Header Reklam
Header Reklam

TOMRA'nın Teknolojisi, Sackers'ın Demirsiz Metalleri %99 Oranında Geri Kazanımını Sağlıyor

05 Haziran 2024
TOMRA'nın Teknolojisi, Sackers'ın Demirsiz Metalleri %99 Oranında Geri Kazanımını Sağlıyor

Suffolk merkezli hurda metal geri dönüşüm uzmanı olan Sackers, 40 ton/saatlik hacme sahip metal geri dönüşüm tesisi için TOMRA'nın sensör bazlı gelişmiş metal ayıklama çözümlerine yatırım yaptı. 
TOMRA'nın FINDER™ ünitesinin kurulumunu yaptıktan sonra Sackers, parçalanmış otomotiv hurdalarından (ASR) oluşan karmaşık girdi malzemesi akışından karışık demirsiz metalleri, >99% oranında geri kazanıp dönüştürebiliyor. 

TOMRA'nın FINDER™ ayıklama makinesi, üstün verimlilik ve geri kazanım oranları sunuyor. Sackers tesisindeki FINDER™, şu anda saatte 3.5 ton işleme kapasitesine sahip. Ünitenin tesisin metal parçalama hattının sonuna entegre edilmesi, Sackers'ın demirsiz metallerin >99%'luk bir kısmını geri kazanmasını sağlıyor. Geri kazanılan demirsiz metaller, Sackers'ın kırma sonrası artık atık tesisinde ileri seviyede işleniyor.

Patentli teknolojileri kullanan FINDER™, metal nesneleri olağanüstü hassasiyetle tespit ederek üstün yüksek verimlilik ve saflık seviyeleri sağlıyor. Böylece daha önceleri geri dönüşüm süreci sırasında kaybedilen demirsiz metallerin de geri kazanımı için ideal bir ayıklama çözümü oluyor. Elektromanyetik sensörlerin gücünü ve makine zekasını kullanarak, malzeme karmaşıklığı veya parça boyutundan bağımsız olarak metalleri anında tespit edebiliyor. 3 m/s'ye kadar bant hızları ve azaltılmış hava tüketimi ile FINDER™, çeşitli metaller ve atık ayıklama görevlerinde yüksek verimli sonuçlar sağlıyor. 

Sackers’ın Ticari Direktörü David Dodds, konuyla ilgili olarak; "Sürdürülebilir atık geri kazanımı taahhüdümüzün bir parçası olarak, her zaman süreçlerimizi geliştirmeye ve atığı azaltmaya odaklanıyoruz. FINDER™ ünitesini kullanmak, mümkün olan en değerli kaynağı geri kazanmamıza, malzeme miktarını çok daha verimli ve etkili bir şekilde geri dönüştürmemize olanak tanıyor. %99 oranında geri kazanılan malzeme, mono metaller haline getirilmek üzere daha fazla işlendiğinden, ek olarak değerli bir atık akışı oluşturmayı başardık” diye belirtiyor. 

Sackers’ın Mühendislik Müdürü Alex Hall ise şu şekilde ekliyor; "TOMRA'nın Almanya'daki Mülheim-Kärlich test merkezinde, tesislerimiz ve ayıklama görevlerimiz için en iyi çözümü belirlemek üzere denemeler yaptık. Ayrıca test merkezini ziyaret ederek FINDER™'ın özellikleri ve yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinebildik. Teknoloji ve elde ettiğimiz sonuçlardan çok etkilendik."

TOMRA'nın Kuzey/Doğu Avrupa Bölgesi Metal Segment Direktörü Terry Keyworth ise; "FINDER™ uzun yıllardır metal geri dönüşüm endüstrisinin öncüsü oldu. En son nesil olan ünite ise metal nesneleri üstün hassasiyetle tespit etmek için daha da gelişmiş teknolojilerle donatılarak geri kazanılan son fraksiyonların kullanılabilirliğini artırmak için olağanüstü yüksek verim ve geri kazanım seviyeleri sunuyor. Sackers'ın bu makinenin avantajlarından faydalandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz" şeklinde belirtti. 

1929 yılında kurulan Sackers, bugün yaklaşık 100 kişilik ekibiyle 60 milyon pound ciroya sahip.  Ayrıca Sackers, 2023 yılında Uluslararası Ticaret için Kraliyet Ödülü’nün (eski adıyla Kraliçe'nin Girişimcilik Ödülü) sahibi olmuştu. 
 Slider Altına