Header Reklam
Header Reklam

Yanmar, Green Challenge ile 2050’de Sera Gazı Emisyonlarından Arınmayı Hedefliyor

13 Eylül 2023 Dergi: Eylül-Ekim 2023
Yanmar, Green Challenge ile 2050’de Sera Gazı Emisyonlarından Arınmayı Hedefliyor

Bu yıl yazın aşırı sıcak hava koşulları, çevrenin nasıl bir tehdit karşısında olduğunu gözler önüne serdi. İklim değişikliğini tersine çevirmeye yardımcı olmak, şirketler dahil herkesin sorumluluğundadır. Yanmar Compact Equipment, yakın zamanda bir Yanmar Grubu girişimi olan Yanmar Green Challenge'a kaydoldu.

Kuzey yarımkürede 2023'te kavurucu sıcaklıklar, aşırı hava koşulları ve aşırı yangınlarla dolu bir yaz yaşanırken, gezegenin ısınmasının uzun zamandır tahmin edilen sonuçları açıkça görülüyordu. Ancak iklim açısından acil bir durumu önlemek hâlâ elimizde, hükümetler, bireyler ve şirketler bir fark yaratabilir.

Yanmar Kompakt Ekipman kuruluşu, daha sürdürülebilir uygulamaları benimsemeye ve müşterilerinin ve ürün kullanıcılarının da benzer adımları atmasına yardımcı olmaya kararlıdır. Yanmar Grubunun bir parçası olan şirket, kendini sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya adamıştır ve diğer Grup şirketleriyle birlikte bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için kısa süre önce Yanmar Green Challenge 2050'yi başlattı.

Bu mücadele, tüm şirketin 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarından arınmasını taahhüt ediyor. Bunu başarmak için bugün harekete geçilmesi gerekiyor. Bu eylemler üç alana ayrılabilir: Şirketin kendi operasyonlarında ürettiği sera gazlarını azaltmak, kaynakların yeniden kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve müşterilerinin de aynı hedeflere ulaşmasına yardımcı olmak.

Taahhüt hakkında yorum yapan Yanmar CE CEO'su Giuliano Parodi şunları söyledi: “Yanmar Green Challenge 2050 bizimle başlıyor. Hepimiz üzerimize düşeni yapar ve kararlılığımızı gösterirsek, müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı bizim yolumuzu takip etmeye ve onların sera gazı emisyonlarını azaltmaya ikna edebilecek bir konumda olacağız. Öncülük yapmamız ve neyin mümkün olduğunu göstermemiz önemli.”

Uygulamada Green Challenge

Green Challenge, hâlihazırda devam eden bireysel girişimleri tutarlı bir “büyük fikir” halinde bir araya getiriyor. Yanmar CE'nin üretimini daha temiz hale getirmek için şirket, binalarının daha etkili şekilde yalıtılması ve fabrikaların çatılarına kapsamlı güneş panelleri yerleştirilmesi yoluyla enerji kullanımını azaltıyor. Yeşil enerji tedarik etmek ve enerji bağımsızlığını artırmak Yanmar'ın karbon ayak izini ve aynı zamanda genel giderleri de azaltacak. Bu sürecin tamamlanması zaman alacak, ancak gidilecek yol ve yön bellidir.
Ürün yeniliği söz konusu olduğunda ilerleme iki katına çıkacak. Motorları yakıt açısından daha da verimli hale getirme süreci devam ediyor ve Yanmar yakın zamanda tamamen elektrikli kompakt ekskavatör, kompakt tekerlekli yükleyici ve kompakt paletli taşıyıcı serisini tanıttı. Özellikle hidrojenin şirketin makinelerine güç sağlama potansiyeli gibi yeni teknolojiler de değerlendiriliyor. Makinelerin elektrifikasyonu iklime ve aynı zamanda müşterilere de somut faydalar sağlıyor. Elektrikli hale getirilen makinalar, daha sessiz, daha temiz olup daha az bakım gerektirir; çalışma süresini ve üretkenliği artırır.

Yanmar'ın ürünlerini ürettiği malzemeler de sürekli inceleme altındadır. Günümüzde makineler çelik, plastik, kauçuk gibi malzemelerden üretiliyor ve bunların daha çevreci malzemelerin yerini alması kolay değil. Ancak daha temiz alternatifler ortaya çıktıkça bunlar benimsenecek ve Yanmar, malzemeleri ve bileşenleri “azaltmanın, yeniden kullanmanın ve geri dönüştürmenin” daha akıllı yollarını bulmak için çok çalışıyor.

Yeşile yönelmenin ticari faydaları

İklim için iyilik yapmanın aynı zamanda ticari faydaları da olacak. Green Challenge, Yanmar markasını rakiplerine kıyasla güçlendirmeye, yatırımcılar için daha çekici hale getirmeye yardımcı olacak.

İklim değişikliğini önlemek için yeterli önlem alınmazsa, bu yazın aşırı hava koşullarının olağan hale gelmesi muhtemel. Çevre mevzuatı şüphesiz geliştirilecek ve döngüsel ekonomiyi oluşturma konusunda halihazırda ilerlemiş olan şirketler bundan faydalanacak.
Yanmar CE CEO'su Giuliano Parodi şu sonuca varıyor: " Green Challenge 2050, sadece ürünlerimizle ilgili değil; aynı zamanda zihniyetimizle de ilgili. Hiçbir şey yapmamak bir seçenek değil, o yüzden bugünden günlük yaşamlarımızda daha sürdürülebilir olmanın yollarını arayarak başlayalım."Slider Altına