Küba Büyükelçisi’nden Kartal Belediyesi’ne ziyaret  

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Küba Hükümeti Dayanışma Komitesi üyeleri ve Küba Dostluk Derneği İstanbul Şubesi üyeleri Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Alberto Gonzalez Casals, Küba’nın ekonomik ve toplumsal alanda yenilenme sürecine girdiğini, Türk halkının Küba’ya yönelik sempatisi olduğunu söyledi. Büyükelçi Casals, Türk halkının Küba’ya yönelik sevgisinden dolayı teşekkür ederek şöyle konuştu: “Küba’da ekonomik ve toplumsal yapıda bir yenileme, güncelleme süreci içindeyiz. Ekonomide etik ve ilkeler çerçevesinde bazı değişiklikler yapılıyor. Ekonomimizi daha üretken kılmak için şüphesiz bazı değişiklikler yapmalıyız. Diğer bir hedef; ekonomiyi daha üretken kılmak ve tabii en önemlisi ada halkının yaşam koşullarını daha iyi hâle getirmek. Bu konuda şunu söyleyebiliriz; Küba’da diğer ülkelerde olduğu gibi bir kamu sektörü ve özel girişimciler var. Küba 11 milyon nüfusu olan bir ada ülkesi. Herkes Küba’yı ve Küba müziğini tanıyor. Küba’yı bu kadar çok seven bir halkın arasında çalışmak bizim için büyük bir şans. Türkiye ve Küba’nın iyi ilişkileri var. Bir de asıl önemlisi, Türkiye halkının Küba’ya yönelik özel ilgisi. Burada her kesimden büyük bir saygıyla karşılandım. Kadınlar, çocuklar, hep Küba’yı seviyor ve saygı duyuyor. Bu bizim için çok önemli. Türk halkının bu ilgisine ve sevgisine çok çok teşekkür etmek istiyorum”.

"Yerel halkların iletişime geçmesi önemli"

Yerel halkın birbiriyle iletişiminin önemine değinen Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ise, dostlukların ve ilişkilerin sürdürülebilmesi için sivil toplum kuruluşlarına büyük rol düştüğünü ifade ederek şöyle konuştu: “Kübalı dostları ve Küba’nın dostlarını Kartal’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Küba ufak bir yer değil ama önemli bir yer. Bir kere nüfus olarak komşumuz olan Yunanistan ve Bulgaristan’dan daha fazla. Küba’ya âşık olanların dışında, geçmiş siyasi kültüründe Küba ile birlikte yaşamının bir yerinde Küba olan birçok arkadaşımız var. Türk halkı Küba müziğine alışıktır. Herkesin kulağı bir şekilde Küba müziğine alışıktır. Türk Hava Yolları Küba’ya sefer koyarsa, Türkiye’den Küba’ya çok kişinin gideceğinde artış olacağını düşünüyorum. Yerel halkların karşılıklı olarak iletişime geçmesi bizim için daha önemlidir. Bunun sürdürülebilir olması için mutlaka sivil toplum örgütlerinin bu işin içinde olması lazım. Küba Dostluk Derneği de bu iş için ideal.”  Slider Altına