Eskişehir Tepebaşı Belediyesi AB destekli akıllı 'Yaşam Köyü' projesi

06 Mart 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2015

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi gerçekleştirdiği çalışmalarla kenti geleceğe taşırken çevre duyarlılığı ile uluslararası alanda da yeni başarılar elde etmeye devam ediyor.

Geliştirdiği “Yaşam Köyü Projesi” ile Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler Araştırma ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon Euro hibe almaya hakkı kazanana Tepebaşı Belediyesi, kurulacak diğer akıllı şehirlere de örnek oluyor.

“AB Horizon 2020 (H2020)- Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı” tarafından; enerji, ulaşım ve bilgi-İletişim teknolojilerinin entegre edilerek “Akıllı Toplum-Akıllı Şehir Çözümleri” geliştirilmesi için açılan proje çağrısına; “Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli” ile İngiltere-Nothingam Kent Konseyi, İspanya-Valladolid Belediyesi ile ortak konsorsiyum olarak katılan Tepebaşı Belediyesi hazırladığı “Yaşam Köyü” projesiyle 20 başvuru arasından ikinci seçilerek 5 milyon Euro hibe almaya hak kazandı.

Tepebaşı Belediyesi’nin Aşağısöğütönü’nde 30 dönümlük alanda engelliler, yaşlılar ve Alzheimer hastalarının yaşadığı alanda hayata geçireceği Yaşam Köyü projesinde; mevcut binalar iyileştirilecek, enerji, ulaşım ve iletişim hizmetleri bilgi iletişim çözümleriyle entegre edilerek yeni çözüm ve uygulamalar hayata geçirilecek.

Projenin Avrupa Komisyonu’nda kabul görmesi ve hibe alınmasında Tepebaşı Belediyesi’nin önceye dayalı çalışmaları etkili oldu. Belediye binasının BEBKA Projesi çerçevesinde güneş panelleriyle ısıtılarak ihtiyacın % 20’sinin buradan sağlanması, enerji etkin (yeşil) su sporları merkezi çalışması, güneş enerjili şarj ünitelerinin kentin farklı noktalarına yerleştirilmesi, Dünya Sağlık Örgütü üyeliği ve Avrupa Komisyonu Başkanlar Sözleşmesi ve taahhüdü gibi pek çok çalışmayı yürütmesi buna örnek teşkil ediyor.

Proje Eskişehir'e neler getirecek

Yaşam Köyü’nde bulunan yapılar iyileştirilecek, güneş enerjisi kullanılarak ısıtma ve soğutması sağlanacak. Elektrikli ve hibrit otobüsler, bisikletler alınacak. Bisiklet yollarıyla şarj istasyonları kurulacak. Bina içi ve sokak aydınlatmaları enerji verimli hale getirilecek ve tüm bu çalışmaların izlenebilir olması için ‘Akıllı Şehir İzleme Portalı’ kurulacak.

  • Binaların enerji verimliliklerinin artırılması için bina kabukları ve doğrama sistemleri yenilenecek.
  • Yapılacak bina ve çevre aydınlatmaları LED armatürlerle değiştirilecek.
  • Isıtma ve sıcak su ihtiyacı için solar güneş panelleri ve organik atık yakan kazanlar kurulacak.
  • Doğalgaz yerine enerjisini güneşten alan su kaynaklı ısı pompası sistemleri kurulacak.
  • Kamusal hizmetlerde kullanılmak üzere 4 elektrikli otobüs, iç hizmetlerde kullanılmak üzere 7 hibrit devreye sokulacak.
  • Akıllı bisikletler için 6,2 kilometrelik yol düzenlenecek, 50’si elektrikli 150 bisiklet halkın kullanımına sunulacak.
  • Kentin farklı noktalarında enerjisini güneşten alan şarj istasyonları kurulacak.
  • “Akıllı Şehir İzleme Portalı” oluşturulacak. Binalarda tüketilen enerjinin ne amaçla kullanıldığı; ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı izlenebilecek.
  • Eskişehir halkının projeye doğrudan katılımı desteklenecek.

