Header Reklam
Header Reklam

Kentsel Isı Adası Etkisi ile Mücadelede Arup'un Yeni Dijital Çözümü UHeat

21 Ağustos 2023 Dergi: Eylül-Ekim 2023
Kentsel Isı Adası Etkisi ile Mücadelede Arup'un Yeni Dijital Çözümü UHeat

Milyonlarca insan sık sık sıcak hava dalgalarından giderek daha fazla mustarip oluyor ve şehirlerimizin tasarımı sorunu giderek büyüyor. Arup'un yeni bir dijital çözümü olan UHeat, sorunu her zamankinden daha ayrıntılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Arup'un Kentsel Isı Anlık Görüntüsü (Urban Heat Snapshot), kentsel ısı adası etkisinin Londra, Madrid, Mumbai ve Los Angeles gibi şehirlerde sıcaklıkları nasıl artırdığını ortaya koyuyor.

Arup’un Kentsel Isı Anlık Görüntüsü çalışmasında yer alan bazı tespitler:

  • Sıcaklıklar mahalleden mahalleye önemli ölçüde değişebilir.
  • Doğaya ve bitki örtüsüne yakınlık son derece önemlidir.
  • Daha yoksul mahallelerin daha yüksek sıcaklıklara maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
  • Makine öğrenimi ve uydu görüntülerinden faydalanmak, en çok zarar gören alanların belirlenmesine ve müdahalelerin modellenmesine yardımcı olabilir.
  • 2050 yılına kadar 35°C'nin üzerinde ısıya maruz kalan şehir sayısında üç kat artış beklenmektedir.
  • 2022'de Avrupa'da aşırı sıcak nedeniyle tahmini ölüm sayısı 61.000.
  • Avrupa şehirlerindeki ağaç örtüsündeki %30'luk artış, 2.500'den fazla ölümü önleyebilirdi.

Küresel sürdürülebilir kalkınma danışmanlığı şirketi Arup tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, Madrid'in şehir merkezi, kırsal çevreden 8,5°C daha yüksek sıcaklıklarla, dünyadaki altı büyük şehir arasında en aşırı kentsel ısı adası (UHI) "sıcak noktasına" sahip.

Arup'un Kentsel Isı Anlık Görüntüsü, şehirlerde sıcaklığın bir mahalleden diğerine nasıl etkilediğini ve sıcaklıkları azaltmak için neler yapılabileceğinin anlaşılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Arup'un uzaydan yapay zeka ve uydu görüntülerini kullanan Kentsel Isı Anlık Görüntüsü, çeşitli şehir merkezlerinden 150 km2'lik bir örnekte en aşırı sıcak noktaların haritasını çıkardı: Kahire, Londra, Los Angeles, Madrid, Bombay ve New York. Arup, 2022'nin en sıcak gününde mahalleden mahalleye yaşanan hava sıcaklıklarındaki farkı anlamak için dijital analiz aracı UHeat'i kullandı. Anket ayrıca Mumbai'nin 7°C ile en şiddetli ikinci sıcak noktaya sahip olduğunu, New York'un ise en şiddetli ikinci sıcak noktaya sahip olduğunu gösterdi. Raporun yazarları, şehir tasarımının kentsel sıcaklıkları nasıl artırdığını vurgulamak istiyor: Doğa genellikle dışlanmış, sokaklar asfaltlanmış ve çelikten, camdan yapılmış yüksek binalar…

UHeat, İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nin gelişmiş bir iklim modelinden yararlanıyor. UHeat, doğanın stratejik konuşlandırılmasının ve diğer müdahalelerin şehirlerin sıcak noktaların etkisini azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini göstermek için çözümleri hızla modelleyebilir. Şehirlerin çoğunda, en sıcak noktalar %6'dan daha az bitki örtüsüne sahipken, çoğu şehirdeki en soğuk noktalar %70'in üzerindeydi ve neredeyse tamamen yerleşim ve ticari alanlardan uzaktaki parklarda bulunuyordu.

Endişe verici bir şekilde, incelenen şehirlerden üçü, akşamları veya geceleri en kötü UHI sıcak noktalarını yaşadı. Çimento gibi malzemelerin gün içinde ısıyı emmesi ve güneş battığında yavaş yavaş salması nedeniyle, kentsel ısı geceleri özel bir sorundur. Bu, strese ve sağlık sorunlarına neden olur, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere savunmasız vatandaşları ciddi şekilde etkiler.

Şehirler için hızlı ısı modellemesi

Arup'un Kentsel Isı Anlık Görüntüsü, UHI etkisinin hem gündüz hem de gece hava sıcaklıkları üzerindeki birkaç uluslararası karşılaştırmasından biridir. Bu yöntem, insanların gerçek deneyimlerine, çatılar ve yollardaki ısı emici malzemelerin dramatik yüksek etkileri tarafından etkilenen kara yüzeyi sıcaklıklarının kaba uydu analizinden çok daha iyi bir göstergedir. UHeat, akademi tarafından geliştirilen kentsel iklim bilimi ve modellerinden yararlanarak, bunları uzaktan algılama yoluyla elde edilen artan miktarda şehir verisiyle birleştirerek bir boşluğu dolduruyor. Şehirleri şekillendirenlere, tasarımlarının kentsel ısı üzerindeki etkilerini hızla anlamaları için ihtiyaç duydukları araçları sağlıyor.

