Header Reklam
Header Reklam

Küresel Su Krizine Dikkat Çeken Gerçek Bir Hayat Hikâyesi: INTO DUST

27 Ekim 2021 Dergi: Kasım-Aralık 2021
Küresel Su Krizine Dikkat Çeken Gerçek Bir Hayat Hikâyesi: INTO DUST

Yakın gelecekte dünyamızı büyük bir su krizi bekliyor… Dünya çapında daha fazla insanın güvenli ve temiz suya erişimini sağlamak, değerli su kaynaklarımızı korumak ve küresel iklim krizi konularında farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Grundfos Vakfı, gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenen belgesel film INTO DUST projesini hayata geçirdi.
Küresel bir su krizinin arka planında Perween Rahman’ın çarpıcı hikâyesini anlatan INTO DUST, suyumuz bitmeye başladığında neler yaşayabileceğimizi anlatıyor.

Tüm dünyada daha fazla insanın güvenli ve temiz suya erişimini sağlamak, değerli su kaynaklarımızı korumak ve küresel iklim krizi konularında farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Grundfos Vakfı, su krizinin ciddi sonuçlarını gözler önüne seren, çok özel bir belgesel film projesinde yer aldı.

Pakistan’daki Karaçi şehrinin yoksul topluluklarına temiz ve güvenli su sağlamak için her şeyini feda eden Perween Rahman’ın sıradışı hikâyesini anlatan bir drama-belgesel olan INTO DUST’ın dünya çapındaki prömiyerinin Türkiye gösterimi Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirildi. Grundfos Vakfı ve Danimarka İstanbul Konsolosluğu tarafından ortak düzenlenen etkinlikte, Akademi ödüllü Orlando Von Einsiedel’in yönettiği belgesel film ilk kez izleyici ile buluştu.

Küresel bir değişim kampanyasının belgesel filmi INTO DUST

Grundfos Vakfı’nın dünya çapında gerçekleştirdiği saha çalışmalarından edindiği deneyime dayanarak, bir “değişim ve farkındalık projesi” olarak hayata geçirdiği INTO DUST, gerçek bir hayat hikâyesini anlatıyor. Pakistan’ın Karaçi şehrinde geçen INTO DUST, adaletsizlikle mücadele ederek, herkes için güvenli içme suyu hakkı için her şeyini feda eden, toplumundaki insanların yaşam kalitesini iyileştiren bir kadın olan sosyal aktivist Perween Rahman’ın hayat hikâyesini ve ablasının adaleti için savaşan kardeşi Aquila İsmail’i anlatıyor. Drama belgesel olan filmde, şu sorunun cevabı aranıyor: “Bir şehrin suyu çalınırsa, buna kim dur diyecek? Bir şehirden su çalındığında, kim ayağa kalkıp savaşacak?

Önlem alınmazsa metropollerde de su stresi ortaya çıkacak

INTO DUST belgesel filmi, yalnızca Pakistan’a özgü yaşanan su güvensizliği ve adaleti ile ilgili sorunları değil aynı zamanda dünya çapında yakın gelecekte herkesi etkileyecek olan su krizini gözler önüne seriyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından açıklanan rakamlara göre bugün 2 milyardan fazla insan güvenli suya, 785 milyon insan ise temel suya erişimden yoksun halde yaşıyor. 2050 yılına kadar ise 5 milyardan fazla insanın su kıtlığından etkilenebileceği tahmin ediliyor. Küresel su krizine yönelik dünya çapında önlemler alınmadığı takdirde ise 2030 yılına kadar İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra San Francisco, Houston, Rio de Janeiro, Madrid, Roma, Londra, Tel Aviv gibi büyük şehirlerde su stresinin yaşanması bekleniyor.

Grundfos Vakfı Perween Rahman’ın hayallerini gerçekleştiriyor

Tüm dünyada, daha fazla insanın güvenli ve temiz suya erişimini sağlamak amacıyla çevresel, sosyal ve finansal açıdan sürdürülebilir su projelerini hayata geçiren Grundfos Vakfı, INTO DUST belgesel filminin geçtiği Pakistan’da da aktif rol oynuyor. Pakistan’da su adaletini sağlamak için emek veren aktivist Perween Rahman’ın çalıştığı Orangi Pilot Proje Araştırma ve Eğitim Enstitüsü ile ortak projeler gerçekleştiren Grundfos Vakfı, Pakistan’da yoksul, yetersiz hizmet alan yerleşim yerlerinde su ve kanalizasyon hatlarının genişletilmesini finanse ediyor.

Into Dust Belgesel Film Künye

Yönetmen: Orlando von Einsiedel
Oyuncular: Indu Sharma, Sudha Bhuchar, Danish Husain
Yazan: Charlotte Wolf
Yapımcı: Abhijeet Chhabra, Andrea Cornwell, Harri Grace, Khalid Waseem

Into Dust Özet

Aktivist Perween Rahman’ın öldürülmesi üzerine, kız kardeşi Aquila araştırma yapmak için Pakistan’ın Karaçi kentine döner ve kendini şehrin suyunu çalmaya niyetli güçlerin ortasında bulur. Gerçek bir hikâyeye dayanan INTO DUST, Pakistan’ın yoksullarının su haklarını korumak için yorulmadan çalışan ve sonunda en büyük fedakârlığı yapan bir kadının yolculuğunu konu ediyor.Slider Altına