Fuji Mühendislik’ten Modüler Çelik Köprüler (İyi Uygulama Örneği-1)

28 Kasım 2022 Dergi: Kasım-Aralık 2022

Katrina Kasırgası

Katrina Kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en yıkıcı ve ölümcül doğa olaylarından biridir. 23 Ağustos 2005’te Bahamalar’ın üzerinde oluşmaya başlayan kasırga, Meksika körfezinde şiddetini artırmış ve uğradığı yerlerde büyük hasara sebep olmuştur. Katrina, 29 Ağustos'da Louisiana’daki New Orleans ve Mississippi'deki Biloxi şehirleri arasında yine ABD'ye iniş yaptı. Kıyıya geldiğinde kategori 4 olarak derecelendirilen kasırganın neden olduğu en büyük can kaybı ve maddi zarar, New Orleans’ta meydana gelmiştir. Kasırganın yol açtığı dalgalarda New Orleans su setleri yıkıldı. Setlerin yıkılmasıyla New Orleans'ın birçok bölümü 7 metreye kadar sular altında kaldı. Kasırgayı izleyen haftalar boyunca sel yayılarak New Orleans'ın %80'ini etkilemiştir. 

108 milyar $’lık bir maddi kayba yol açan Katrina Kasırgası ve sel sebebiyle Körfez Kıyısı ile New Orleans'ta milyonlarca insan evsiz kalırken, temiz su, elektrik, iletişim ve altyapının diğer temel unsurları temin edilememiştir. Katrina kasırgasında yaklaşık 1.833 kişi hayatını kaybetti. 

Katrina Kasırgası, Pontchartrain Gölü üzerinde yer alan, eyaletler arası otoyol köprüsü (I-10) Interstate 10'da büyük hasara yol açmıştır. Bölgede yaşanan felaket sebebiyle büyük bir toparlanma ihtiyacı söz konusuydu ve yeniden inşa çabalarının desteklenmesi için acilen yol bağlantısına ihtiyaç duyulmaktaydı. Louisiana Eyalet Hükümeti bu kritik yolun açılmasına büyük öncelik vermüş, Louisiana Ulaşım ve Geliştirme Bakanlığı
(LaDOTD) inisiyatifi ile yüz otuz (130) gün içinde köprünün yeniden hayata geçmesi sağlanmıştır.

Katrina Kasırgasının Interstate 10 Otoyol Köprüsünde Yol Açtığı Hasar 

New Orleans şehrinin kuzeyinde Pontchartrain Gölü bulunmaktadır. Doğu – Batı eyaletler arası büyük bir otoyol olan Interstate 10, Pontchartrain Gölü'nü geçmekte ve New Orleans’ı Slidell, Louisiana ve Mississippi'ye bağlamaktadır.

Katrina Kasırgası, 23 Ağustos 2005’te Bahamalar üzerinde oluşmaya başlamıştır. Kasırga, Florida eyaletini Meksika körfezi üzerinden geçerken Kategori 5 (en üst kasırga seviyesi) yoğunluğundaydı. 29 Ağustos’ta saatte 225 kilometreyi aşan hızı ile New Orleans bölgesinden kıyıya ulaştığında Kategori 4 olarak tespit edilen şiddetli kasırga, Interstate 10 köprüsünün gölden geçen kısımlarını yok eden büyük dalgalanmalara yol açmıştır. Köprüler parçalanmış ve ana ulaşım arteri kesilmiştir. 

Kasırgayı takiben acil bir şekilde ana arterin işler hale getirilmesi gerekiyordu. Louisiana Ulaşım ve Geliştirme Bakanlığı (La DOTD) tarafından hazırlanan teknik şartnameler ve (kasırgayı takiben on bir gün içinde) açılan ihale akabinde yüklenici firma seçilmiştir. Seçilen firma ekipman ve personelini proje için yönlendirmiş, hızlı bir şekilde La DOTD ile koordineli çalışmalarını başlatmıştır. İçinde bulunulan durum alışılmış metotların ötesinde bir planlama ve çalışma gerektirmekteydi. 

Öncelikle doğuya giden köprüde çalışmalar başlamıştır. Katrina kasırgasının yarattığı büyük dalgalarda köprü ayaklarının büyük bir bölümü yerinden oynarken, diğerleri gölün içine doğru yıkılmıştır. Yüklenici ve La DOTD mühendisleri, hangi açıklıkların tamir edilebileceğini ve kullanılabileceğini hızlı bir şekilde belirlemiştir. İleri hasar gören açıklıklar için ise, batıya giden köprüden hasarsız parçalar temin edilmiştir. Bu planın etkili bir şekilde uygulanması sayesinde doğuya giden köprünün planlanan tarihten 17 gün önce açılması temin edilmiştir. Böylelikle her iki yön için de tek şerit olarak trafik akışı (Ekim ayında) başlamıştır. 