 

Proje paydaşları

1 Ocak 2015 tarihi itibariyle hayata geçirme çalışmaları başlayan ve 60 ay süresi olan projenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. Yaşam Köyü Projesi’nin paydaşları arasında Tepebaşı Belediyesi ile birlikte; Anadolu Üniversitesi, Demir Enerji, Ölçsan Teknolojileri Yazılım Donanım Danışmanlık şirketi, Energon Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketi yer alıyor.

Başkan Ataç; “Çevreye duyarlı enerji kullanımını arttıracak”

Geçtiğimiz Şubat ayında İspanya’nın Valladolid kentinde düzenlenen ve konsorsiyum ortakları Valladolid Belediye Başkanı Francisco Javier León de la Riva, Nottingham Şehir Konseyi Temsilcisi Alyson Stacey, Cartif Genel Direktörü Jose Ramon Peran ve Cartif Proje Koordinatörü Sergio Sanz’ın katıldığı toplantıda konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, projenin verimli enerji kullanımını, çevreye duyarlı enerji kaynaklarının kullanımını arttırarak, Tepebaşı İlçesi’nin enerji bağımsızlığını sağlama yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Hayata geçirilecek projenin Tepebaşı’nın 21. yüzyıla adaptasyon sürecini hızlandıracağı için büyük heyecan duyduklarını kaydeden Ataç; “Ulusal ve uluslararası düzeyde de bilgi ve teknoloji paylaşımının yanında, paydaşlarımızla işbirliği ve dayanışmanın daha geniş bir alana yayılacağını ve projenin katma değerinin bu anlamda da yüksek olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Ölçsan Teknolojileri Yazılım Donanım Danışmanlık A.Ş. Mobil Çözümler Başkanı Murat Karabatur;

 “Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi’nin ‘Akıllı İzleme Portali’ni biz kuruyoruz”

 Türkiye’de akıllı kart, biyometri ve güvenlik çözümleri, uygulama geliştirme ve teknoloji entegrasyonu alanlarında 1984 yılından bu yana hizmet veren firmamızınpaydaşları arasında yer aldığı Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, 20 proje arasından ikinci seçilerek Avrupa Komisyonu’ndan 5.000.000 Euro hibe almaya hak kazandı.

Eskişehir'in Tepebaşı Belediyesi’nde gerçekleştirilecek REMOURBAN (Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli) projesinde Yaşam Köyü adı verilen, yaşlılar ve Alzheimer hastalarının bakım merkezinde kapsamlı bir dönüşüm gerçekleştirilecek. Söz konusu dönüşüm; ‘enerji kullanımı’, ‘ulaşım’ ve ‘bilgi -iletişim teknolojileri’ alanları olmak üzere 3 ana alanda yapılacak. Avrupa Komisyonu, projede, özellikle inovasyon içeren yeni teknolojilerin kullanılmasına öncelik verilmesi istemiştir. Dolayısıyla Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, yeni teknolojilerin kullanıldığı buna öncülük eden, örnek bir proje olacaktır.

 Yaşam Köyü Projesi’nin ‘Akıllı İzleme Portali’ni kuracağız

Ölçsan olarak biz de bu Yaşam Köyü projesinin bilgi ve iletişim teknolojileri tarafında yer alarak, kurulacak enerji tüketimi, ulaşım ve bilgi-iletişim altyapılarının ‘Akıllı İzleme Portali’ni (City on Cloud) geliştireceğiz. Tüm sistemlerden alınacak bilgiler, iletişim şebekeleri üzerinden kuracağımız akıllı portale aktarılacak. Kullanıcılar bulut teknolojileri sayesinde akıllı portale istedikleri yerden ulaşabilecekler, sistemlerdeki enerji üretimini ve tüketimini ayrıntılı bir şekilde takip edip, gerekli gördükleri yerde müdahale edebilecekler. Sistemler üzerinden bu bilgiler hem özet olarak hem de istendiğinde detaylı olarak görülebilecek. Ayrıca zaman ve bina bazlı detaylı raporlar alınabilecek. Bu sistemlerden toplanan büyük veri (big data) üzerinden de analizler yapılabilecek.

