“Kazısız teknolojiler pazarı büyüyor” 

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği  (AKATED) tarafından İstanbul’da düzenlenen 33. Uluslararası Kazısız Teknolojiler Konferans ve Sergisi’nde konuşan AKATED Başkanı Yasin Torun, gelişmiş ülkelerin altyapı inşaat sektörlerinde yüzde 50’den fazla pazar payına sahip olan bu teknolojinin Türkiye’de henüz daha yeni geliştiğine dikkat çekti. Yasin Torun, Türkiye’de kazısız teknolojileri fırsat gören Türk yatırımcıların üretime başladığını da belirtti.

Birçok gelişmiş ülkedeki yerel yönetimlerin artan çevre bilincinin de etkisiyle kazısız teknolojiye geçiş yaptığını söyleyen Torun, bu yöntemin hem ekonomik hem de sosyal maliyetleri düşürdüğünü bildirdi. Yasin Torun sözlerine şöyle devam etti: “Kazısız teknolojiler sayesinde artık yolları kazmadan, çukurlar açmadan, toz-çamur gibi kirliliklere meydan vermeden, trafiği engellemeden ve gürültü kirliliğine neden olmadan her türlü altyapı sistemini döşemek ve bakımını yapmak mümkün. Gelişmiş ülkelerdeki kazısız teknoloji uygulamaları % 51’e ulaşırken, açık kazı uygulamaları %49’a düştü. Bu doğrultuda dünya genelinde kazısız teknoloji pazarı ekonomik büyümesini de sürdürüyor. Şu an 7,6 milyar dolarlık bir pazar söz konusu.  Ekonomik ve sosyal maliyeti düşürebilecek bu teknolojinin yaygınlaşması sayesinde, altyapı çalışmaları kimseye rahatsızlık vermeden ve güvenle sürdürülebilecek. Ayrıca kazısız teknolojilerin, diğer sistemlere göre çok daha hızlı uygulanabilir olması da hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlıyor.”
AKATED Başkanı, ülkemizdeki belediyelerin de açık kazı alanları yerine kazısız teknolojilere yöneldiğini belirterek öncelikle büyük arter ve yaşam alanlarında kullanılmaya başlanan kazısız teknolojilerin giderek her bölgede kullanılacağına inandıklarını belirtti. Yasin Torun, Bakanlık tarafında da desteklenen bu çalışmalarda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Kocaeli ve Sakarya gibi büyükşehirlerde bu teknolojinin tercih edildiğini açıkladı. Türkiye’deki mevcut duruma bakıldığında kazısız teknolojilerin pazarda % 5 paya sahip olduğunu öngören Torun, kazısız teknolojiler açısından ülkemizde büyük bir pazar potansiyeli olduğunu da sözlerine ekledi. Türk üreticilerin de pazara girmeye başlamasının sevindirici olduğuna değinen Torun, Türkiye’de hayatı durdurmadan altyapı çalışmalarının yapılacak olmasının herkes için bir kazanç olduğunu bildirdi.Slider Altına