Header Reklam
Header Reklam

Özel Kimyasallar Şirketi Lanxess, 12 Milyon Euro Yatırımla Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Açtı

12 Eylül 2022 Dergi: Eylül-Ekim 2022
Özel Kimyasallar Şirketi Lanxess, 12 Milyon Euro Yatırımla Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Açtı Lanxess, Belçika Kallo/Anvers sahasında yeni bir atık su arıtma tesisini devreye aldı. Özel kimyasallar şirketi Lanxess, saatte yaklaşık 260 bin litre atıksu arıtma kapasitesine sahip tesise yaklaşık 12 milyon Euro yatırım yaptı. 

Lanxess, daha katı çevre mevzuatına uymak için mevcut su arıtma tesisini tamamen modernize etti ve genişletti. Bu zorlu bir işti, çünkü tesisin yenileme süresince çalışır durumda kalması gerekiyordu. Atık su arıtma tesisi, sadece kauçuk kimyasalları ve cam elyafı üretimi için sahadaki Lanxess tesislerinden gelen atık suyu işlemekle kalmıyor, aynı zamanda iki komşu şirketten gelen atıksuları da işliyor.

Sürdürülebilirliğe Yatırım

Lanxess Yönetim Kurulu Üyesi Anno Borkowsky açılışta yaptığı konuşmasında “Atıksu arıtma tesisinin yenilenmesi ve iyileştirilmesi, en yüksek çevre standartlarını karşılamamızı sağlıyor. Yerel sahalarımız için sorumluluk alıyoruz ve buna çevreyi koruyan sürdürülebilir ve yenilikçi süreçlere yatırım yapmak da dahil. Enerji, hammadde ve suyu tasarruflu ve verimli kullanmak kimya sektörünün DNA'sında var. Avrupa'daki en büyük kimyasal kümelenme olarak, en son çevre ve iklim teknolojisinde inovasyon lideri olmak da bizim sorumluluğumuzdur. Bu yatırımla Lanxess, zorlu ekonomik koşullarda taşın altına elini koyuyor. Kimya sektörünün daha iyi bir çevre ve ek su tasarrufuna olan bağlılığını gösteriyor. 10 yıl öncesine kıyasla, kimya ve ilaç şirketleri şimdiden neredeyse dörtte bir oranında daha az içme suyu tüketiyor. Belçika Kimya Endüstrisi ve Yaşam Bilimleri Federasyonu Essenscia'nın Genel Müdürü Yves Verschueren, Flaman Bakan Zuhal Demir ile birlikte, daha da fazla su tasarrufu sağlamak için sektörel bir Mavi Anlaşma üzerinde çalışıyoruz” dedi. 

Sosyal Taahhüt

Doğu Eyaleti Valisi Carina Van Cauter Flanders; “Bugün, Flanders'taki yağış kıtlığı, 1976'nın tarihsel kurak olan yazından daha büyük. Su yöneticileri, su şirketleri, hükümetler, vatandaşlar ve şirketler mevcut kuraklık döneminin etkilerini azaltmak için önlemler alıyor, kendimizi kuraklık dönemlerine karşı sürdürülebilir bir şekilde güçlendirmeye ihtiyacımız olduğu çok açık. Lanxess'in bu yatırımı, ekonomik açıdan zorlu zamanlarda şirketlerini ve aynı zamanda sektörü geleceğe hazır hale getirmek için bu tür önlemlere yatırım yapma cesaretini ve istekliliğini gösteren sosyal bir taahhüdü ifade ediyor” dedi. 

İşi Bakteriler Yapıyor 

Sistem, atık suyu işleyen ve arıtan bakterileri barındırıyor. Farklı atık su akışları karıştırılıyor ve havalandırma kulelerinde sonlanıyor. Su, içinde bakterilerin bulunduğu aktif çamur ile besleniyor. Biyolojik atık su arıtma tesisinin ortamı, dengeli asitliği ve doğru sıcaklığı sağlamak için sürekli olarak izleniyor. Bakteriler son olarak ayrılıyor ve saflaştırma işlemine geri döndürülüyor, arıtılmış su Scheldt Nehrini besliyor. Tesis gece gündüz çalışıyor. Bağımsız bir laboratuvar, kalite kontrolü için su örneklerini günlük olarak analiz ediyor. 

Liman Sahalarında Çevre Koruma Standartlarının Önemli Ölçüde İyileştirilmesi

Proje, Lanxess'in son yıllarda Antwerp limanındaki tesislerinde çevre standartlarını önemli ölçüde iyileştirdiği çift haneli milyon Euro aralığındaki bir yatırım programının bir parçası. Lillo sahasında Lanxess, 2021'de azot oksit emisyonlarını azaltmak için bir tesisi devreye aldı. Bu, CO2 eşdeğeri emisyonunu yılda 150 bin ton azaltacak. 2022 sonbaharında, yıllık 300.000 ton CO2 eşdeğerini ortadan kaldıracak ikinci bir tesisin inşaatına başlanacak.
 


Slider Altına