Header Reklam
Header Reklam

Xylem Anadolu Flygt’ı Satın Alarak Türkiye’deki Faaliyetlerini Genişletiyor

18 Ekim 2021 Dergi: Eylül-Ekim 2021
Xylem Anadolu Flygt’ı Satın Alarak Türkiye’deki Faaliyetlerini Genişletiyor

Xylem, pompa ve su arıtma sistemleri tedarik, montaj ve satış sonrası hizmetlerinde Türkiye'de pazar lideri konumundaki Anadolu Flygt'ı satın aldı.

Dünyanın su ile ilgili en kritik sorunlarına yenilikçi çözümler geliştirerek büyümeyi hızlandırmaya ve sağlam temelini güçlendirmeye kendini adayan lider bir küresel su teknolojisi şirketi olan Xylem Inc. (NYSE: XYL), Türkiye’nin önde gelen pompa ve su arıtma sistemleri şirketi Anadolu Flygt’ı satın alarak bölgesel faaliyetlerinin kapsamını genişletti.

Satın alma işlemi, şirketin bölge genelinde çok daha fazla sayıda ülkeye hizmet vermesine böylece sürdürülebilir su kullanımı için kanıtlanmış sistemlerin yanı sıra gelişmiş bir dijital su çözümleri paketi sunarak Xylem’in, Ortadoğu pazarında büyümesini daha da hızlandırmasını mümkün kılacak. 

Xylem’in, pompa ve su arıtma sistemleri temini, montajı ve satış sonrası servis hizmetlerinde Türkiye’de pazar lideri olan Anadolu Flygt’ı satın alması şirketin hızla büyüyen Ortadoğu, Afrika ve Türkiye bölgesindeki operasyonlarını güçlendirme hedefiyle uyumlu. Bu uyum, Xylem’in bölgedeki pompa ve su arıtma sistemlerine yönelik tedarik zincirini daha da güçlendirip müşteri ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra su teknolojisi çözümleri portföyünü geliştirmesine imkan tanıyacak. Bu durum Ortadoğu’da su ve atık su sektörünü destekleyen daha güçlü sinerjilerin yaratılmasına olanak sağlayacak.

Xylem Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Naji Skaf şunları söyledi: “Bu, Xylem açısından kilometre taşı niteliğinde olan ve bir süredir takip etmekte olduğumuz bir anlaşmadır. Farklılaşan müşteri ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek adına bölgesel faaliyet kapsamımızı genişletmeye ve yerel yeteneklerimizi güçlendirmeye odaklanmaya devam ederken, Anadolu Flygt’ın satın alınması bizler açısından stratejik bir anlam ifade etmektedir. Tüm bölge için büyük fayda sağlayacak pompa ve su yönetim sistemlerinde kanıtlanmış, güçlü özellikler sağlayan değerli bir varlık elde etmeye hazırız. Anadolu Flygt’ın sulama, bina ve endüstriyel sektörlerdeki yerel uzmanlığı ve sunduğu çözümleri ile birlikte Xylem’in dünya standartlarındaki ürünleri ve küresel kaynakları daha yüksek operasyonel verimlilikler, su tasarrufu ve artan karlılık dahil olmak üzere müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan gelişmiş çözümler sunmamıza olanak tanıyacaktır. Faaliyetlerimizi, gelişmekte olan önemli pazarları da kapsayacak şekilde genişletmemiz, tüm dünya genelinde anlamlı bir değişiklik gerçekleştirme kabiliyetimizi geliştirerek hedeflediğimiz planlara mükemmel bir uyum sağlamaktadır”. 

Skaf, açıklamasına şu ifadeleri de ekledi: “Dijital, verimli ve sürdürülebilir su ve atık su arıtma çözümlerine odaklanarak bölgedeki su altyapısı sorunlarını çözme, müşterilerimizin ve son kullanıcılarımızın gereksinimlerini karşılamak için yatırım yapmaya devam edeceğiz.” 

Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı değerlendirmesinde şunları söyledi: “Su sektörünün en saygın şirketlerinden biri olan Xylem ekibine katılmaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Bir süredir gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde bu önemli dönüm noktasına ulaştığımız için mutluyuz. Kaynaklarımızı, küresel ve bölgesel uzmanlığımız ile birleştirerek yeteneklerimizi genişletmek ve bölgedeki müşterilerimize yenilikçi, ölçeklendirilmiş, pazar lideri çözümleri sunmaya devam etmek için birlikte çalışacağız. Hizmetlerin sorunsuz bir şekilde geçişini ve entegrasyonunu sağlamak için Xylem ekibiyle yakın bir iş birliği içinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Xylem, satın alma işleminden önce Anadolu Flygt’ın %46 hissesine sahipti. Toplam satın alma ile birlikte Anadolu Flygt, Xylem bünyesine sorunsuz bir şekilde entegre edilecek olup pompa ve arıtma sistemleri sektöründe etkin bir şekilde Türkiye’nin pazar lideri konumuna gelmeyi hedefliyor. Anadolu Flygt, dalgıç su ve atık su pompaları, dalgıç karıştırıcılar, arıtma sistemleri, paket pompa istasyonları, ileri arıtma sistemleri, UV dezenfeksiyonu ve ozon oksidasyonu, filtrasyon, hava üfleyicileri, enstrümantasyon, elektrik kontrol panoları ve otomasyon sistemleri ile pompa kiralama hizmeti konularında derin bir uzmanlığa sahiptir. Yaklaşık 100 kişilik güçlü kadrosu, Xylem çatısı altında entegre edildi.

Anadolu Flygt’ın satın alınması, her ikisi de akıllı altyapı değerlendirme ve yönetimi alanında lider olan EmNet ve Pure Technologies dahil olmak üzere Xylem’in son aylarda Altyapı Boruları Su Kaçakları Tespit ve Analizi (AIA) alanında gerçekleştirdiği bir dizi satın alma işleminin en sonuncusunu olup Xylem’in dijital portföyü ile bölgenin su ve enerji sektörü için dijital dönüşüm planlarını destekleme taahhüdünü vurguluyor.Slider Altına