Philips LED aydınlatma ile sebze meyve üretecek

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Philips, bünyesinde en son teknolojileri barındıran GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi’nin kapılarını Hollanda-Eindhoven'da bulunan Yüksek Teknoloji Kampüsü’nde açtı. Philips tarafından yürütülecek araştırmalarla üreticiler, LED aydınlatma ile yılın her ayında, kapalı mekânlarda lezzetli ve sağlıklı gıdalar yetiştirebilecek. 

234 m2’lik alanda kurulan ve dünyanın en büyük tesislerinden biri olan yeni merkezde yapılacak araştırmalar; yapraklı sebzeler, taneli meyveler ve şifalı bitkiler için yetiştirme yöntemleri geliştirecek. Araştırmalar kapsamında buğday ve patates gibi karbonhidrat açısından daha zengin ürünleri kapalı alanlarda yetiştirebilmenin yolları da aranacak.

Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hem beslenme ve işgücüne katkısı hem de sanayimize hammadde üretmesi sebebiyle Türkiye’de tarımın geliştirilmesi bir hayli önemli. LED aydınlatmalı ürün yetiştirme yöntemi, Türkiye’de daha önce Taksim’de bulunan Ek Biç Ye İç Restoranı ve Yaban Mersini yetiştirilmesi gibi projelerde kullanıldı. Yerel gıda üretimine imkân tanıyan, gıda kilometresini ve atıkları azaltan bu yöntemle Türkiye’de kentsel tarımın daha da geliştirilmesi için Philips Türkiye olarak projelere açığız.”Slider Altına