Header Reklam
Header Reklam

Türkiye'deki ilk elektrikli otobüs ihalesi sonuçlandı. İlk elektrikli otobüsler, Bozankaya’dan  Konya’ya.

10 Eylül 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015
Türkiye'deki ilk elektrikli otobüs ihalesi sonuçlandı. İlk elektrikli otobüsler, Bozankaya’dan  Konya’ya.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Türkiye’deki ilk elektrikli otobüs ihalesini, yerli üretim olan E-Bus ile Bozankaya kazandı. Modern ve çevreci toplu taşımacılık sistemleri için yatırım yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, açmış olduğu ihale ile ülkemizde elektrikli otobüs alımı yapan ilk yerel yönetim oldu. Türkiye’de elektrikli otobüs üretiminin öncüsü olan Bozankaya, açılan ilk ihaleyi kazanarak Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmek üzere dört elektrikli otobüs için anlaşma imzaladı. 1 milyon 436 bin Euro’luk teklifiyle ihaleyi kazanan Bozankaya firması  daha önce de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan CNG otobüs alımı ihalesi sonucunda belediyeye 60 adet CNG otobüs teslimatı gerçekleştirmişti.   

Toplu ulaşım alanında her zaman son teknolojileri ve yenilikçi çözümleri takip eden Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu’da ilk tramvay sistemini kurmuş ve ilk bataryalı tramvay sisteminin alt yapı ihalesini gerçekleştirmişti. Çevreci yaklaşımları ile daha önce doğalgazlı (CNG) otobüs alımı yapan Konya, yatırımlarına elektrikli otobüslerle devam etme kararı aldı. Test sürüşlerinde elde edilen başarılı sonuçlar neticesinde otobüs alımlarında elektrikli otobüslere de yer vermeye karar veren Konya, bu doğrultuda açmış olduğu ihaleyi 1 milyon 436 bin Euro teklif vererek kazanan Bozankaya firması ile sözleşme imzaladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Eşgi açıklamasında; “Günde ortalama 285 bin kişinin toplu taşıma kullandığı ilimizde, tercihlerimizi her zaman çevre dostu ve tasarruflu çözümlerden yana kullanıyoruz. Bu nedenle yeni alımlarımızda elektrikli otobüse de yer verdik. Böylece  ülkemizde yine bir ilke daha imza attık. İhale sürecinden önce çok farklı elektrikli otobüsleri inceledik. Bu anlamda Bozankaya E-Bus’ın teknolojik avantajlarını test sürüşlerinde de deneyimleme şansımız oldu. Ayrıca daha önce Bozankaya’dan 60 adet CNG otobüs teslim almıştık. Hem bu araçlarımızdan, hem de test sürüşleri sırasında elektrikli otobüslerin sunduğu performans, yakıt tasarrufu ve konforundan memnuniyetimiz elektrikli otobüs alım kararımızda etkili oldu“ dedi.

Bozankaya’nın Türkiye’nin ilklerini temsil eden elektrikli otobüsü E-Bus, teknolojisi ile uluslararası arenada da öncü elektrikli otobüsler arasında yer alıyor. Bozankaya E-Bus; enerji tüketimi düşük, verimli ve çevre dostu bir araç olarak ön plana çıkıyor. Akü sistemi, Almanya’da bulunan Ar-Ge merkezi Bozankaya GMBH tarafından geliştirilen E-Bus’ın üretimi ise Bozankaya A.Ş. tarafından yapılıyor. E-Bus, şarj olduğunda 200 km menzil garantisi ile sunulurken şehir içinde ortalama 260-320 km arasında yol yapabiliyor. 

Test sürüşleri sırasında hem sürücü, hem de yolculardan çok olumlu geri bildirimler aldıklarını belirten Mustafa Eşgi, ihale sonrasındaki açıklamasında; “Yeni elektrikli otobüslerimizi il merkezindeki bütün hatlarda ve Bilim Merkezi’nde kullanmayı planlıyoruz. Günlük ortalama 3.000 yolcunun elektrikli otobüslerimizi kullanacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki otobüs alımlarımızda da elektrikli otobüslere yer vermeyi düşünüyoruz” dedi.   

Elektrikli otobüsleri E-Bus’ın toplu taşımacılık alanında çok önemli bir adım olduğunu ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüsleri tercih etmesiyle ileriye yönelik bir karar aldığının altını çizen Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay açıklamasında; “E-Bus, hem çevreci hem de tasarruflu teknolojisi ile şehir içi yakın mesafe ulaşımında birçok avantaj sağlıyor. Elektrikli otobüslerimiz için Ar-Ge çalışmalarımızı titizlikle tamamlayarak, aracımızı üretmeye başladık. Türkiye’deki ilk elektrikli otobüsleri, bir yerli üretici olarak sunabilmek bizim için büyük gurur kaynağı oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne yerli üretim araçlara güvendikleri ve destekledikleri için ayrıca teşekkür ederiz. Pek çok avantajı bir arada sunan elektrikli otobüslerimizin Konya toplu taşıma hizmetlerine yeni bir soluk getireceği şüphesiz” dedi. 

Bozankaya E-Bus; şarj edilebilir elektrik (akü) ile çalışan, 10.7 m uzunluğunda, üç kapı sayesinde hızlı yolcu indirme-bindirme olanağı sağlayan, süper alçak tabanlı, 25 kişi oturma kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik, verimli bir şehir içi otobüsü olarak birçok çözümü bir arada sunuyor. E-Bus, elektrikli araç istasyonlarında şarj edilebilmekle birlikte, acil durumlarda doğrudan 380V bağlanıp, başka hiçbir cihaza veya şarj istasyonuna ihtiyaç duymadan da araç şarj edilebiliyor. Slider Altına