Header Reklam
Header Reklam

Viridor ve TOMRA İskoç Depozito İade Sistemi Projesi için İşbirliği Yapıyor

28 Temmuz 2021
Viridor ve TOMRA İskoç Depozito İade Sistemi Projesi için İşbirliği Yapıyor

Viridor ve TOMRA, İskoç depozito iade sistemi (DİS) sayma ve ayıklama merkezlerinin tasarımı, kurulumu ve işletilmesini kapsayan projede yer alabilmek hedefiyle geri dönüşüm uzmanlığını ve deneyimini birleştiren bir ortaklık yapıyor. 

İçecek ambalajları için tasarlanan depozito iade sistemleri, dünya çapında 40’tan fazla bölgede çöplerin doğaya atılmasını önlemede ve sürdürülebilir geri dönüşüm sonuçları elde etmede çok önemli bir rol oynuyor. DİS, toplumun yüksek katılımını ve yüksek geri dönüş oranları sağlamanın oldukça etkili bir yolu olarak kabul ediliyor. Depozitonun tamamının geri ödenmesi, tüketicilerin kullanılmış içecek ambalajlarını geri dönüşüm için iade etmelerini sağlayan maddi bir teşvik sunuyor. 

Sayma ve ayıklama merkezleri, depozito iade sisteminin (DİS) verimli ve doğru çalışmasını desteklemek için oluşturulması gereken altyapının önemli bir parçasını temsil ediyor.  İskoçya’da da önemli yatırımları bulunan Viridor, İngiltere’nin en büyük geri dönüşüm ve kaynak yönetimi şirketlerinden biri ve TOMRA ise, 80’den fazla global pazarda faaliyet gösteren bir geri dönüşüm altyapı şirketi olarak ön plana çıkıyor.

Viridor ve TOMRA, İskoçya’nın depozito iade sistemi (DİS) girişimi aracılığıyla döngüsel ekonominin geliştirilmesine katkı sağladığına inanıyor. Bu politika, 2022’de uygulamaya konulduğunda içecek ambalajlarının toplama oranlarını %90’ın üstündeki seviyelere getirecek, çevreye çöp atılmasını azaltacak ve net sıfır emisyon hedeflerine katkıda bulunacak.

Viridor İş Geliştirme Direktörü (Polimerler) Luke Burgess, konuyla ilgili olarak, “Viridor, uzun yıllardan beri İskoç geri dönüşüm altyapısına yatırım yapıyor ve depozito iade sistemi (DİS), bu yatırımı tamamlama, yeşil iş fırsatları yaratma ve gerçek döngüsel bir ekonomiyi geliştirmeye katkıda bulunma fırsatı sunuyor. İskoçya’da sürdürülebilir bir geleceğe sorunsuz şekilde geçiş yapılmasına destek olabilmek üzere, depozito iade sistemlerine yönelik ekipman tedarikinde dünya lideri olan TOMRA ile ilişkimizi geliştirmekten mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulundu. 

Luke Burgess, “TOMRA'’ın, sayma ve ayıklama tesislerinin işletilmesi konusunda global deneyimi, bu ortaklık sayesinde Viridor’un geri dönüşüm, kaynak yönetimi ve daha büyük çevresel hedefleri gerçekleştirmek için İskoçya ile çalışma deneyimine katkı sunacak. Bu deneyim ve İskoç döngüsel ekonomisinin hedeflerine olan bağlılık, yapacağımız çok güçlü bir teklif olduğu anlamına geliyor. Depozito iade sisteminin (DİS), İskoçya’da başarılı bir şekilde uygulanması, Plastik Paktı’nın geri dönüşüm hedeflerine ulaşılması için büyük önem taşıyor.  Viridor, bu paktın kurucu üyelerinden biri ve bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak üzere sistem için ideal oluşumu sunmaya kararlıyız” diye belirtti. 

TOMRA Collection Solutions İngiltere & İrlanda Genel Müdürü Truls Haug ise, “TOMRA ile Viridor ortaklığı, modern, uygun maliyetli ve başarılı bir İskoç depozito iade sistemi yapılandırmak üzere sürdürülebilir geri dönüşüm sonuçları için katalizör görevi görerek, depozito operatörüne temel ayıklama ve sayma merkezi hizmetleri sunmak için ortak bir vizyonla oluşturuldu. Ortaklığımız, global ve Birleşik Krallık merkezli deneyimin eşsiz ve tamamlayıcı bir birleşimi olacak ve kabul edilmesi durumunda programın başlaması için vaktinde uygulanabilecek ‘amaca uygun’ cazip bir hizmet teklifini hayata geçirecek. Şimdiye kadar kaydettiğimiz gelişmelerden ve önümüzdeki fırsatlardan ilham alıyoruz” şeklinde açıkladı.
 Slider Altına