Header Reklam
Header Reklam

UNDP Türkiye, Covid-19 Sürecinde Belediyelere Destek Veriyor

31 Ocak 2021
UNDP Türkiye, Covid-19 Sürecinde Belediyelere Destek Veriyor

UNDP Türkiye, Covid-19 salgını ile mücadelelerinde belediyelere kişisel koruyucu donanım, hijyen ve temizlik malzemeleri sağlıyor.

UNDP Türkiye, Koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanılmak üzere Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay Belediyelerine kişisel koruyucu ekipman, hijyen ve temizlik ürünleri teslim etti. 200 bin dolarlık bağış, UNDP'nin Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Türkiye'nin yerel kalkınma bankası İlbank işbirliği ile hayata geçirdiği Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye Dayanıklılık Projesi (TRP) kapsamında gerçekleştirildi. Proje, Suriye kriziyle birlikte ani nüfus artışı nedeniyle şehirlerin stres altında kaldığı Türkiye'nin Güneydoğu bölgelerinde belediyelerin dayanıklılığını güçlendirmeyi hedefliyor.

UNDP Türkiye, AB finansmanlı projesi ile pandemiyle mücadeleye destek olmak için Türkiye'nin Suriye sınırındaki Güneydoğu bölgesindeki dört belediyeye kişisel koruyucu ekipman, hijyen ve temizlik ürünleri ulaştırdı. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay Belediyelerine 200.000 tıbbi yüz maskesi, 6.000 maske, 4.000 yüz maskesi, 4.000 tek kullanımlık tıbbi elbise, 2 ton yüzey, 4 ton el dezenfektanı, 160 ton çamaşır suyu ve 40.000 hijyenik mendil sevk edildi. UNDP'nin son desteği, Türkiye'de Güneydoğu belediyeleri, büyük bir mülteci nüfusuna ev sahipliği yaparken zaten ağırlaşan hizmet kapasiteleriyle COVID-19 bağlamında mücadele ederken tam zamanında geliyor.

Proje illerine teslimat öncesi, Gaziantep'te Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve UNDP Türkiye temsilcileriyle mini bir tören düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. M. Abdullah Aksoy, teslimat töreninde yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadelelerinde belediyelere destek veren UNDP Türkiye ve AB'ye teşekkür etti. UNDP Türkiye'nin hızlı ve etkili yanıtının ve COVID-19 sürecindeki desteğinin altını çizen Aksoy, “UNDP ve AB ile Gaziantep ilindeki işbirliğimiz sayesinde artık bu koruyucu ekipman, tıbbi ve hijyen malzemeleri koronavirüs salgınıyla mücadelemizde bize destek olacak” dedi.

Dr. Aksoy, insanlığın küresel bir salgınla savaştığını, ancak dayanışma ve işbirliği ile başarılabileceğini ifade etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye Dayanıklılık Projesi (TRP) kapsamında UNDP ile devam eden işbirliğinin önemine değinerek, “UNDP Türkiye ile mevcut işbirliğimiz ile ilimizde belediye altyapısına çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi, atık yönetimi, atık bertarafı, arıtma, geri dönüşüm ve yangınla mücadele hizmetleri dahil. UNDP ve AB'nin desteğiyle Gaziantep'teki belediye hizmetlerini hem yurttaşlarımıza hem de ilimizde yaşayan Suriyelilere genişletiyoruz ”dedi.

UNDP Türkiye’nin Suriye Krizine Müdahale ve Dayanıklılık Portföyünde Belediye Hizmet Sunumu Bileşenini yöneten Proje Koordinatörü Ersin Dağdur yaptığı konuşmada, Gaziantep’in Suriye krizi nedeniyle hızla artan nüfus artışıyla büyüyen bir şehir olduğunun altını çizdi. Dağdur, "Şehrin nüfusu kısa sürede büyüdükçe ihtiyaçlar da arttı, özellikle belediye hizmetlerinde" dedi. UNDP'nin, Suriye krizinin şehir altyapılarına olumsuz etkisine karşı bölgedeki belediye hizmetlerini güçlendirmek için Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis Belediyeleri ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan Dağdur, “Ortağımız İlbank ve AB fonlarıyla birlikte, Bu dört şehirde belediye ve çevre altyapısına atık ve atık su arıtımı dahil önemli yatırımlar gerçekleştirmeyi başardık. Belediyelerin yangınla mücadele kapasitelerini geliştirmek için modern ilk müdahale ve acil müdahale araçlarını ilgili ekipmanlarla birlikte teslim ettik. Artık kişisel koruyucu ekipman, hijyen ve temizlik ürünleri teslimatı ile bu belediyelerin pandemiyle mücadelede çabalarını da destekliyoruz” dedi.

Gaziantep'e COVID-19 desteğini ulaştırmak için törenin ardından, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay Belediyeleri için 200.000 tıbbi yüz maskesi, 6.000 maske, 4.000 yüz koruma, 4.000 tek kullanımlık tıbbi giysi, 2 ton yüzey, 4 ton el dezenfektanı, 160 ton çamaşır suyu ve 40.000 hijyenik mendil yüklü kamyonlar yola çıktı.

UNDP, atık ve atık su yönetimi, fiziksel altyapı geliştirme ve teknik yardım dahil olmak üzere belediyelere belediye hizmetlerinde doğrudan destek sağlayan Türkiye'deki tek BM kuruluşu. Bugüne kadar çeşitli projeler aracılığıyla sağlanan UNDP desteği, öncelikle ekipman sağlamaya ve hizmet kapasiteleri ile altyapıyı geliştirmeye odaklandı. Proje, Suriyeli nüfusu yüksek olan yeni belediyeleri kapsayarak, artan talep karşısında belediye hizmetlerini iyileştirme, belediye hizmet sunum kapasitelerini geliştirme ve daha geniş ölçekte teknik yardım sağlama çabalarını genişletiyor. Bu yatırımlarla hem ev sahibi topluluk üyelerinin hem de Suriyeli mültecilerin belediye hizmet sunumundan yararlanmaları, temiz, sağlıklı şehirlerde yaşamaları ve sosyal uyumu güçlendirmeleri bekleniyor.Slider Altına