Header Reklam
Header Reklam

Karsan, Doğuştan Elektrikli e-ATA’larıyla Timisoara Sokaklarına Çıkıyor

31 Aralık 2022
Karsan, Doğuştan Elektrikli e-ATA’larıyla Timisoara  Sokaklarına Çıkıyor

İleri teknolojili mobilite çözümleri ile birçok ülkede kentlerin toplu ulaşımında söz sahibi olan Karsan, Avrupa’da elektrikli araç dönüşümündeki öncü rolünü pekiştiriyor. Elektrikli toplu ulaşım dönüşümünde Avrupa şehirlerinin tercihi olmayı sürdüren Karsan, ilk teslimatını Romanya’ya yaptığı doğuştan elektrikli modeli e-ATA ile bu pazarda varlığını genişletiyor. Bu kapsamda Karsan, Romanya Braşov ve Timisoara belediyeleri ile 2021’de sözleşmesini imzaladığı ve 41 milyon Euro’luk değere sahip 56 adetlik 18 metre e-ATA’ların teslimatına  devam ediyor. Anlaşma kapsamında Braşov Belediyesi’ne teslim edilen 12 adet e-ATA 18’in yeni yılda hizmete gireceğini belirten Karsan CEO’su Okan Baş, “2023 Avrupa Kültür Başkenti Timisoara için üretmekte olduğumuz toplam 44 adet e-ATA’nın ilk araçlarını yeni yıl öncesinde teslim etmeye başlıyoruz. Ayrıca şarj istasyonlarının bir kısmının kurulumu da tamamlandı. Anlaşma kapsamında toplam 44 aracın ve şarj istasyonlarının kurulumunun 2023 son çeyreğinde tamamlanması planlanıyordu. Fakat Timisoara Belediyesi modern toplu ulaşım hizmetini planlanandan daha erken zamanda halkına sunmak istedi. Biz de planlamamızı bu talep dogrultusunda öne çektik. Kalan araçların teslimi ve şarj istasyonlarının kurulumunun yeni yılın ilk yarısı içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi.

6 yıl boyunca tüm bakımları Karsan yapacak

Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan yüzde 100 elektrikli toplu ulaşım ihalelerini kazanarak Türk otomotiv sanayinin bugüne kadarki en büyük elektrikli otobüs ihracatı için anlaşma imzalayan Karsan, ihale kapsamında 44 adedi Timisoara Belediyesi’ne, 12 adedi Braşov Belediyesi’ne olmak üzere toplamda 56 adetlik 18 metre elektrikli otobüs teslimatlarına başladı. Anlaşma kapsamında bölgeye 15’i hızlı şarj olmak üzere toplam 59 şarj istasyonu kuracak olan Karsan, aynı zamanda 6 yıl boyunca da araçların tüm bakım ve garaj işletmesini üstlenerek bu alandaki anahtar teslim çözüm iddiasını açıkça ortaya koyuyor. Proje kapsamında Braşov Belediyesi’ne ait 12 adetlik 18 metre e-ATA’ların geçtiğimiz aylarda teslim edildiğini söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, şarj istasyonu kurulumlarının da tamamlandığını ve araçların Braşov’da toplu ulaşım hizmetine 2023 başı itibarıyla başlayacağını kaydetti. 

Hedef Avrupa’da dönüşümün öncüsü olmak

Karsan’ın, Romanya’da elektrikli araç dönüşümünde öncü rol oynayan bir Türk markası olduğunu vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş: “Romanya da Karsan gibi elektrikli araçta Avrupa’da dönüşüme öncülük ediyor. Romanya’nın bu öncü vizyonu, Karsan’ın 5 yıl önce başlayan elektrikli dönüşüm yolculuğu ile oldukça iyi örtüşüyor. Romanya, tıpkı Fransa ve İtalya gibi Karsan’ın ana hedef pazarlarından biri. Bugün Karsan, Romanya’daki elektrikli araç parkının yaklaşık üçte birine sahip. Üstelik otobüs üretim üssü olan Türkiye’deki üreticiler arasında da, Karsan Romanya’da en çok elektrikli parkına sahip Türk markası olarak öne çıkıyor. 2022 sonu itibarıyla Romanya’daki elektrikli araç parkımız 140 adet iken, Timisoara Belediyesi’ne yapılacak teslimatlarla birlikte 2023 ortalarında 180 adede ulaşacak” dedi. 

En dolu kapasitede bile tam performans 

İsmini Türkçe’de ailenin büyükleri anlamına gelen Ata’dan alan e-ATA, 18 metre sınıfındaki modelde 198 kWh’dan 595 kWh’a kadar farklı batarya kapasitesi seçeneklerine ve pantograflı hızlı şarj opsiyonuna sahip. Karsan e-ATA’nın tekerlere konumlandırılan elektrikli hub motorları, 18 metrelik versiyonda sunduğu 500 kW’lik azami gücüyle en dolu kapasitede bile tam performans gösteriyor. Sunduğu yüksek menzile rağmen yolcu kapasitesinden ödün vermeyen e-ATA, 18 metrelik versiyonuyla 135’in üzerinde yolcu taşıyabiliyor.
 Slider Altına