Header Reklam
Header Reklam

Türkiye’nin İlk Şehir İçi Uydu Kuluçka Merkezi Olan Cube Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde Açılıyor

15 Aralık 2022 Dergi: Kasım-Aralık 2022
Türkiye’nin İlk Şehir İçi Uydu Kuluçka Merkezi Olan Cube Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde Açılıyor

Geçmişten günümüze birçok yeniliğe öncülük eden Beyoğlu’nda bir ilke daha imza atılıyor. Türkiye’nin ilk şehir içi Uydu Kuluçka Merkezi Cube Beyoğlu, İstanbul’un kalbinde, İstiklal Caddesi’nde açılıyor. Beyoğlu Belediyesi ile Teknopark İstanbul ortaklığında hayata geçirilen Beyoğlu Uydu Kuluçka Merkezi Projesi’nde; İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin de içinde yer aldığı güçlü bir iş birliği yapısı oluşturuldu. Proje ile teknolojik bilgi üretilmesi, üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirilmesi, verimliliğin arttırılması, teknolojik bilgilerin ticarileştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması amaçlanıyor.

Beyoğlu Uydu Kuluçka İş Birliği Protokolü İmzalandı

Özellikle genç girişimcilerin desteklenmesi ve rehberlik edilmesi noktasında girişimcilik ekosistemine yeni bir soluk getirecek olan Cube Beyoğlu için “Beyoğlu Uydu Kuluçka İş Birliği Protokolü” imzalandı. Çalışmalarda son aşamaya gelinen Cube Beyoğlu’nda düzenlenen törende; Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök protokol metnini imzaladı.

Ürün ve Hizmetlerin Geliştirilmesi İçin Akademik/Teknik Destek Ve Eğitim İmkanı

İmzalanan protokol kapsamında paydaş üniversiteler aracılığıyla girişimcilere ürün ve hizmetlerini geliştirme konularında akademik/teknik destek ve eğitim imkanları sunulacak. Girişimciler üniversitelerin özel çalışma alanlarından, laboratuvarlarından ve ekipmanlarından faydalanma imkanı bulacak. Üniversiteler özelinde yapılandırılmış mezun gruplarının dahil olduğu ağ aracılığı ile girişimcilerin farklı sektörel desteklere ve mentorlere erişimi kolaylaşacak; teknolojik iş birlikleri ulusal ve uluslararası destekler ile kolaylaşacak. Oluşturulacak iş birliği çerçevesinde üniversitelerden görevlendirilecek akademisyenlerden girişimci gruplara özel eğitimler ve mentorluklar konusunda da destekler alınarak merkezin faaliyetlerine katkı sunulacak.

 

Genç Girişimciler İçin Yapay Zeka, Dijital Sanat, Artırılmış Gerçeklik, Oyun…

Beyoğlu Uydu Kuluçka Merkezi Projesi; Yapay Zeka, Dijital Sanat, Oyun, Artırılmış Gerçeklik, VR ve Mobil Uygulama tematik alanlarını içeriyor. Merkezde özellikle genç girişimcilere; 7/24 Açık Modern Çalışma Alanları, Eğitim ve Etkinlikler, Mentorluk Desteği, Akademik ve Teknik Danışmanlık, Girişim Analizi ve Teknik Analizler, Ulusal ve Uluslararası Yatırımcı ve Firmalara Erişim, Veritabanlarına Erişim, TTO Destekleri, Teknopark Vergi ve Avantajları gibi birçok alanda imkan ve destek sağlayacak. Beyoğlu Uydu Kuluçka Merkezi’nin 2023 Ocak ayında hizmete açılması planlanıyor.

5 Katlı Tarihi Bina Beyoğlu Uydu Kuluçka Merkezi’ne Dönüştürüldü

İstiklal Caddesi, Mis Sokakta bulunan 5 katlı tarihi bina restore edilerek tamamen Beyoğlu Uydu Kuluçka Merkezi’ne ayrıldı. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında bakanlık onayına bağlı olarak kurulan merkezin giriş katında Beyoğlu Belediyesi’nin özellikle genç girişimciler için hazırladığı tanıtım alanı yer alıyor. 1.Kat ve 2.Kat kuluçka aşamasındaki girişimlerin çalışılabildiği, 3. ve 4.Kat post kuluçka aşamasındaki girişimlerin çalışılabildiği, 5. Kat ise ön kuluçka aşamasındaki girişimlerin çalışılabildiği ve terasta sosyalleşebildikleri alanlarından oluşuyor.Slider Altına