Header Reklam
Header Reklam

TOMRA Ahşap Geri Dönüşümünde Derin Öğrenme Teknolojisini Kullanıyor

18 Kasım 2021
TOMRA Ahşap Geri Dönüşümünde Derin Öğrenme Teknolojisini Kullanıyor

TOMRA, farklı ahşap malzeme türlerini ayırmak, verimliliği ve saflığı artırmak için derin öğrenme teknolojisinin kullanımına öncülük ediyor.

Sensör tabanlı ayıklama uzmanı TOMRA Geri Dönüşüm, yapay zekanın bir alt kümesi olan derin öğrenmeyi ahşap geri dönüşüm uygulamalarında kullanan dünyadaki ilk şirket olarak, global ahşap geri dönüşüm sektörüne yönelik çözümlerini daha da güçlendiriyor.

TOMRA, sektör lideri AUTOSORT® teknolojisini derin öğrenme tabanlı ayıklama teknolojisi GAIN ile birleştirerek farklı ahşap bazlı malzemeleri algılayabilen ve ayıklayabilen çözümü sayesinde müşterilerin ayıklama ve üretim süreçlerini önemli ölçüde iyileştiriyor.  

TOMRA Geri Dönüşüm’ün yeni çözümünün birincil uygulaması, Ahşap A’yı yani işlenmemiş ahşabı, Ahşap B'den yani orta yoğunluklu sunta MDF, yüksek yoğunluklu sunta HDF, yönlendirilmiş yonga levha (OSB) ve suni tahta (sunta) gibi işlenmiş ahşap ürünlerden ayırıyor. 

TOMRA Geri Dönüşüm, 10 yılı aşkın süredir küresel ahşap geri dönüşüm sektörüne öncülük ediyor. TOMRA’nın X-TRACT çözümü, atıl malzemeyi (cam, taş, seramik vb.) ve metalleri ayırıp ayıklayarak temiz geri dönüştürülmüş ağaç yongası fraksiyonu üretmek için sunta üreticileri arasında hızla popüler hale geldi. X-TRACT ünitesi bu yabancı maddeleri temizledikten sonra, geri kazanılan ağaç yongası, standart suntaların üretiminde kullanılmak için yeterince yüksek kalitede olabiliyor.

Son yıllarda TOMRA Geri Dönüşüm, üretim süreçlerinde çok daha yüksek saflık düzeyinde geri dönüştürülmüş ahşap kullanmak isteyen artan sayıdaki müşteri tarafından tercih ediliyor. Bu özel saflık gerekliliklerini sağlamak için besleme akışındaki atıl malzeme ve metallerin çıkarılmasına ek olarak, mühendislik ürünü ahşap kompozitler ile polimerler de dahil olmak üzere diğer safsızlıkların giderilmesi de gerekiyor.

Bu malzemeler, sadece x-ray teknolojisi kullanılarak ayırt edilemediğinden X-TRACT ünitesi, bu ayıklama görevi için tam olarak uygun sonuçlar veremeyebiliyor. Bu nedenle TOMRA Geri Dönüşüm’ün derin öğrenme uzmanları, müşterilerin taleplerini karşılama konusundaki kararlılıkları doğrultusunda ahşap geri dönüşüm sektöründeki şirketlerin ayıklama süreçlerini optimize etmelerine olanak tanıyacak bir çözüm için pazardaki potansiyel boşluğu fark ederek, TOMRA’nın endüstri lideri AUTOSORT® ünitesini derin öğrenme tabanlı ayıklama  teknolojisi GAIN ile birleştiren bir uygulama geliştirdi. 

TOMRA’nın Ahşap A ve Ahşap B uygulaması, daha önce tespit edilemeyen safsızlıkları ayıklamak ve tasnif etmek için derin öğrenme teknolojisini kullanıyor. Böylece ilk kez her farklı ahşap türünü algılamayı, analiz etmeyi ve ayıklamayı mümkün kılarak böylece gerçek ahşap fraksiyonunu temizliyor.

TOMRA, farklı ahşap türlerini algılamak ve ayıklamak, temiz bir Ahşap A fraksiyonu (işlenmemiş ahşap) sağlamak üzere Ahşap B’yi (işlenmiş ahşap kompozitler) hedefleyen veya müşteri taleplerine bağlı olarak ürün akışından yüksek saflıkta mühendislik ahşap kompozit fraksiyonları üretmek için derin öğrenme teknolojisini kullanan ilk şirket oluyor. 

TOMRA Geri Dönüşüm Ürün Müdürü Philipp Knopp, konu hakkındaki açıklamasında, “Ahşap geri dönüşümü, hızla gelişen bir pazar.  Ayrıca daha döngüsel bir ekonomi modeline doğru ilerlemek için dünya çapında birçok bölgede giderek daha katı yasalar yürürlüğe giriyor. GAIN ile AUTOSORT® çözümümüz, dünya çapında ahşap ürünleri üreticileri tarafından takdir edileceğine emin olduğumuz, sağlam ve esnek bir çözüm oluşturmak için derin öğrenme teknolojisini kullanıyor. Ayrıca, yeni mevzuat gibi küresel ahşap geri dönüşüm pazarındaki gelecekteki değişikliklere uyum sağlamak ve bunları karşılamak üzere daha donanımlı olacakları için müşterilerimizin operasyonlarını hazır hale getirmelerini sağlayacak. Bu yapay zeka tabanlı çözümü, pazarda ilk sunan öncü olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde belirtti.Slider Altına