Volvo İş Makinaları’nın Türkiye Distribütörü Ascendum, İş Makinaları Sektörünü Değerlendirdi

18 Mart 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Volvo İş Makinaları’nın Türkiye distribütörü Ascendum Makina tarafından 18 Mart’ta gerçekleştirilen Ascendum Medya Zirvesi’nde; Ascendum Makina Türkiye COO’su Tolga Polat, Türkiye ve dünyada iş makinaları pazarı, iş makinalarında dijital veri ve gelecek trendlerine yönelik son gelişmeleri aktardı. 

Tolga Polat, Ascendum Grupo ve Ascendum Makina Tic. A.Ş. genel profili hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında özetle şu bilgileri verdi:


Ascendum, Volvo İş Makinaları’nın dünya çapındaki en büyük distribütörüdür

“Ascendum Makina Tic. A.Ş., altyapı projelerinde, yol yapımı projelerinde, inşaat ve madencilik sektörlerinde kullanılan Volvo İş Makinaları’nın yanı sıra; SDLG İş Makinaları, Mecalac Bekoloder, SANY Paletli Vinç ve Forekazık Makinaları, SANY Liman Ekipmanları, Sandvik Mobil Kırma ve Eleme Üniteleri’nin Türkiye distribütörü olarak hizmet vermektedir. 

1959’da kurulan ve Portekiz merkezli Ascendum Grupo’nun bir parçası olan Ascendum Makina’nın; üç ana bayi, üç ana satış sonrası hizmet teşkilatı, 20 servis noktası ile 600’ün üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

14 coğrafyada 1.482 çalışanı bulunan Ascendum Grupo, 2019 yılında, inşaat ve endüstriyel ekipman, altyapı ekipmanı, otomobil ve kamyon tedarikinin yanı sıra ilgili alanlarda teknik destek, kiralama ve lojistik ekipman sağlama faaliyetlerinden kaynaklanan 878 M € ciro elde etti.

Pandemi ve İş Makinaları Sektörü

Pandemi döneminde, tüm sektörler ve dünya genelinde olduğu gibi Türkiye iş makinaları pazarı da olumsuz etkilendi. Müşteri alışkanlıklarında farklar ortaya çıktı. Yeni ekipman alımları yerine mevcut ekipmanlarını iyileştirip çalışır halde tutmak isteyen müşteriler, satış sonrası hizmetler grubumuza yöneldi. Biz de bu talep doğrultusunda değişiklikler yaptık. Olası sorunları önceden tespit edebilmeye ağırlık verdik. MATRIS yazılımımız ile makine performansını dijital ortamda takip edebiliyor, müşteriye proaktif bir yaklaşım getirebiliyoruz. Dijital platformlardan daha fazla yararlanabilmeye yöneldik. Yedek parça envanterimizi geliştirdik ve böylelikle yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlayabildik. Güçlü bayi yapımız da bu süreçte bizi büyük ölçüde destekledi. Böylelikle verdiğimiz premium hizmet kalitesi en küçük oranda bile olsa düşmedi. Yeni makine satın almak isteyen müşteriler ve satış temsilcilerimiz arasındaki görüşmeler tamamen dijital ortama, sosyal medya hesaplarına taşındı. Bu süreç zaten pandemi öncesi dönemde başlamıştı. İnsan kaynaklarımızdan da hiçbir ölçüde taviz verilmedi, aksine 2020 yılında istihdamımız arttı, kadromuz genişledi. Sattığımız ürünler yatırım malı olduğu için; satış mümessillerimizin gerek ürün, gerek sektör bilgisi alt yapısının çok güçlü olması gerekiyor. Çok yetkin bir kadronuz yoksa, bu segmentteki müşteriye layığınca hizmet veremezsiniz. Pandemi dijitalleşmenin önemini çok daha fazla artırdı ve süreci ivmelendirdi. Pandemi öncesinde de saha elemanlarımız tabletlerle çalışıyordu ama bu yıl yeni başlattığımız CRM yatırımımızla birlikte iş süreçlerimizin tamamını dijital platformda yürütüyor olacağız. Tüm SSH sürecimiz de dijitale taşınıyor. Bu proje, sadece Türkiye için değil, tüm global örgütlenmemiz için geçerli. Bu proje ile oldukça değerli bir veri tabanı da oluşturmuş olacağız.

%100 Elektrikli İş Makinaları

İş makinaları sektörünün en önemli gündem maddesi, emisyon değerlerinin düşürülmesidir. %100 elektrikli iş makinaları konusunda Volvo, en somut adımları atan kuruluştur. 2025’e kadar orta ve büyük ölçekli makine segmentinde %100 elektrikli araçların seri üretimi, 2030’a kadar üretiminin belli bir kısmının elektrik veya hidrojenle çalışan araçlara ait olması, 2040’a kadar fosil yakıtla çalışan hiçbir araç üretiminin olmaması planlanıyor. %100 elektrik enerjisiyle çalışan kompakt ekskavatörün Türkiye pazarına 2022’de sunulması bekleniyor.

Otonom iş makinaları geliyor

Volvo maksimum iş güvenliği açısından insan faktörünü minimize etmeyi hedefleyen otonom makinalar üzerinde de yoğun bir çalışma içinde. Demo çalışmalar devam ediyor.

Volvo, büyük iş makinaları; ekskavatör, yükleyici ve belden kırma kamyonlar segmentinde 2019 yılı pazar lideridir

Uzaktan müdahale olanaklarını maksimum seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bu, makinalarda daha fazla elektronik, dijital aksamın artması anlamına geliyor. Makinalardaki bu değişime paralel olarak satış danışmanlarının da elektrik-elektronik bilgi alt yapılarının daha güçlü olması gerekiyor. Bu doğrultuda da çalışmalar içindeyiz. Meslek okulları ile anlaşmalarımız var. Bu donanıma sahip satış veya müşteri danışmanlarından oluşan insan kaynağımız için de yatırım yapıyoruz.

2017-2019 periyodunda Türkiye’de iş makinaları sektörü neredeyse %70’e varan bir daralma yaşadı. Pandemi sürecinde de biriken bir talep var. Tüm bunlar, 2021 yılında talebi önemli ölçüde artıracak ve arzı zorlayacak. Türkiye iş makinaları sektöründe 2021 yılında, 2020 yılına oranla minimum %15-20 seviyesinde artış görülebilecek. Çin’de başlayan büyüme süreci, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Özellikle endüstride kullanılan madenlere talep artıyor. Genel olarak madencilik, talebi büyütecek sektörlerin başında gelecek.

Ascendum Türkiye olarak dijital alandaki yatırımlarımızın yanı sıra gelecek iki yıl içinde yeni şube yatırımları ve beraberinde insan kaynakları yatırımları ile tedarik zinciri yatırımlarımız olacak.”