İlk akıllı pompa Wilo-Strotos Maxo

25 Haziran 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018

Wilo, alanında Türkiye'de ilk kez gerçekleşen "Mekanik Tesisat Geleceğin Kompleks Projeleri - Four Effects Engineering Meeting" konferansına sponsor oldu. Wilo, 10 Mayıs 2018 günü Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirilen etkinlikte bir paneli sahiplenirken, Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın da bir konuşma yaptı.

Mekanik, tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni olan; Yatırımcı, Tasarımcı, Yüklenici, Tedarikçi bileşenlerini bir araya getiren Four Effects konferansına destek verme fırsatı buldukları için mutlu olduklarını belirten Yalçın, konuşmasında şunları söyledi: “Son 10 yılda teknolojinin etkisiyle sektörde inanılmaz gelişmeler oldu. Geldiğimiz aşamada nesnelerin interneti, endüstri 4.0 gibi kavramlar hayatımıza yön vermeye başladı. Her şey otomatik hale gelirken ve evlerimiz akıllanırken, biz de pompa endüstrisinde ürünlerimizi uzaktan ulaşılabilir hale getirdik”. 

Öğrenme yeteneği olan pompa

Tesisatların kalbinin pompalar olduğunu vurgulayan Ercüment Yalçın, sektörün ilk akıllı pompası olan Wilo-Strotos Maxo’nun özelliklerini şöyle anlattı: “Strotos Maxo kendi kendine öğrenebilen bir pompadır. Yani günün her saniyesinde tesisatınızda ölçümler yapıyor ve öğrendiklerini ertesi güne aktarıyor. Uzaktan kumanda edilebilir olduğu için tesisatta neler olduğunu anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Bu özellikler başta enerji olmak üzere birçok konunda verimlilik sağlıyor”. Konuşmasında inşaat sektörü ile ilgili değerlendirmeler de yapan Yalçın, sektörün son dönemlerde tatminkâr bir büyüklüğe ulaştığını ifade etti. Türkiye inşaat sektörünün en büyük başarısının az kaynakla çok iş yapmak olduğunu belirten Yalçın, “Millet olarak başarıya aç olmanın motivasyonuyla ilerliyoruz. Bu ülkede inanılmaz bir potansiyel var” dedi.Slider Altına