Header Reklam
Header Reklam

Kavisli Yol Kenarı Bariyerler, İnsanları Hava Kirliliğinden Koruyacak

27 Şubat 2021
Kavisli Yol Kenarı Bariyerler, İnsanları Hava Kirliliğinden Koruyacak

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, hava kirliliği her yıl tahmini yedi milyon insanı öldürüyor. Kirletici partiküller yere yakın yerlerde daha çok yoğunlaştığı için özellikle çocuklar oldukça savunmasızdır.
Bu sorunu çözmek için Imperial College London'dan araştırmacılar, şehirlerde yaşayanları hava kirliliğinin zararlı etkilerinden koruyan yenilikçi bir kavisli bariyer tasarladılar.
Bilim adamları, partikülleri yayalardan uzaklaştıracak bir tasarım geliştirmek için benzersiz yol kenarı yapılarının etkilerini incelemek için hava akımı modelleme tekniklerini kullandılar. Bulgular, Cities & Health dergisinde yayınlandı.
Araştırmacılardan biri, Imperial Çevre Politikası Merkezi'nden Dr. Tilly Collins, yoğun trafiği olan bir Londra caddesinin yakınındaki bir okul oyun alanında çocuğunun spor yapmasını izlerken havada ciddi kirlilik olduğunu fark etti.
Collins bir basın açıklamasında "Ne yapabilirim diye düşündüm, böylece duvarların yollar boyunca etkisini araştırmaya başladım" dedi. "Yol kenarındaki bu duvarların yaya tarafında, kirleticiler içlerine sıkışıp kaldıkça, hava kalitesinin aslında daha da kötü olabileceği girdaplar oluşturduğu ortaya çıktı."

Kavisli yapılar kısa vadede hava kirliliğini azaltabilir

Collins, Çevre Politikası Merkezi'nden Dr. Huw Woodward ve Energy Garden’dan Agamemnon Otero ile birlikte, girdap etkilerini hafifletecek ve böylece yayalar için hava kalitesini artıracak kentsel tasarım fikirlerini araştırdı.
Araştırmacılar, kavisli yapıların kirletici maddeleri yollara doğru dağıtmada ve yansıtmada daha etkili olduğunu buldular. Almanya ve Hollanda'da otoyolların yanında bulunan kavisli ses duvarlarından esinlenerek nispeten ucuz bariyerler öneriyorlar.
Bu yapılar aynı zamanda gürültü kirliliğini de azaltacak ve büyük şehirlerde yeşil altyapı için yapı iskelesi görevi görecek.
Collins, bilim ve mühendislik camiasının dikkatinin büyük kısmının şu anda "egzoz dumanlarını başarılı bir şekilde azaltmak"ta olmasına rağmen, şimdi çocuklarımızı korumak için yapabileceğimiz bazı pratik şeyler olduğunu söylüyor.
Araştırmacılar, zorluklara rağmen, projelerinin kentsel tasarımı olumlu yönde etkileme ve yayaları içten yanmalı motorların kirletici etkilerinden korumaya yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorlar.Slider Altına