Header Reklam
Header Reklam

Karsan, İtalya Bolonya’nın İlk 18 Metre Elektrikli Otobüsleri İhalesini e-ATA ile Kazandı

02 Ekim 2022
Karsan, İtalya Bolonya’nın İlk 18 Metre Elektrikli Otobüsleri İhalesini e-ATA ile Kazandı

“Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla ileri teknolojili mobilite çözümleri sunan Karsan, İtalya’da atağa kalkıyor. Karsan, bu kapsamda İtalya’nın Bolonya şehrinin toplu taşıma sistemleri için 24 adet kesin, 7 adet opsiyonel olmak üzere 18 metrelik elektrikli otobüs ihalesini e-ATA modeli ile kazandı. Şirket, ihale doğrultusunda innovatif bakış açısıyla İtalya’da elektrikli toplu ulaşım dönüşümüne öncülük eden TPER Bologna firması ile toplam 31 adetlik 18 metre elektrikli e-ATA otobüs alımı için sözleşme imzaladı. Araçların teslimatının ise önümüzdeki yılın son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. İhale ile otobüs alımının yanı sıra, araçların bakım hizmetinin de Karsan tarafından sunulması öngörülüyor. Karsan’ın İtalya yapılanmasında hareketli bir döneme girdiğini vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “İtalya’da elde ettiğimiz başarılara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. e-JEST ve e-ATAK satışlarımızdan sonra şimdi de e-ATA ile İtalya pazarında giderek genişliyoruz. Ayrıca kazandığımız bu ihaleyle, İtalya’da 18 metre sınıfında ilk pantograf elektrikli otobüs satışını yine biz gerçekleştirdik. Karsan olarak, ilerleyen dönemde İtalya’da ciddi bir büyüme hedefliyoruz” dedi.

İlklerle dolu anlaşma!

Karsan’ın yurt dışı çalışmalarına değinen Karsan CEO’su Okan Baş, bu kapsamda özellikle İtalya pazarının önemine dikkat çekti. Kazandıkları son ihalenin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Okan Baş, “İtalya’da elde ettiğimiz başarılara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. Kazandığımız bu ihale pek çok açıdan ilklerle dolu. Bu ihale ile e-JEST ve e-ATAK satışlarımızdan sonra şimdi de e-ATA ile İtalya pazarına giriş yapıyoruz. Yine bu anlaşma; Karsan’ın Romanya’dan sonra İtalya’daki ilk 18 metre elektrikli otobüs satışı olması açısından ayrı bir öneme sahip. Ayrıca kazandığımız bu son ihale ile İtalya’da 18 metre sınıfında ilk pantograf elektrikli otobüs satışını yine biz gerçekleştirdik. Karsan olarak, elektrikli araçlarımızda ilerleyen dönemde İtalya’da ciddi bir büyüme hedefliyoruz” diye konuştu.

“İmza attığımız bu dönüşüm, diğer Avrupa ülkeleri ile sürecek”

Karsan’ın İtalya’da elde ettiği konumun pazara özel olarak oluşturulan yapılanmaları ile daha da kuvvetleneceğini vurgulayan Okan Baş, “Elektrikli araçlar konusunda İtalya pazarı özelinde ciddi hedeflerimiz var. Önümüzdeki yıl İtalya’nın dört bir yanında elektrikli araçlarımızla hizmet vereceğiz. Daha önceki imza attığımız diğer ihalelerle 75 adede ulaşan İtalya’daki elektrikli araç filomuzu yeni anlaşmamızın ardından gelecek sene sonunda 106 adede çıkaracağız. İtalya pazarında imza attığımız bu dönüşüm diğer Avrupa ülkeleri ile devam edecek” dedi.

Emilia-Romagna bölgesinin en büyük yolcu taşıma şirketi!

Kazandığı son ihalenin ardından elektrikli otobüs alım sözleşmesi kapsamında 18.2 milyon euroluk sözleşmeye imza atan Karsan, ihale çerçevesince elektrikli otobüslerin yanı sıra, araçların bakım hizmetinin sunulması öngörülüyor. Karsan’ın sözleşme imzaladığı TPER Bologna firması İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinin en büyük yolcu taşıma şirketi olarak biliniyor. Bolonya kentinin toplu ulaşımını yapan kamu şirketi olan TPER Bologna, şehrin toplu taşıma sistemlerinde yaşanan dönüşümde de etkin bir rol üstleniyor.Slider Altına