TK Elevator ESG Derecelendirmesinde Önemli Başarı Elde Etti

09 Aralık 2021 Dergi: Kasım-Aralık 2021

TK Elevator, uluslararası alanda tanınan derecelendirme kuruluşu Sustainalytics’in Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (Environmental, Social and Governance (ESG)) başlıklarının değerlendirildiği makine endüstrisi kategorisinde risk derecelendirmesinde 503 makine şirketini geride bırakarak dünya genelinde birinci oldu.

Uluslararası alanda tanınan derecelendirme kuruluşu Sustainalytics, merakla beklenen ESG değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Dünya genelinde 500’den fazla kuruluşu analiz eden şirket, asansör endüstrisinin piyasa ve inovasyon liderlerinden TK Elevator’ı makine endüstrisi kategorisinde Sustainalytics ESG derecelendirmesinde dünya genelinde birinci seçti. Sustainalytics, TK Elevator’a “Düşük Risk” derecesini de layık gördü.

“ESG şirketimizin önceliklerinden biri”

Sustainalytics ESG derecelendirmesi ile ilgili değerlendirme yapan TK Elevator CEO’su Peter Walker, “Böyle olumlu bir sonuç elde ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu ESG derecesi, odak noktamızın sürdürülebilirlik olduğunu ve ESG’yi şirketimizin stratejik önceliklerinden biri haline getirme kararımızı teyit ediyor” dedi.

Sürdürülebilirlik ve ekonomik başarının ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olduğuna kanaat getirdiklerini belirten Walker, “Bu nedenle de kendimizi iddialı hedeflere adadık. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 ilkesini ve ‘1.5°C'ye Yönelik İş Hedefleri’ girişimini destekliyor ve emisyonlarımızı en geç 2050 yılına kadar ‘net sıfır’a indirmeyi taahhüt ediyoruz. Edindiğimiz bu derece doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu vesileyle sürdürülebilirlik alanında daha fazla faaliyet gerçekleştirerek sorumluluk almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sustainalytics sürdürülebilirlik risklere karşı değerlendiriyor

ESG ile kurumsal yönetim araştırma ve derecelendirmeleri alanında dünya lideri olan Sustainalytics, işletmeler için önemli sonuçlar doğurabilecek olan sürdürülebilirlik risklerine karşı şirketleri değerlendiriyor. İnsan haklarına saygı ve tedarik zinciri yönetimi gibi kriterlerin yanı sıra, çevre ve iklim değişikliği riskleri de değerlendirmeye alınıyor. 0 ila 100 puan arasında ölçülen sonuçlarda 10 ve 20 arası “Düşük Risk” kabul ediliyor. Toplamda 13.8 puan alan TK Elevator dikkat çekici bir sonuç elde etti. Kurumsal yönetim, insan hakları-tedarik zinciri ve karbon-ürün ve hizmetler gibi birçok önemli alt kategoride ise TK Elevator, mümkün olan en “Göz Ardı Edilebilir Risk” sınıflandırmasına tekabül eden 10 puanın da altında bir puan aldı.Slider Altına