Header Reklam
Header Reklam

Yanmar CE, Mini Ekskavatör İnovasyonunun 55. Yılını Kutluyor

23 Eylül 2023 Dergi: Eylül-Ekim 2023
Yanmar CE, Mini Ekskavatör İnovasyonunun 55. Yılını Kutluyor

1960'ların sonlarında konseptin öncüsü olan ve hâlâ sektörü ileriye taşıyan Yanmar Kompakt Ekipman, mini ekskavatör inovasyonunun 55. yılını kutluyor.
Beatles'ın “Hey Jude” şarkısı Japon kültüründe pop döneminin başlamasına yardımcı olurken, 1968 Japonya'sında başka bir toplumsal olgu yaşanıyordu. Önde gelen dizel motor üreticisi Yanmar, ülkede meydana gelen dikkat çekici inşaat patlamasına ayak uydurmak için motorlarından birini küçültülmüş bir hidrolik ekskavatöre yerleştirme fikrini ortaya attı. Sonuçta sektörde devrim yaratmaya devam eden tekerlekli, kendinden tahrikli bir makine olan YNB300 geliştirildi. Tıpkı Beatles gibi, Yanmar CE'nin mini ekskavatörleri de 55 yıl sonra hâlâ popülerliğini kanıtlıyor.
Artık güçlü bir küresel marka olan ViO35 ve son teknoloji ürünü tamamen elektrikli SV17e, Yanmar CE'nin yıllar içinde piyasaya sürdüğü yenilikçi mini ekskavatörlerden oluşan geniş bir ürün yelpazesinin en son versiyonlarıdır. YNB300'ü 1972'de, duvar kenarına kadar kazı yapmasına olanak tanıyan, kayan boma sahip YB600C (şu anda raylarda) takip etti. 1974'e gelindiğinde Yanmar mini ekskavatörlerine kabinler takıldı ve kapalı alanlarda, yerleşim alanlarında ve geceleri çalışmalarına olanak sağlamak için gürültüsü azaltıldı.
Standartları belirlemek
1970'lerin ortalarında Yanmar CE'nin YB1200'ü, modern mini ekskavatörün temelini oluşturdu. Su soğutmalı bir dizel motoru vardı, tamamen 360 derece dönebiliyordu ve hafriyat bıçkısı ile donatılmıştı. 1980'lerde bir tonun altındaki ağırlıklara sahip lastik paletler görüldü; 1990'larda ise üst yapıyı önemli ölçüde döndürürken, çarpışmaları ve kazaları azaltan devrim niteliğindeki "sıfır kuyruk salınımı" konseptinin lansmanına tanık olundu.
Milenyumun başlangıcından bu yana Yanmar CE, teknik iyileştirme için aralıksız bir çaba içindedir. Bu, giderek daha düşük emisyonlarla sürdürülebilirlik ve çevresel kaygılarla mücadele ile birlikte ilerledi. Makinelerinin geri dönüştürülebilirliği şu anda %90 gibi yüksek bir orandadır. Hızlı bağlantı elemanı gibi özelliklerle kanıtlanan güvenlik de bir diğer odak noktası olmuştur.
Kompakt ekskavatörler bugün her zamankinden daha popüler. El emeğinden makineleşmeye küresel geçiş devam ediyor, hızlı kentleşme ve giderek daha dar çalışma alanları bu popülerliğin gelecekte de devam etmesini sağlayacak. Yanmar CE, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve başarılarını sağlamak için onlarla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ediyor.
Yanmar Allstars 
55 Yıl sonra, Yanmar CE sadece rekorlar kırmakla kalmıyor. Geçen yıl şirketin tüm zamanların satış rekorunu aştığını görüldü. Aynı zamanda müzik türünde bir plak çıkardı. Şirket, özel olarak bestelenen bir caz şarkısı için aralarında Yanmar'ın Marka ve Tasarım Başkanı Nagaya 'Dezi' Akihiro'nun da bulunduğu yetenekli müzisyenlerden oluşan “Yanmar Allstars”ı bir araya getirdi. Kısaca “55 yıl” olarak adlandırılan albüm Spotify'da ve tüm büyük müzik platformlarında mevcut. Videosu buradan izlenebilir 


 Slider Altına