Header Reklam
Header Reklam

İstanbul'da 'Taksi Çağrı Merkezi' dönemi başlıyor

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

İSPARK ve Verifon iş birliğiyle ortaya çıkarılan ve İstanbultaksi olarak isimlendirilen Taksi Çağrı Merkezi ve Yönetimi projesi 18 bin taksiyi tek bir çatı altında toplama amacını güdüyor. İstanbul genelinde modern taksi durakları kurularak pilot çalışmaları başlatılan proje, 134 numaralı çağrı merkezi ile hizmet verecek. İstanbullular 134'ü aradıklarında istedikleri yere kısa zamanda taksi yönlendirilecek. Yolcuyu bırakan taksi ise en yakınındaki durağa sevk edilerek trafikte dolaşması önlenecek.
Sürücü ve yolcu güvenliğinin artırılması, trafik kaynaklı stres ve gürültü kirliliğinin azalması, yakıt maliyetlerinin düşmesi ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleriyle yola çıkan projeye ilk etapta 100 taksi ile başlanıyor. 2 sene içerisinde sisteme dâhil edilecek taksi sayısı ise 18 bin olarak belirlenmiş durumda.

“Dünyada 92 şehirde uygulanan proje İstanbul’da da yapılacak”

İlk olarak TRANSİST 2014 Ulaşım Teknolojileri Fuarı’nda tanıtılan proje hakkında bilgiler veren İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, dünyada 92 şehirde kullanılan bu sistemin İstanbul’da da hayata geçirilecek olmasından mutluluk duyduklarını söyledi. İstanbultaksi ile birlikte hem taksicilerin hem de vatandaşların kazanacağının altını çizen Çevik,  projenin güvenlik kısmına ayrıca vurgu yaptı: “Taksideki güvenlik sisteminin bir getirisi olarak hem şoför hem de müşteri tarafında panik butonu var. Bu butona basıldığında uyarı direkt olarak merkezimize iletiliyor ve emniyetle bağlantı kurma noktasına getiriliyor. Vatandaş gittiği yeri navigasyondan da takip ederek aldatılmadığını görecek. Mevcut sistem sayesinde, takside herhangi bir eşya unutulması durumu yaşandığında hangi araçta olduğu tespit edilebilecek.”
Özellikle taksici ve turist yolcular arasında yaşanan dil sorununa da çözüm bulacaklarını söyleyen Mehmet Çevik, taksiye binen yolcunun, araç içerisindeki plazma yardımıyla İngilizce, Fransızca, Çince, İspanyolca ve Arapça dâhil olmak üzere 6 dilde irtibat kurma şansını yakalayacağını söyledi.

Hem taksiciler hem de yolcular kazanacak

Taksi Çağrı Merkezi ve Yönetimi uygulaması hem İstanbullulara hem de taksicilere büyük kolaylıklar sağlayacak. Bu avantajlar şöyle sıralanıyor:
* Yolcular 134’ü aradıklarında istedikleri yere kısa zamanda taksi yönlendirilecek.
* Yolcuyu bırakan taksi ise en yakınındaki durağa sevk edilerek trafikte dolaşması önlenecek.
* İnternet ve telefon uygulamaları gibi yenilikler yolcuların hizmetinde olacak. Vatandaşlar taksi çağırma butonlarının yanı sıra akıllı sistemleri kullanarak taksi isteyebilecek ya da rezervasyon yapabilecekler.
* İstenilen noktaya en yakın yerden yönlendirilecek taksi GPRS sistemiyle takip edilerek yolcu ve sürücü güvenliği kontrol edilecek.
* Yolcular seyahat rotasını ve taksimetre ücretini de önündeki cihazdan kontrol edebilecek.
* İstanbultaksi çatısı altında toplanan taksilerin yolcu ve sürücü bölümünde iki ayrı panik butonu olacak. İstenmeyen bir durum anında taksici ya da yolcu panik butonlarını kullanarak yardım çağırabilecek. Böylece taksici esnafının en büyük sorunu olan gasp ve hırsızlıkların da önüne geçilecek.
* Projeyle birlikte taksiciler reklam geliriyle ek kazanç elde edecek.
* Şoförler, parmak izi uygulamasıyla taksileri kullanabilecek.
* Sürücüler taksilerde sigortalı olarak çalışacak.
* Modern ve teknolojik donanımlı taksilerde isteyen sürücüler kredi kartı ile ödeme alabilecek.


Etiketler