Modüler Köprü 4 yıl (Yeniden Yapım Süreci) Boyunca Kesintisiz Trafik Akışı Sağlamıştır

Amerika’da, özellikle kasırga ve sel gibi felaketler açısından yüksek riskli olan bazı eyaletlerdeki Ulaşım ve Geliştirme Bakanlıkları (otoyollarında olası acil durumlarda kullanılmak üzere) modüler çelik köprü envanterini stoklarında muhafaza etmektedirler. La DOTD, Florida eyaletinin stoklarındaki mevcut modüler köprülerin (batıya giden köprüde yararlanmak için) kullanım imkanını eyalet yetkilileri ile birlikte değerlendirmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, batı yönüne giden Interstate 10 otoyol köprüsü için yeni modüler çelik köprülerin satın alımına karar verilmiştir. Öte yandan La DOTD, Katrina kasırgasında yıkılan eyaletler arası köprünün yerine yeni bir köprü yapılmasına ve yapım ihalesinin 2006 yılı başında (Yıkılan I-10 eyaletler arası bağlantı köprüsünün yeniden tam kapasite ile devreye girmesini takiben) açılmasına karar verilmiştir. Satın alımı planlanan modüler çelik köprünün eyaletler arası geçiş için yaklaşık dört yıl boyunca kullanılması planlanmıştır. Böylelikle, yeni ve kalıcı köprünün devreye girmesini takiben demonte edilmesi planlanan modüler çelik köprü, Louisiana eyaleti Ulaşım ve Geliştirme Bakanlığı stoklarında (gelecekteki benzer acil durumlarda kullanılmak üzere) muhafaza edilebilecektir. 

Öte yandan, Interstate 10 otoyol köprüsünde kullanılacak bazı ünitelerin de standart ürün stoklarından temin edilmesi gerekmiş, hızlı bir şekilde modüller sahaya ulaştırılmış ve montaj süreçleri başlamıştır. Tasarımı ve detaylandırılması gereken üniteler için mühendislik çalışmaları ayrıca yürütülmüştür.  

Modüler çelik köprü bileşenleri sahaya ulaştığında, bir mavnadan yararlanılarak ve vinç ile kaldırma tekniği kullanılarak montaj başlatılmış, sahadaki uygulamalarda kontrollük hizmeti sağlanmış ve tüm eksik açıklıkların yerini alması 70 gün sürmüştür. 
Batıya giden köprüdeki son rötuşlar Aralık ayının son günlerinde gerçekleşmiştir. Köprü, tam kapasitesi ile 5 Ocak 2006'da trafiğe açılmıştır.  


Bu olağanüstü durumda devreye alınan modüler çelik köprü 2009 yılı sonuna kadar problemsiz şekilde kullanılmıştır. Toplam uzunluğu 8.7 km olan yeni köprünün devreye alınması ile demonte edilerek, acil durumlarda kullanılmak üzere halen Louisiana Ulaşım ve Geliştirme Bakanlığı (La DOTD) stoklarında bekletilmektedir.

Fuji Mühendislik

Sıcak daldırma galvanize çelikten üretilen Çelik Köprü çözümlerimiz kalıcı, geçici ve acil ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Modüler özelliği sayesinde çok hızlı monte edilebildiği gibi, yeniden kullanılabilme imkânı sağlayacak şekilde kolaylıkla demonte edilebilmektedir. Rahatlıkta stoklanabilen köprülerimiz, afet ve acil durumlarda çok hızlı çözüm sağlamaktadırlar. 

Günler veya haftalar içinde bir araya getirilen dayanıklı Modüler Çelik Köprüler, 100 yıla kadar hizmet ömrü sağlayan yüksek mukavemetli, prefabrik bileşenlerden oluşmaktadır.

Fuji Mühendislik, EPC yüklenicisi olarak, modüler köprülerin temini, altyapı temel tasarımı ve uygulaması dahil olmak üzere anahtar teslimi çözümüyle acil durumlara katkıda bulunmaktadır. 

Modüler Çelik Köprüler, sel ve deprem gibi afetler veya acil bakım durumlarında hızlı bir şekilde temin edilerek fayda yaratmaktadır. Slider Altına