Header Reklam
Header Reklam

İGDAŞ’ın Robotu Milyonlarca Dolar Tasarruf Sağlayacak

10 Kasım 2021 Dergi: Eylül-Ekim 2021
İGDAŞ’ın Robotu Milyonlarca Dolar Tasarruf Sağlayacak

İGDAŞ, TÜBİTAK işbirliği ile doğal gaz hattı denetleme robotunu üretti. Yılsonuna kadar hazır duruma gelecek ileri teknoloji ürünü robot, milyonlarca dolar tasarruf sağlarken İstanbul’un doğal gaz hatlarını izleyerek şehri depreme karşı da hazır tutacak. 

Dünyada yalnızca ABD’nin ürettiği ve sadece hizmet sunumu yoluyla kullandırdığı, doğal gaz hatlarında denetleme yapan robotların yüksek maliyeti karşısında kendi alternatifini geliştiren İGDAŞ, TÜBİTAK RUTE ile birlikte Türkiye’nin ilk boru içi denetleme robotunu üretti. Böylece Türkiye, ABD’den sonra bu teknolojiyi üreten ikinci ülke oldu. 

2 bin kilometrenin üstünde çelik hattı bulunan İGDAŞ, bu hatların içinde gezecek robot ile bozulmaları önceden tespit edebilecek, çevresel etkilere bağlı geometrik farklılıkları görebilecek ve çıkardığı üç boyutlu haritalarla çelik hatlarının güvenliğini ve sağlığını an be an tespit edebilecek. Özellikle olası İstanbul depremi öncesinde risklerin analiz edilmesi ve yine olası deprem sonrasında çelik hatlarda olabilecek hasarların tespitinde büyük fayda sağlayacak.

Robot, büyük tasarruf sağlayacak

İGDAŞ’ın İstanbul’da halihazırda 2 bin kilometrenin üzerinde çelik hattı var. 12” ve 16” çapındaki çelik ana hat uzunluğu ise 545 kilometre. Bu çelik hatların düzenli aralıklarla taranması güvenlik ve sürdürülebilirlik açısından büyük önem arz ediyor. İGDAŞ’ın verdiği bilgiye göre söz konusu hatların denetlenmesi için kilometre başına maliyet 10 ila 15 bin dolar arasında. Bu da örneğin sadece 545 km ana çelik hattın bir kez denetlenmesi halinde 6 ila 8 milyon Amerikan Doları maliyete katlanmak anlamına geliyor. İGDAŞ’ın kendi robotunu üretmek için yaptığı toplam yatırım ise söz konusu maliyetin çok altında gerçekleşti. İGDAŞ bu robot sayesinde sadece tasarruf etmekle kalmıyor aynı zamanda 365 gün 24 saat denetleme imkânına kavuşuyor. Bunun da İGDAŞ’ın bakım onarım maliyetlerini önemli derecede düşürmesi bekleniyor. 

İGDAŞ’ın İstanbul’da halihazırda 2 bin kilometrenin üzerinde çelik hattı var. 12” ve 16” çapındaki ana hat uzunluğu ise 545 kilometre. 

mithat-bulent-ozmenDenetleme robotunun tanıtım töreninde konuşan İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen bu noktanın altını çizerek duydukları gurur ve mutluluğu ifade etti. Kamunun kaynaklarının akıl ve bilimsel bilgi ile yönetilmesi gerektiğini belirten Özmen, “Kaynaklarımızın sınırlı olduğunu bilerek hareket etmeli ve her alanda teknolojiyi kendimiz üretmek için çalışmalıyız” dedi. 

Sorunlar ortaya çıkmadan çözülecek

İstanbul gibi bir şehre “Sorun ortaya çıksın, nasılsa çözeriz” anlayışı ile hizmet etmenin mümkün olmadığını belirten İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, “Elden gelenin yeteceği bir iş değil bizim işimiz. Elden gelenden fazlasının yollarını arayıp bulmalıyız. İşte Boru İçi Denetleme Robotu Projesi de böyle bir çabanın sonucu” diye konuştu. 

Bu projenin bir ufuk projesi olduğunu belirten İGDAŞ Genel Müdürü, “Robotik denetleme sayesinde hizmet kalitemizi ve maliyetimizi optimum bir noktaya taşıyacağız. Bu sistem sayesinde tedbirleri önceden ve görerek alacağız. Uzun vadeli ve düşük maliyetli planlamalar yapabileceğiz, böylelikle şehrimizin ve kurumumuzun önünde yeni bir ufuk açacağız” dedi. 

Robot yatırımı konusunda gururlu olduklarını belirten Özmen, İGDAŞ’ın geleceğe yönelik vizyonunu ise şöyle aktardı: “Uzun vadeli planlama işte böyle bir şey; kaynakların ekonomik kullanılması; depreme hazırlanmak; vatandaşa hizmet verirken onun konforunu sağlamayı düşünmek böyle bir şey; kent yaşamında teknolojinin kullanılması böyle bir şey; bu tip yatırımlarımız devam edecek.” 

igdas-boru-ici-denetleme-robotuROBOTİK SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

  • Sistem, taşınabilir uzaktan kontrol birimi ile kumanda edilebiliyor. 
  • Kamera modülleri sayesinde boru hattı içerisinden anlık görüntü alınabiliyor.
  • Robot, boru içinde gaz akışı devam ederken, hat içerisinde, çift yönlü hareket edebiliyor. 
  • Sensörleri vasıtasıyla, çelik hat üzerindeki geometrik bozulma ve metal kayıplarının tespiti yapılabiliyor.
  • Tespit edilen tüm kusurlar konum, derinlik, uzunluk, genişlik ve hasar türü bilgileri ile detaylı olarak raporlanabiliyor.
  • Robotun aralıklarla yaydığı düşük frekans radyo dalgaları sayesinde, kullanılacak el cihazları ile toprak üstünden robotun nerede olduğu tespit edilebiliyor.


Slider Altına