Raporun yazarları, şehirlerin aşağıdakilere odaklanmasını önermektedir:

1. Ağaç gölgelik örtüsünün artırılması: Ağaçların şehirlerde sıcaklıkları düşürdüğü ve ısıya bağlı ölümleri azalttığı kanıtlanmıştır. Avrupa şehirlerinin Lancet'inde yakın zamanda yapılan bir araştırmanın gösterdiği gibi, şehir ağaçlarının kapsamını %30'a çıkarmak 2644 fazla ölümü önleyebilirdi. Tanzanya'nın en büyük şehri olan Dar es Salaam'da UHeat, şehrin geleceğini değerlendirmek, nüfusta öngörülen artışlara dayalı kentsel ısı profilini çıkarmak için kullanıldı. Bu, şehir genelinde sıcaklıkları düşürerek, UHI etkisinin üstesinden gelmek için doğaya dayalı çözümlerin potansiyelinin gösterilmesine yardımcı oldu.

2. Daha geçirgen yüzeyler oluşturmak: Çıplak veya ekilmiş toprak gibi geçirgen yüzeyler, beton veya asfalt gibi geçirimsiz yüzeylere kıyasla daha az ısı emme eğilimindedir. Geçirgen yüzeylerin artırılması ve suyun zemine sızmasına izin verilmesi, çevredeki ortamı soğutacaktır. Arup'un Birleşik Krallık'ta bir Cardiff yerleşim bölgesi olan Greener Grangetown için tasarladığı gibi Sürdürülebilir Kentsel Drenaj planları, yoğun yağışlar sırasında su akışını yavaşlatıyor, yeşil alanlarını artırıyor ve mahalleleri serinletiyor.

3. Mümkün olan her alanı kullanmak: Şehirlerdeki alanın yarısından fazlası (çatılar ve sokaklar dahil) açık alan olup, dayanıklılık oluşturmak için geniş bir tuval sağlar. Önlemler, bina cephelerinin ve çatılarının yeşillendirilmesini veya yüzeylerin yansıtıcılığını değiştirmek ve güneşten emilen ısı miktarını azaltmak için beyaz boya kullanmayı içerebilir. Greater London Authority'nin İklim Direnci İncelemesi ile birlikte Arup, toplu çatı güçlendirmesinin faydalarını değerlendiren Soğutmak için Tasarlanan Çatılar raporunu hazırladı. Yansıtıcı ve güneş PV'si kullanmak, enerji kullanımını dekarbonize etmeye yardımcı olmak için enerjiyi yakalamanın yanı sıra klimayı azaltarak binaların kendilerini soğutmasına yardımcı olabilir.

4. Serin adalar oluşturmak: Her yaz sıcak hava dalgası koşullarına maruz kalan şehirlerde, insanların sığınması için şehirlerde bir soğutma alanları ağı oluşturmamız gerekiyor. Örneğin, Londra'da Arup, Londra Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, sıcak havadan kaynaklanan sağlık riskini azaltmak amacıyla yerel halkın sıcak günlerde sığınma fırsatları bulabileceği serin alanların haritasını çıkarmak için çalıştı. Ayrıca, içme suyu fıskiyelerini şehirlere geri getirmek kadar basit bir şey, kuraklık sırasında suya ana erişim noktası haline gelerek vatandaşların sağlığını iyileştirebilir.

5. Kıvılcım davranış değişikliği: İnsanların, önümüzdeki on yıl içinde şehirlerde yaşama biçimlerini de değiştirmeleri gerekecek. Dünyanın dört bir yanındaki sıcak ülkeler hayatlarını yüzyıllardır buna göre ayarlıyor ve onlardan öğrenmenin zamanı geldi: Siesta'ları gündelik hayata dahil edin, çalışma saatlerini yeniden değerlendirin, aşırı sıcakta mağaza ve restoran kapanışlarını uygulayın.

Arup Küresel Dijital Hizmetler Lideri Will Cavendish şunları söyledi: "Bu anket, büyük şehirlerimizde çok daha fazla insanın endişe verici sıcaklık seviyeleri yaşadığını gösteriyor. Ancak artık şehirlerimizin ısı profilini sokak düzeyinde hızla anlamamıza yardımcı olacak yapay zekaya ve gelişmiş dijital araçlara sahibiz. İhtiyacı anlamak için sosyal faktörlerle örtüştüğünde, bu, şehirlerin iklim değişikliğinin etkilerine karşı direnç oluşturmada çok daha kesin olmalarını sağlar. Tasarımcıların, karar alıcılara doğaya dayalı çözümlerin şehirleri soğutma ve şehir dayanıklılığını artırma üzerindeki tam etkisini göstermelerine olanak tanıyor.”Slider Altına