Yapı Malzemelerinin Sürdürülebilir Geri Dönüşüm Süreci

12 Nis 2018

geri donusum

IFAT’ın ana konularından olan; yapı malzemelerinin geri kazanımı için adımları gösteren bir örnek çalışma yayınlandı.

Almanya'daki atıkların %50'den fazlası inşaat faaliyetleri ve yıkım çalışmalarından kaynaklanan artıklardır. Almanya'da her yıl kazı kalıntıları dahil olmak üzere yaklaşık 210 milyon ton civarında mineral atık üretilmektedir; Bu, Münih Olimpiyat Kulesi'nin (52.500 ton) ağırlığının 4.000 katıdır.

Bu atık nasıl toplanır, elleçlenir? Nockherberg'deki eski Paulaner Bira Fabrikasının yıkım işleri örneği ile bu süreç gösterilmektedir. IFAT fuarında yapı malzemelerinin geri dönüşümü gösterilecek. Kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması, 14-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında Dünya Su, Kanalizasyon, Atık ve Hammadde Yönetimi Lider Fuarı IFAT’ın temel konusudur.

1. Nockherberg'deki eski Paulaner Bira Fabrikası: Şantiyede yıkım çalışmaları yapılıyor; Burada 2023'e kadar, 1.500 daire inşa edilecek.

2. Bu gibi yıkım kararı alınan binalar değerli hammadde kaynaklarıdır. Beton ve tuğladan, fayansa, metallere ve ahşaba kadar çok çeşitli malzemeleri içerir.

3. Geri dönüşüm, kontrollü yıkım ve yıkım çalışmalarından atıkların ayrılmasını gerektirir.

4. Mobil cihazlar ile materyaller, ayrılır ve gruplanır; Malzeme özellikleri yasal yönetmeliklere göre denetlenir ve analiz edilir. Tehlikeli maddelerin profesyonelce bertaraf edilmesi gerekir.

5. Beton gibi geri dönüşüm için uygun olan inşaat atıkları çelik konstrüksiyon üzerindedir. Alman İnşaat Sanayicileri Birliği'ne göre, Almanya'daki geri dönüşüm oranı %90'dır.

6. Başarılı bir analiz ve ön ayrıştırmadan sonra malzeme, yüklenir ve geri dönüşüm sahasına aktarılır.

7. Pliening'deki Ettengruber GmbH gibi bir arıtma tesisinde biri olan malzeme daha ileri düzeyde işleniyor. Şantiyede yapılan ön ayrıştırmaya rağmen, yıkım atığı hala farklı malzeme içermektedir.

8. Fabrikada, atıklar ezilir, elenir ve çeşitli gruplara, yani iri tanelerden ince parçacıklara ayrılır.

9. Bağımsız test laboratuvarları, malzemenin çevresel uygunluklarını sağlamak için malzemeyi tekrar test eder. Malzemeler, sertifika onaylanmadan kullanılmaz.

10. Sonunda, yüksek hassasiyetle geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri üretilmiş olmaktadır. Temel olarak yol bakımı ve inşaatı, altyapı işlerinde kullanılır.

11. 14-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek IFAT'in önemli ziyaretçileri arasında yapı malzemelerinin geri dönüşümü ile ilgili profesyoneller yer alıyor. 3.100'den fazla katılımcıya sahip olan dünyanın önde gelen çevre teknolojileri fuarı IFAT ziyaretçilerini bu teknolojilerle buluşturacak.

12. Alman Mühendislik Birliği VDMA tarafından düzenlenen metal atıkların ve yıkıntı kalıntılarının ayrıştırılması ile ilgili  “uygulamalı” günlerin yanı sıra, açık hava canlı gösterileri, ziyaretçilere detaylı bilgi verecek. Aynı zamanda, ziyaretçiler tesis üreticileri ile iletişime geçme fırsatı bulacak.

 

Kaynak: ifat.de