Başarsoft’tan belediyeler için geliştirilmiş “Katı Atık Toplama Sistemi”

22 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

1997 yılından bu yana diğer sistemler ile entegre coğrafi bilgi sistemleri geliştiren Başarsoft, belediyeler için geliştirdiği Katı Atık Yönetimi Projesi ile sayısal harita tabanlı teknolojiler kullanılarak, çöp toplama konusunda vatandaşların memnuniyeti, hizmette kalite ve verimlilik sağlıyor.

Başarsoft’un belediyelerin çöp toplama hizmetleri kapsamında geliştirdiği projede her bir çöp konteynerinin yeri sayısal haritalar üzerine işaretlenerek, hangi aracın, hangi konteynere, hangi güzergâh ile gideceği optimum bir şekilde belirlendi. Ardından konteynerlere takılan RFID etiketler sayesinde hangi konteynerin, hangi araç tarafından ne zaman boşaltıldığını takip eden web tabanlı bir sistem hayata geçirildi. Bu kapsamda çöp kamyonlarındaki RFID okuyucular gps ve internet bağlantısı ile Başarsoft tarafından hayata geçirilen ContainX yazılımına entegre edildi. Çöp kamyonları aracılığı ile otomatik olarak ContainX yazılımına aktarılan tüm konteyner verileri harita üzerinde anlık olarak kullanılmaya başlandı. Sahadan koordinatlı ve otomatik olarak gelen veriler ContainX aracılığı ile harita üzerinden otomatik olarak raporlandı.

Sayısal Harita Tabanlı Güzergâh Optimizasyonu ile yüzde 25 tasarruf sağlandı

Proje kapsamında çöp toplama kamyonlarının güzergâh optimizasyonu yapılarak yakıt kullanımında ve yapılan kilometrede yüzde 25 azalma sağlandı. Daha önce 110 kilometrelik yol kat edilirken, bu mesafe geliştirilen akıllı haritalar ve rota optimizasyon algoritmaları kullanılarak 70 kilometreye düşürüldü. Ancak sahada karşılaşılan ve önceden öngörülemeyen engeller nedeniyle 81 kilometre olarak gerçekleştirilerek yüzde 25 tasarruf sağlandı.

Vatandaş isterse çöpünün alınmasından haberdar oluyor

Projenin ilginç yanlarından biri de, dileyen vatandaşların sistemden haberdar olması.

Çöp toplama sisteminin safhalarından haberdar olmak isteyen vatandaşlar, sisteme kolayca cep telefon numaralarını kaydedebiliyor ve çöp alınmasına kısa bir zaman kala, kendisine kısa mesaj yoluyla sistem tarafından otomatik olarak çöpünün alınmak üzere olduğu haberi veriliyor.  

Daha etkin bir saha yönetimi sağlandı

Kurulan sistem sayesinde, araçların anlık olarak nerede oldukları, çöp konteynerlerin yerleri, ne zaman boşaltıldığı ve boşaltma anındaki ağırlıkları da takip edilip kayıt altına alınabiliyor.

Her bir konteyner web tabanlı sayısal harita üzerinde ait olduğu bina ile eşleştirilebiliyor, bu sayede de konteyner yer değişimleri kontrol edilebiliyor. Örneğin, pilot çalışma sırasında, kapısının önündeki çöp kutusu kaybolan bir vatandaşın şikâyeti üzerine, çöp kutusunun başka bir vatandaş tarafından taşındığı yer, sahada arama yapılmadan tespit edilip kutu asıl yerine götürüldü.

Çöp kutularının dengesiz dağılımlarının da önüne geçilerek, çöp kutularının gereğinden fazla olduğu bölgeler ve yetersiz olduğu bölgeler tespit edilerek, kent genelinde konteyner dağılımı daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

 

 

 

 Slider Altına