Header Reklam
Header Reklam

Toplu Taşımada Hidrojen Konforuyla Karsan Dünya Çapında Ödül Kazandı

28 Eylül 2023
Toplu Taşımada Hidrojen Konforuyla Karsan Dünya Çapında Ödül Kazandı

“Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonu ile yeni nesil enerji sistemlerine yatırım yapan Karsan, yenilikçi ürünleriyle kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Karsan, iş dünyasının önde gelen ödül programlarından Stevie Awards’ta ürün ve servis kategorisinde e-ATA HYDROGEN ile Bronz Stevie Ödülü’ne layık görüldü. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla 5 yıl önce e-JEST ile yüzde 100 elektrikli araç üretimine başladıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş; “Kısa süre sonra ürün gamına eklediğimiz e-ATAK ve 10-12-18 metrelik e-ATA modellerimiz ile elektrikli ürün gamımızı tamamladık. Bu araçlarımız Avrupa’da üst üste kendi segmentlerinde hızla büyümeye devam ediyor. Bunların yanında e-ATA modelimize ise hidrojen yakıt seçeneği ekleyerek pazardaki önemli bir boşluğu doldurmayı başardık. e-ATA HYDROGEN modelimizin aldığı bu prestijli ödül bizi ayrıca gururlandırdı” dedi.
"Hidrojen dönüşümüne de öncülük ediyoruz"
Hidrojen yakıt hücreli araçların toplu ulaşımda henüz çok yeni bir teknoloji olduğunu vurgulayan Okan Baş, “Avrupa’da şu anda şehir içi otobüs pazarının yüzde 2’si hidrojen teknolojisine sahip. Fakat sürdürülebilir bir gelecek için batarya elektrikli araçlarda olduğu gibi, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlar da toplu ulaşım pazarında önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Karsan olarak biz de, bu pazarda şehir içi ulaşımdaki hidrojenli dönüşüme öncülük etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 
7 dakikada dolum yapılabiliyor
Alçak tabanlı 12 metrelik e-ATA HYDROGEN, yüksek menzilden yüksek yolcu taşıma kapasitesine kadar birçok alanda operatörlerin ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. Tavanda konumlanan 1.560 litrelik hafif komposit hidrojen tankına sahip e-ATA Hydrogen, gerçek kullanım koşullarında yani araç yolcu ile doluyken ve dur kalk hat güzergahında 500 km’nin üstünde menzile kolaylıkla ulaşıyor. Sınıfının en iyi menziline sahip aracı olan e-ATA HYDROGEN, uzun verilen azami yüklü ağırlık ve tercih edilen opsiyon özelliklerine bağlı olarak 95 yolcunun üstünü de rahatlıkla taşıyabiliyor. Son teknoloji 70 kW güce sahip yakıt hücresine sahip araç 7 dakikadan daha az bir sürede hidrojen dolumu gerçekleştirilebiliyor.Slider Altına