Header Reklam
Header Reklam

İGDAŞ, TÜBİTAK RUTE İşbirliğiyle Geliştirdiği ‘Boru İçi Denetleme Robotu’nu Tanıttı

07 Ekim 2021 Dergi: Eylül-Ekim 2021
İGDAŞ, TÜBİTAK RUTE İşbirliğiyle Geliştirdiği ‘Boru İçi Denetleme Robotu’nu Tanıttı

İGDAŞ, TÜBİTAK RUTE işbirliği ile geliştirdiği Boru İçi Denetleme Robotu’nu tanıttı. İGDAŞ’ın çelik hatlarını kesintisiz olarak tarayacak robot yılsonuna kadar kullanıma hazır duruma gelecek. Milyonlarca dolar tasarruf sağlayan bu proje ile İstanbul deprem riskine karşı da çok önemli bir adım atmış olacak. Türkiye, İGDAŞ’ın bu yatırımı ile dünyada kendi denetleme robotuna sahip ikinci ülke olacak. 

16 milyon İstanbulluya kesintisiz ve güvenilir doğalgaz akışını sağlayan İGDAŞ, ana dağıtım hatlarında oluşan ve oluşması muhtemel arızaları takip etmek için 24 saat hizmet verecek denetleme robotunu yerli olanaklarla geliştirerek bu alanda bir ilke imza attı. 

Yalnızca ABD’nin ürettiği ve dünyaya sadece kiralama yoluyla kullandırdığı, gaz hatlarında denetleme yapan robotların yüksek maliyeti karşısında kendi alternatifini geliştiren İGDAŞ, TÜBİTAK’la birlikte Türkiye’nin ilk denetleme robotunu üretti. Böylece Türkiye ABD’den sonra bu teknolojiyi üreten ikinci ülke oldu. 

2 bin kilometrenin üstünde ana aktarma hattı bulunan İGDAŞ, bu çelik hatların içinde 24 saat gezeceknrobotları ile korozyonları önceden tespit edebilecek, çevresel etkilere bağlı geometrik bozulmaları görebilecek ve çıkardığı üç boyutlu haritalarla hatlarının güvenliğini ve sağlığını an be an takip edebilecek. 

Özellikle muhtemel İstanbul depremi sonrasında bu robotlar çok hızlı bir şekilde hatları tarayarak İstanbul’un yeniden gaza ulaşmasını hızlandıracak.

Maliyet avantajı büyük olacak 

mithat-bulent-ozmenTÜBİTAK ile birlikte düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen denetleme robotunun sağlayacağı ekonomik avantajlar hakkında şunları söyledi: “Sadece 12 ve 16 inç genişliğindeki hatlarda robotik izleme kiralama maliyetimiz bugün için kilometre başına 10 ila 15 bin dolar arasında. Yani sadece geniş hatlarımızı belli periyotlarda izlemek için her defasında toplam 5,5 ila 8 milyon dolar maliyetle karşı karşıya kalıyoruz. Oysa kendi izleme robotumuzun üretilmesinin bize maliyeti, tek seferlik kiralama maliyetinin kabaca beşte biri oranında. Projenin değerine ve önemine bir de bu açıdan bakmak lazım.”

Kamunun kaynaklarının akıl ve bilimle yönetilmesi gerektiğini belirten Genel Müdür Özmen İGDAŞ’ın vizyonunu göstermesi açısından özellikle şu noktanın altını çizdi: “Uzun vadeli planlama işte böyle bir şey; kaynakların ekonomik kullanılması böyle bir şey; depreme hazırlanmak; vatandaşa hizmet verirken onun konforunu ve güvenliğini birlikte sağlamak işte böyle bir şey. İstanbul’a hizmet ederken teknolojinin kullanılması tam da böyle bir şey. Ortaya koyduğumuz bu güzel örnek için gururluyuz, mutluyuz.”

boru-ici-denetleme-robotuRobotik sistemin özellikleri

  • Sistem, taşınabilir uzaktan kontrol birimi ile kumanda edilebiliyor. 
  • Kamera modülleri sayesinde, boru hattı içerisinden anlık görüntü alınabiliyor.
  • Robot, boru içinde gaz akışı devam ederken, hat içerisinde, çift yönlü hareket edebiliyor. 
  • Sensörleri vasıtasıyla, çelik hat üzerindeki geometrik bozulma ve metal kayıplarının tespiti yapılabiliyor.
  • Tespit edilen tüm kusurlar; konum, derinlik, uzunluk, genişlik ve hasar türü bilgileri ile detaylı olarak raporlanabiliyor.
  • Robotun aralıklarla yaydığı düşük frekans radyo dalgaları sayesinde, kullanılacak el cihazları ile toprak üstünden robotun nerede olduğu tespit edilebiliyor.


Slider Altına