Header Reklam
Header Reklam

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın Ulusal Şampiyonu İzmir Oldu

25 Mayıs 2022
Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın Ulusal Şampiyonu İzmir Oldu

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması'nın (One Planet City Challenge - OPCC) Türkiye ulusal şampiyonu İzmir oldu. OPCC, iklim değişikliği alanında dünyadaki en büyük ve en uzun süredir devam eden şehirlerarası yarışmalardan biri. Bu sene 19 ulusal kazananın belirlendiği yarışmaya 50’yi aşkın ülkeden 280 yerel yönetim katıldı.
WWF tarafından 2011 yılından beri gerçekleştirilen uluslararası yarışma ile iklim kriziyle mücadelede etkili, iddialı ve yenilikçi çözümler geliştiren kentler öne çıkarılıyor. Bu yılın jürisi İzmir’in kapsamlı bir iklim eylem planı benimseyerek bu alanda açıkça ortaya koyduğu liderlik vasfını takdir etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen eylem planının, kanıta dayalı oluşu ve emisyon-yoğun sektörlere yönelik somut eylemler içermesi dikkat çekti. İzmir’in özellikle kent çevresinde sürdürülebilir tarımı destekleme planını memnuniyetle karşılayan jüri bunun şehirlerin sınırları ötesine etki edebilme nüfuzunun ender örneklerinden biri olduğunu not etti.
OPCC, kentleri Paris Anlaşması ile uyumlu, iddialı iklim taahhütleri ve hedefleri geliştirmeleri için teşvik eden bir girişim. Bu yılki katılımın niceliği, her zamankinden fazla sayıda yerel yönetimin iklim eylem planlarını küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlama hedefi ile uyumlu hale getirmek için çalıştığını gösteriyor. 
OPCC’ye katılan kentlerin planladıkları eylemler toplamda 246 milyon ton CO2e emisyon azaltımına denk geliyor. Kıyaslayabilmek açısından bu miktar İspanya’nın yıllık emisyonlarıyla neredeyse eşdeğer.
WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)  Türkiye bacağını takip ettiği yarışmada  İzmir ve kısa listeye giren diğer kentler, aralarında C40, Afrika Kalkınma Bankası, CDP, ICLEI Dünya Ekonomik Forumu, Dünya Bankası gibi çeşitli kuruluşların uzmanlarından oluşan ve başkanlığını net sıfır karbon hedefi için çalışan küresel bir konsorsiyum olan Resilience Rising yöneticisi Seth Schultz’un yaptığı jüri tarafından değerlendirildi.
Jüri değerlendirmesinde; 
- kentlerin iklim eylem planlarının küresel sıcaklık artışını 1,5 oC sınırlandırma vizyonu ile uyumu, 
- bu hedefleri gerçekleştirmede sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve iklim krizinin etkilerine uyuma dair planlanan önlemlerin dengesi yanı sıra
- liderlik, yenilikçilik ve karşılaştıkları zorluklarla mücadele etme yetileri dikkate alındı.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli İzmir’in başarısını şu sözlerle kutladı: “Dünya nüfusunun yarısından fazlasını ağırlayan kentler aynı zamanda küresel ölçekte sera gazı emisyonlarının yaklaşık % 70’inden sorumlu. Bu nedenle gerek iklim krizine neden olan emisyonların azaltılması gerekse bu krizin artık kaçınılması mümkün olmayan etkilerine uyum konusunda yerel yönetimlere önemli görevler düşüyor. Sürdürülebilir kent olma vizyonuyla öncü adımlar atarak Türkiye’deki 9 belediye arasından öne çıkan ve 2018 yılının ardından bir kez daha OPCC’nin ulusal kazanını olan İzmir’in bu başarısını gönülden tebrik ediyorum.”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise kentin başarısı dolayısı ile çok mutlu ve gururlu olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:  “Biz iklim krizi ile mücadelede yol haritasını belirleyen öncü kentlerden biriyiz. Hazırladığımız eylem planları ile Paris Anlaşması’nda küresel sıcaklık artışını 1,5°C ile sınırlama hedefine katkı sunuyoruz ve uygulamalarımızı bu yönde hayata geçiriyoruz. Çabamızın uluslararası ölçekte karşılık bulması bizi onurlandırıyor. İzmir’in ev sahipliğindeki UCLG Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Kültür Zirvesi’nde ilk kez duyurduğumuz döngüsel kültür kavramının ışığında iklim krizi ile mücadelede örnek bir dünya kenti olmaya da devam edeceğiz."Slider Altına