlenen aralıktan seçilir.
-Yolculardan çağrı geldiğinde; çağrı oluşturan yolcunun (maskelenmiş) isim ve soy isim bilgisi, çağrı oluşturulan adres, ödeme tipi, aracın ve yolcunun harita üzerindeki konumu ve çağrı başlangıç noktasına rota oluşturulan bir ekran gelir. 
-Gelen çağrıda “Kabul et” ve “Yoksay” butonları vardır. Sürücü çağrıyı kabul ederse “Yolcuya Gidiliyor” ekranı gelir. Bu ekranda müşterinin konumu ve o noktaya rotalama görülür. Müşteriye ulaşıldığında “Seyahati Başlat” butonu veya ilgili taksimetre butonu ile seyahat başlatılır.
-Gelen çağrı reddedilirse uygulama çağrı ekranına geri döner.
-Çağrı kabul edildikten sonra yolcuya gidilen süre içerisinde uygulama içi arama yapılabilir (Yolcu soyismi maskelenip, telefon numarası gizlenir).
-Çağrı kabul edildikten sonra iptal edilmesi durumunda, açılan ekranda iptal gerekçesi girilerek çağrı sonlandırılmış olur.
-Ekranda;
o Yolcu (maskelenmiş) isim-soy isim bilgisi bulunur. 
o Harita üzerinde aracın konumu ve hareketleri izlenebilir. 
o Yolcu tarafından bitiş noktası girilmişse, gidilecek adrese yol tarifi vardır. 
o Ayrıca bitiş noktası girilerek sürücü tarafından yol tarifi alınabilme seçeneği yer alır. 
-Bitiş noktasına gelindiğinde, sürücü “Seyahati Bitir” butonu veya ilgili taksimetre butonu ile seyahati tamamlar ve “Ödeme Ekranı”na geçilir.
-Seyahatin bitirilmesi ile yolcu da “Ödeme Ekranı”na yönlendirilir.
-Sürücü seyahat boyunca araçta bulunan “Acil Durum Butonu”nu kullanabilir. 
-Yolcu seyahat anında ödeme tipini değiştirmek isterse;
o Kredi kartından nakit ödemeye direk geçiş yapabilir. 
o Nakitten kredi kartına geçiş yapabilmek için sürücünün onayı gerekir.
-İTAKSİ modülü hem taksici hem de taksi kullanıcı ara yüzleri bulunan bir uygulamadır.

Promosyonlar ve teşvikler

-Yolcu, sistem tarafından tanımlanan promosyonları görmek, incelemek veya kendi gireceği promosyon kodlarını tanımlamak için menüde bulunan “Promosyonlarım” sayfasına gider. 
-Sistem tarafından tanımlanan veya kod girerek tanımlanan promosyonların kullanım sürelerini (tarihlerini) burada görüntüleyebilir.
-Yeni promosyon kodu bu sayfadaki butonun yönlendirdiği sayfa ile girilebilir.

Proje süreci 

İBB İTAKSİ projesi için ilk 4 bin adet taksi için ekipman montajına başlanılacaktır. Montaj alanı olarak İETT Hasanpaşa ve İETT Topkapı Garajları seçilmiş durumda. Söz konusu alanlarda 8’er adet olmak üzere toplam 16 aracın aynı anda montaj yapılabileceği montaj istasyonları mevcut. İlk 4 bin taksi çalışma ruhsatnamelerinin süreleri bitenlerden seçilecek. Sonraki aşamada ise 17 bin 395 taksinin peyderpey sisteme kaydolması hedefleniyor.


Etiketler


Slider Altına