Header Reklam
Header Reklam

Akıllı Şehirlerde “Akıllı Güvenlik” tek bir platform üzerinden sağlanıyor

02 Kasım 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016
Akıllı Şehirlerde “Akıllı Güvenlik” tek bir platform üzerinden sağlanıyor

Akif Arel
Proline Şehir Güvenlik Çözümleri Direktörü

Çevresel güvenlik, teknoloji ve bilişim küreselleşme kavramının yapı taşlarıdır. Bu unsurların, birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir. Bu çerçevede, her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen “Güvenli ve Akıllı Şehirler” konsepti, insan ve altyapı kavramlarına getirdiği devrimsel bakış açısı ile güvenlik kavramını ön plana çıkarmaktadır. Bu bağlamda “Şehir İzleme ve Güvenlik Sistemleri” oldukça önem kazanmaktadır.

Proline olarak stratejik Ar-Ge yapılanmamızı “Akıllı Devlet”, “Akıllı Şehir”, “Güvenli Şehir” ve “Güvenli Alan” konseptleri doğrultusunda yürütüyoruz. “Güvenli Alan” konsepti çerçevesinde yeni nesil akıllı platformlarımızı; havaalanları, stadyumlar, metro istasyonları, finans merkezleri, limanlar, askeri bölgeler gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu alanların güvenliğinin sağlanabilmesi için konumlandırıyoruz.

iSIM, Proline’ın deneyimi ve uzmanlığı ile ortaya çıktı

Ar-Ge mühendislerimizin 2013 yılından itibaren şehirlerdeki güvenliğe akıl katmak amacıyla geliştirdiği iSIM (Intelligent Security Information Management) platformu, Proline’ın Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri projelerindeki deneyimi ve alan uzmanlığı nedeniyle oldukça gelişmiş ve kapsamlı bir ürün olarak ortaya çıktı. Bu yazılım; ülkelerin temeli olan stratejik bilgilerin üretilmesi, saklanması, iletilmesi ve işlem yapılmasını sağlayan bilgilerin, birbirleri ile ilişkisini kurarak çok kısa sürede aksiyon alınmasına olanak tanımaktadır. Kamera, sensör, radar gibi farklı lokasyonlardaki farklı teknolojileri bir araya getirerek ve ülke ve şehir genelindeki otel, alışveriş merkezi, stadyum, havaalanı gibi tüm noktalardaki veri kaynaklarını tek bir noktada kendi bünyesinde toplayarak komuta kontrol merkezindeki ekranlardan yönetebilme esnekliği sağlıyor. Sınır güvenliği için de kullanılabilen ve harita kabiliyeti ile lokasyon verilerinin sunulduğu iSIM’de, görüntü işleme algoritmaları ile elde edilen görüntüler işleniyor. Böylece karar vericilere anlamlı ve kullanışlı bilgiler sunuluyor. iSIM, sensörler ile iletişim becerisini artırarak akıllı binalardaki enerji ve ısınma gibi süreçlerin yönetilmesini veya kampüs gibi alanlarda güvenliğin sağlanmasını mümkün kılıyor.

“Taala Projesi 120 km’lik alanın güvenliğini yüksek teknolojili ürünler ile sağlıyor”

Türkiye başta olmak üzere Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’da çözümler sunan bir Türk teknoloji şirketi olarak geliştirdiğimiz ve güvenlik amaçlı konumlandırdığımız akıllı platformlarımızın en önemli özelliklerinden biri de mevcut diğer güvenlik sistemleri ile birlikte çalışabilmesi. 2015 yılı itibariyle Katarlı yetkililere ilk fazını teslim ettiğimiz “Taala” projesi, hayata geçirdiğimiz çözümlerin en önemli örneklerinden biridir. 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’ın başkenti Doha’nın güvenlik altyapısını yenilikçi Türk mühendisliğimiz ile destekleyerek, yaklaşık 120 km’lik bir alanın güvenliğini yüksek teknolojili ürünler ve çözümler ile üst seviyeye taşıyoruz. Video analitik yazılımlarıyla da desteklenen sistemden elde edilen tüm veriler fiber optik altyapı ile komuta & kontrol merkezine aktarılıyor. Bu sayede tüm kentin güvenliği tek bir noktadan sağlanabiliyor.

Proje kapsamında ortaya çıkan devasa verinin depolanması ve işlenmesi için de kendi entegre ettiğimiz sistemler kullanıldı. Yaklaşık 10 milyon GB’lık bir veri Proline olarak bizim tarafımızdan kurulan veri merkezlerinde yer alan depolama sistemlerinde saklanıyor. Yeni kurulan altyapı yalnızca Proline’ın entegre ettiği sensör ve kameraları kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda şehir genelinde bulunan otel, alışveriş merkezi ve stadyum gibi noktalara önceden yerleştirilmiş kameralardan elde edilen verileri de kendi bünyesinde topluyor ve komuta & kontrol merkezinde tek ekrandan yönetilebilir hale getiriyor. Böylece kural ihlallerinin önlenebilmesi için daha önceden yerleştirilmiş kameralar ile Proline olarak yeni yerleştirdiğimiz sensör ve kameralar aynı anda çalışarak en doğru analizleri yapabiliyor. Sonuç olarak Akıllı Şehirlerde “Akıllı Güvenlik” tek bir platform üzerinden sağlanabiliyor. Örneğin sisteme mavi renkte gömlek giyen bir kişinin tespit edilmesi komutu verildiğinde, hem kendi kurduğumuz kamera sistemleri hem de daha önce kurulmuş kamera sistemleri aynı anda hedefi bulmak için harekete geçiyor.

Fiziksel güvenlik yönetim sistemi alanında dünya genelinde birinci sınıf kategorisinde yer alan beş üretici arasına girme hedefimize her gün daha da yaklaşırken, sektöre yön veren üreticiler arasındaki gücümüzü daha da pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Fiziksel Güvenlik Yönetim Sistemi pazarının EMEA bölgesinde 2019 yılına kadar yüzde 16,9 büyüme kapasitesine sahip olacağı öngörüsü ile hareket ederek, Türk mühendisleri tarafından yüzde 100 yerli üretimle geliştirilmiş iSIM’i Katar ve Pakistan ofislerimiz üzerinden Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya pazarlarına Güvenli ve Akıllı Şehirler konsepti ile sunmayı ve böylece ülke ekonomimize büyük bir değer katmayı hedefliyoruz.

 

 Slider Altına