Header Reklam
Header Reklam

Kadıköy Belediyesi’nin Alzheimer Merkezi açıldı

20 Ekim 2017 Dergi: Eylül-Ekim 2017

Kadıköy Belediyesi’nin Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlamak ve hasta yakınlarını desteklemek amacıyla projelendirdiği “Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi” 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde açıldı. Merkezin açılış konuşmasını yapan Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi sorumlusu Dr. Zeynep Süzme, merkez hakkında bilgiler vererek,” Bizim esas yapacağımız; teşhisi konmuş bir ve ikinci dereceden Alzheimer hastalarını ağırlayacağımız, fiziksel ve zihinsel rehabilitasyonla bir sonraki hastalık evresine geçişi engelleyecek bir merkez olacak. Hastalarımızın kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmelerini istiyoruz. Hasta yakınlarımızın haftada birkaç gün de olsa nefes almasını hedefliyoruz” dedi.

“Artık çalışma vaktidir”

Süzme’den sonra söz alan Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Başkanı Türker Şahin ise, hizmete açılan merkezin diğer yapılardan farkının üst katında Sosyal Yaşam Evi olması olduğunu belirterek, “Alzheimer unutkanlıkla başlamıyor, yalnızlık ve depresyonla başlıyor.. Belirli yaşlarda, tamamen monoton bir hayata geçen durum Alzheimer’ın gelişimini çok hızlandırıyor. Bu programlarla hastaları izlemekte yardımcı olacağız, hastaların eğitimi de hastalık sürecini değiştiriyor. Böylece tedaviden verimli bir hale gelmiş oluyoruz. Bu yapıların diğerlerinden farkı; ikinci katında yer alan Sosyal Yaşam Evidir” diye konuştu.

“Hayal ettik ve gerçekleştirdik”

Kadıköy Belediye Aykurt Nuhoğlu, Alzheimer hastalığının ülkenin geleceğiyle ilgili ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, “Kentlerin büyümesiyle beraber insanların yalnızlığı artıyor. Aslında kalabalıklar içinde yalnız yaşıyoruz. Çekirdek ailelerimiz artık küçüldü. Bu yalnızlık içinde de Alzheimer hastalığı ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu tehdidi azaltılması, hastalık seyrinin uzatılması bizim için çok önemli. Biz diyoruz ki eğer toplumun 65 yaşındaki kesiminin yüzde 5’i Alzheimer hastalığı teşhis edilmiş, 85 yaş ve üzerinde ise bu sayı yüzde 40’lara çıkıyorsa bu, toplumun geleceğiyle ilgili ciddi bir tehdittir. İnsanların, kendi anne ve babalarına çok zor ve mümkün değildir. Kadıköy Belediyesi olarak doğumdan bütün bir yaşam boyunca sizinle olacağız derken çekirdek ailenizin bir bireyi de biz olacağız. Artık çağımızın yerel yönetim anlayışı bu. Başka türlü bunu çözme şansımız yok. Yönetimde bulunduğumuz üç buçuk yıllık süre boyuna farklı projeler hayata geçirdik. Hayal ettik, düşündük ve ihtiyaçlarımız nedir diye sorduk. Sizlerle beraber ihtiyaçlarımızı konuştuk, tartıştık, ve karşılıklı diyalog şeklinde projelerimizi hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte de bu açılışları yapmaya devam edeceğiz. 2018’de de çok farklı projeler yapacağız. Kadıköylülerin rahat, güvenli ve kendilerini gelecekle ilgili güçlü hissettikleri bir toplum yaratmak istiyoruz. Aslında biz hayatı tasarlayabiliriz. Biz, kendi yolumuzu aydınlatabiliriz. Bunun yalnızca tek bir koşulu var. O da iletişim halinde olup ortak bir yönetim anlayışı yaratmaktan geçiyor. Bütün bu süreçlerin tartışıldığı bir Türkiye istiyoruz. Sabah kalkıp televizyonlarımızı açtığımız zaman Kadıköy’deki bir sorunun konuşulmasını istiyoruz. Buğdayın, arpanın, pamuğun, fındığın konuşmasını istiyoruz. Çevrenin ve halkın ihtiyaçlarının konuşulmasını istiyoruz. Şiddet istemiyoruz, terör istemiyoruz. Biz, daha rahat daha güvenli ve daha huzurlu bir Türkiye istiyoruz” şeklinde konuştu.