KODECO, çevre dostu ECOtour’u görücüye çıkardı

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programı kapsamında aldığı destekle Kodeco Tasarım Mühendislik Şirketini kuran Kerem Odabaşı ve ekibi, enerjisinin tamamını güneşten sağlayabilen, üç tekerlekli, ultra hafif kara taşıtı ECOtour’u geliştirdiler. Şirketin kurucusu Kerem Odabaşı, güneş enerjisinden yararlanabilmesi amacıyla, ECOtour’un gövde tasarımı ve fotovoltaik sisteminin özel olarak geliştirildiğini söyledi. Taşıtın hafif olmasının ve yüksek verimli motorla çalışmasının enerji tasarrufunu arttırdığına dikkat çeken Odabaşı, sıfır emisyon salınımı özelliğiyle gerçek bir çevre dostu olan ECOtour’un, keyifli bir ulaşım ve gezi aracı olduğunu ifade etti. Önde sürücü ve arkada iki yolcusuyla beraber üç kişilik elektrikli güneş taşıtı olan ECOtour’un, spor aktivitesi ve güç takviyesi amacıyla pedallı çekiş gücü özelliği de bulunuyor. 

Aracın güneşten sağladığı enerjiyi % 40 oranında arttıran özel gövde tasarımı için patent başvurusu yaptıklarını anlatan Odabaşı, “İlk ticari aracımızı, Avrupa’nın en büyük dondurma fabrikası olan Konya’daki bir fabrikaya misafir ve güvenlik ulaşımını sağlaması amacıyla sattık ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve TEB Bankası ortaklığında kurulan İzmir Girişim Programı kapsamında destek almaya hak kazandık” diye konuştu.

ECOtour'un yeni modelinin tasarım ve üretiminin yapıldığını kaydeden Kerem Odabaşı, “Geçmiş yılların üretim ve kullanıcı deneyiminden yola çıkarak aracımıza yenilikler kattık. Aynı zamanda adetli üretim için hazırlıklarımızı da tamamladık. Ecotour’u turistik sahil belediyeleri, tatil köyleri, kampüs ve çevreci fabrikalar gibi yeniliklerde öncü kuruluşlara kazandırma amacındayız” diye konuştu. 


Etiketler


Slider Altına