Header

Zeytinburnu Belediyesi'nin Galoşlarını Engelli Gençler Üretiyor

04 Temmuz 2019 Dergi:

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)'nde eğitim gören engelli gençler, hem motor becerilerini geliştirerek tedavi oluyor hem de ürettikleri bine yakın galoşla belediyenin temiz kalmasını sağlıyorlar. Bir eğitmenle beraber grup halinde müzik eşliğinde yaptıkları galoşlar, aynı zamanda gençlerin sosyalleşmesini de sağlıyor. AKDEM açıldığından beri yaklaşık 11 yıldır gerçekleştirilen eğitimler sayesinde bugüne kadar binlerce engelli genç bu şekilde terapi gördü. Öğrenciler 5'er kişilik gruplar halinde merkezde bulunan atölyede çalışmalarını yapıyorlar. Gün içerisinde toplamda üç grup bu hizmetten faydalanabiliyor. 

“BİZ BUNA ‘İŞ UĞRAŞI TERAPİSİ’ DİYEBİLİRİZ”

Galoş yapmanın engelliler için iş uğraşı terapisi olduğunu dile getiren AKDEM Engelliler Koordinasyon Birimi El Sanatları Hocası Sabiha Yayla, "AKDEM kurulduğundan beri bu faaliyet devam etmekte. Yaklaşık 10-11 yıl kadar diyebiliriz. 8 yıldır burada çalışıyorum. Galoş üretimi dışında buna benzer düzenlediğimiz çeşitli faaliyetlerimiz var. Öncelikle çocuklarımızı yaş ve engel durumuna göre ayırıyoruz. Galoş yapımı da bunlardan bir tanesi... Galoş neye yarıyor? Öncelikle fiziksel engelli hastalarımızın ince motor becerisi kazanmalarına sebep oluyor. Küçük parmak ucu kaslarını çalıştırıyor. Aynı zamanda grup eğitimi olduğu için sosyalleşmelerini de sağlıyor. Birbirleriyle keyifli zaman geçirebiliyorlar, paylaşmayı öğreniyorlar, birbirlerine yardımcı olmayı öğreniyorlar. Aynı zamanda bu gerçek bir terapi. Biz buna kısaca ‘iş uğraşı terapisi’ diyebiliriz." diye konuştu.

TEDAVİ OLURKEN SOSYALLEŞİYORLAR

Eğitimlerin çok güzel geçtiğini ve çok mutlu olduğunu dile getiren 23 yaşındaki Down Sendromlu Hilal Dursun, "Burası çok güzel. Herkes muhakkak buraya gelmeli. Bol bol eğitim alsınlar. Bana burayı annem gösterdi. Beni bu yaşıma kadar buraya annem getirdi. Anneme teşekkür ediyorum. Eğitimler çok güzel geçiyor, çok mutluyum." dedi.