Header Reklam
Header Reklam

Yeşil Binalar Ötesi Konferansı’nda “Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” Ele Alındı

10 Kasım 2017
Yeşil Binalar Ötesi Konferansı’nda “Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” Ele Alındı

EKO Yapı Proje Grubu – BEZE Group ve MSGSÜ Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen “Yeşil Rapido, 3.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Dünya Şehircilik Günü’nde “Future & Cities - Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” teması çerçevesinde gerçekleştirildi.  Konferansın açılış konuşmalarını  MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Deniz İncedayı, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sema Ergönül, Altınbaş Üniversitesi Rektör Yard. Prof.Dr.Emre Alkin ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Deniz İncedayı çevre sorunlarının mimarlık ve tasarımda çok önemli olduğunu belirterek “Yaşam alanlarımızın kalitesi için tüketim alanlarını da sorgulamamız gerekiyor. Uluslararası kuruluşlar da bu konuları sürekli gündemde tutuyor. Konferans gerek eğitim, gerek ortak geleceğimiz, gerekse mesleki açıdan önemli katkıda bulunacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sema Ergönül de konuşmasında “Günümüzde hızlı kentleşmeyle tüm kentler birbirine benzemeye başladı. Kentlerimizi yeniden yapılandırmamız, tüm boyutlarıyla sürdürülebilir kılmamız bizim en önemli görevimizdir” dedi ve fakültenin bu alandaki projelerinden bahsetti.Altınbaş Üniversitesi Rektör Yard. Prof Dr. Emre Alkin yaptığı vizyonel konuşmasında “Geleceğin kentlerini öyle tasarlamalıyız ki uzay yolculuğu ‘kurtuluş’ anlamına gelmesin. Yeşil bina deyince çevreye duyarlılık ve enerji tasarrufu akla geliyor. Tasarruflar bugün için mi, yarına mı sorularını sormalıyız. Yeşil tasarımları toplumun en alt katmanlarına indirmek çok önemlidir. Yeşil tasarımları düşük gelirlilerden yola çıkarak benimsetmeye başlamalıyız.  Elitist bakış açısı insanları bu projelerden uzaklaştırıyor. Anlatmak gerekir, liderlik yapmak gerekir” dedi.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yeni nesil belediyecilikten bahsederek “Türkiye’nin yüzde 90’ı bana göre kentlerde yaşıyor. Plansız gelişme, özensizlik, kolaycılık var. Büyük göç yaşayan Türkiye’mizde insanların bir kente ait olmasına ilişkin aidiyet duygusu geliştirilemiyor. Yaşadığımız kent kimliğimizin bir parçası olmalı. Kentsel aidiyet, kent kimliği sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tartışılıyor. Artık sadece yediklerimizin değil içinde yaşadığımız binaların da doğal olmasını istiyoruz.  Yalnızca yeşil alan değil, yeşil binalar da istiyoruz. Kentlerimizin akıllı, erdemli, yaratıcı olmasını istiyoruz. İnsanların kentlerine sahip çıkmaları çok önemlidir. Yeni Nesil Belediyecilikte iki kavram bulunuyor. Özen ve saygı. Bir kentin en değerli hazinesi insanlardır. Değerleriniz netse karar vermeniz kolay olur” şeklinde konuştu ve Beylikdüzü’nde gerçekleştirilen projeleri anlattı. 

Sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılı çevre kavramının altının çizildiği “Yeşil Rapido, 3.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”na konuk konuşmacı olarak iki ünlü İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber katıldı. Yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi konularının ele alındığı Konferansta, ülkemizin önde gelen STK'ları, proje geliştiricileri, mimarları ve akademisyenleri, yapı sektörünün profesyonelleri, karar verici kamu kurumlarının yetkilileri, geleceğin şehirlerini tartıştı.