Karsan, Busworld Turkey 2022’de Elektrikli Modelleriyle Göz Doldurdu

30 Mayıs 2022 Dergi:

Türk otomotiv sanayisinin önde gelen kuruluşlarından Karsan, ‘Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde’ olma vizyonu ile elektrikli modelleriyle büyümesini sürdürüyor. Karsan, 6 metreden 18 metreye kadar yüzde yüz elektrikli model ailesini, Türkiye’nin en büyük otobüs fuarı Busworld Turkey 2022’de sergileyerek yeni elektrikli büyüme stratejisi e-Volution ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başardı. Karsan’ın elektrikli vizyonu ile özellikle yurtdışı pazarlarında güçlü bir büyüme trendi yakaladığını vurgulayan Karsan İç Pazar Satış ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2021’de e-JEST ve e-ATAK modellerimiz Avrupa’da sınıflarının en çok satan elektrikli araçları oldu. Bu yıl da elektrikli araç satışlarımızda üç misli büyümeyi zorlayacağız. Elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da ilk 5 oyuncu arasında konumlandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Karsan, elektrikli model ailesiyle Türkiye’nin en büyük otobüs fuarı olan Busworld Turkey 2022’de gövde gösterisi yaptı. Son 3 yıldır Fransa’dan Romanya’ya, Portekiz’den Norveç’e, İspanya’dan Meksika’ya kadar dünyanın dört bir yanında 18 farklı ülkede dolaşan 300’ün üzerindeki elektrikli aracı ile Türkiye’nin elektrikli minibüs ve otobüs ihracatının yüzde 90’ınına yakını  tek başına gerçekleştiren Karsan, elektrikli mobiliteye verdiği önemi Busworld Turkey 2022’de bir kez daha açıkça ortaya koydu. Türkiye’nin yüksek teknolojili mobilite çözümleri sunan öncü markası Karsan’ın tamamı yüzde yüz elektrikli tüm ürün gamı 26 - 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında tüketicilerle buluştu. Karsan, fuarda 6 metre e-JEST, 8 metre e-ATAK, 12 metre e-ATA’nın yanında 10 ve 18 metrelik e-ATA modellerini de ilk kez bir arada ziyaretçilerin beğenisine sundu. e-JEST, e-ATAK ve e-ATA fuarda yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Bunun yanında fuara katılan ziyaretçiler Karsan e-ATA 12m’yi deneyimleme fırsatı yakaladılar.


Karsan’ın Avrupa pazar lideri elektrikli modelleri ile büyüme katlanarak sürecek

Karsan’ın elektrikli vizyonu ile özellikle yurdışı pazarlarında güçlü bir büyüme trendi yakaladığını vurgulayan Karsan İç Pazar Satış ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2021’de e-JEST ve e-ATAK modellerimiz Avrupa’da sınıflarının en çok satan elektrikli araçları oldu. 6 metrelik e-JEST Avrupa’da elektikli minibus pazarından aldığı payı 2021’de yüzde 51’e yükselterek iki yıl üst üste pazar lideri oldu. Karsan e-ATAK ise elektrikli şehir içi midibüs segmentinde yüzde 30 pay ile Avrupa’da sınıfının lideri oldu. Geçtiğimiz sene sonunda lansmanını yaptığımız Karsan e-ATA modelimizde ise ilk teslimatlarımız bu sene başında Romanya’ya yapıldı ve bu modelimize gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında yoğun ilgi var. Bu yıl da elektrikli araçlarda en az üç misli büyüyerek elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da ilk 5 oyuncu arasında konumlandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın 6’dan 18 metreye elektrikli ürün gamı sunan ilk markası olduk”

Karsan’ın “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonu ile hareket ettiğini vurgulayan Muzaffer Arpacıoğlu, “Otomotivin kalbi içten yanmalı motorlardan, elektrikliye doğru dönüşüyor. Biz de bu dönüşümün ilk adımı olarak 2018 sene sonunda önce e-JEST modelimizin lansmanını gerçekleştirdik. Altı ay sonra e-ATAK’ı devreye soktuk ve ardından da geçtiğimiz sene sonunda elektrikli ürün gamımızın en büyüğü e-ATA ailesini tanıttık. Böylece, Karsan olarak toplu ulaşımda 6 metreden 18 metreye kadar yüzde yüz elektrikli tüm boyutlarda ürün gamı sunan ilk ve tek Avrupa markası olduk” dedi.



Slider Altına