 

İzleme portali üzerinden ısıtma-soğutma sisteminin optimizasyonunu sağlayacağız

Genel olarak toplam 10.000 m2 yerleşim alanına sahip ve 57 adet dubleks bina içeren Yaşam Köyü’nde öncelikle, bölge ölçeğinde enerji kullanımını azaltabilmek ve tasarruf sağlayabilmek için binalara iyileştirme (retrofitting) uygulaması yapılacak.

Ayrıca yenilebilir enerji kaynaklı hibrid merkezi ısıtma-soğutma sistemlerini içeren inovatif çözümler kurulacak. Biz de kuracağımız izleme portali üzerinden merkezi ısıtma-soğutma sisteminin performans optimizasyonu sağlayacağız.

Ayrıca ulaşım tarafında sürdürülebilir mobilite inovasyonu içeren çözümler uygulanacak. Yaşam Köyü’ne ulaşım sağlanması için elektrikli vasıtalar ve otobüsler alınacak, bu sayede çevreye salınan zararlı gazlar engellenecek ve temiz enerji kullanılmış olacak. Bu araçlar için şarj istasyonları kurulacak, özellikle de Yaşam Köyü’ne kurulacak sistemler tarafından üretilen enerjinin kullanılmasına dikkat edilecek. Projenin ana amaçlarından bir tanesi de zaten enerji kullanımını sıfıra veya sıfıra yakın bir değere indirmektir. Projede % 66 enerji tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir. Yaşam Köyü’nde yaşayan ve çalışanlarla birlikte 600 kişi bu iyileştirmelerden doğrudan faydalanabilecektir. 

 

Kurulacak elektrikli bisiklet sistemi de portal üzerinden izlenebilecek

Ulaşım alanında bir başka yenilik olarak; elektrikli bisiklet altyapısı kurulması planlanmaktadır. Elektrikli bisikletler için belediye tarafından belirlenecek noktalarda park ve şarj istasyonları kurulacak, Yaşam Köyü’ne gidiş ve gelişlerde bu bisikletlerden faydalanılacaktır. Bu altyapıdan genel olarak vatandaşlar da faydalanabileceklerdir.  Bisikletlerin kullanımı için bir bilgi teknolojileri altyapısı kurulacak ve bu sayede bisikletlerin rezervasyonu ve kiralanması bilgisayar üzerinden ve hatta mobil cihazlar üzerinden de mümkün olacaktır. Kullanıcılar kolay bir şekilde hangi noktalardan bisiklet kiralayabileceklerini görüp kendilerine yakın bir noktayı seçebilecekler ve müsait olma durumuna bağlı olarak kısa bir süreliğine rezervasyon da yapabilecekler. Bu altyapı kurulacak izleme portali üzerinden belediye tarafından tümüyle izlenebilecek, tüm noktaların yönetimi yapılabilecektir. Bisikletler ayrıca çalınmaya karşı mobil izleme cihazları içerecek ve tüm bisikletlerin konumu anlık olarak görülebilecek.


Yaşam Köyü projesi, diğer akıllı şehir projeleri için de bir model olacak 

Bu projeyle ufak çapta bir alanda gerçekleştirilen yeniliklerin daha sonra büyük çapta şehirlere yaygınlaştırılması için stratejiler geliştirilecektir. Projenin konsorsiyum üyeleri olan İspanya'nın Valladolid ve İngiltere'nin Nottingham şehirlerinde de benzer inovatif teknolojiler ‘yol gösterici’ amaçla uygulanacaktır. Dünyada örnek olacak bu projede yer almak bizim için gurur vericidir.

Proje kapsamında 17-19 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Valladolid şehrinde tüm paydaşlarının katıldığı bir başlangıç (Kick-off) toplantısı gerçekleştirildi. Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve diğer tüm paydaşların katıldığı toplantıda, tüm katılımcı şehirler kendi projelerinin tanıtımını yaptı. 60 ay sürmesi beklenen projede tüm paydaşların bir araya geleceği buna benzer birçok toplantı düzenlenecek ve bunların en az 3 tanesi de Eskişehir Tepebaşı'nda gerçekleştirilecek.

Zaman içinde daha da netleşecek bilgilerle, geliştireceğimiz inovatif çözümlerin, ülkemizde bundan sonra uygulanacak akıllı şehir projeleri için de bir model teşkil edeceğini düşüyoruz.


Etiketler


Slider Altına