Header

Kayseri’de üç ayrı OSB kurmak için çalışmalar yapılıyor    

18 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, üç ayrı organize sanayi kurulması için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Başkan Çelik, her üç OSB için de Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan destek sözü aldıklarını söyledi. Kayseri'ye ciddi bir istihdam ve ekonomik canlılık getirecek olan üç ayrı organize sanayi projeleri olduğunu ifade eden Başkan Çelik, "Birinci projemiz Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB'si. Kayseri, et ve et ürünlerinde önemli bir merkez. Çok sayıda küçük ve orta ölçekli besici var. Ankara yolundaki Beydeğirmeni bölgesinde 5 milyon m²’lik bir yer bulunuyor. Kayseri'deki tüm besicileri oraya taşımayı düşünüyoruz. 700-800 bin m²’lik bölümü de Et ve Et Ürünleri İhtisas OSB'si yapmak istiyoruz. Karpuzatan'daki sucuk pastırma imalathanelerini de belli bir takvim içinde oraya taşıyacağız. Hesaplarımıza göre Beydeğirmeni bölgesinde 1 milyon baş hayvan üretebiliriz. Bu da Kayseri'ye her yıl 1 milyar TL kaynak girmesi anlamına geliyor. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa özel önem veriyoruz. Beydeğirmeni'ndeki arazi Kocasinan Belediyesi'ne geçmek üzere. Önümüzdeki yıllara iz bırakacak bir proje ortaya çıkacak" dedi.

İkinci projelerinin güneş enerjisi ile ilgili olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Çelik, Güneş Enerjisi İhtisas OSB'si kurmak için çalışmalar yaptıklarını ve 6,5-7 milyon m2 alanda kurulacak olan OSB için 3-4 ayrı bölgede yer arayışlarının sürdüğünü söyledi.

Üçüncü projelerini ise Hava İkmal'i taşıyacakları havaalanının üstündeki 5 milyon m2 arazide gerçekleştireceklerini dile getiren Başkan Çelik, "Burada Havacılık Kümelenmesi ve Savunma Sanayi kurulmasına yönelik çalışmalarımız var" diye konuştu.