Header Reklam
Header Reklam

Hanwha Techwin Wisenet Road AI Akıllı Trafik Yönetimi Çözümünü Sunuyor

26 Kasım 2021
Hanwha Techwin Wisenet Road AI Akıllı Trafik Yönetimi Çözümünü Sunuyor

Yol planlamacılar, trafik düzenleme yetkilileri ve polisler artık bu yapay zeka teknolojisinden yararlanarak araçların markasını, modelini ve rengini belirleyebilecek ve ayrıca araç plakalarını tanıyabilecek.

Seçili Wisenet P serisi 4K kameralarda çalışan Wisenet Road AI edge tabanlı çözüm, kullandığı AI video analizi sayesinde 70 markaya ait 600’ü aşkın araç modelini tanıyabilir. 

Wisenet Road AI, Otomatik Plaka Numarası Tanıma (ANPR) ile Marka, Model, Renk Tanıma (MMCR) teknolojilerini birleştirerek yerel resmi makamlar ve kolluk kuvvetlerine trafik ihlallerine dahil olan araçları doğru olarak belirlemek için kullanabilecekleri veriler sağlar.

Şahitlerin, özellikle de araç plakaları konusunda genellikle yanlış ya da eksik bilgi sağladığı durumlarda marka, model ve renk, bir olaya dahil olan bir araca ait video kaydı arayan soruşturma ekipleri için büyük öneme sahiptir. Benzer şekilde, suçluların çalmış oldukları aracın ANPR tarafından tanınmasını önlemek için genellikle araç plakalarını değiştirdiği göz önüne alındığında, polis marka, model ve renk arama kriterlerini kullanarak çalıntı araca ilişkin çapraz başvuru yapabilir. 

Wisenet Road AI’de bulunan sezgisel grafik kullanıcı arayüzü aracılığıyla kullanılan akıllı arama özelliği Wisenet WAVE, Wisenet SSM ve ayrıca Genetec, Milestone gibi önde gelen yazılım geliştiricileri tarafından geliştirilen diğer VMS tarafından desteklenmektedir. Bu sayede, operatörler çalıntı olabilecek veya bir kazaya dahil olmuş araçlara ilişkin video kayıtlarını hızlı bir şekilde arayabilirler. 

Temel özellikler
•    Wisenet Road AI, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerindeki çoğu plaka numarasının yanı sıra Kanada, ABD ve Rusya CIS araçlarındaki plakaları tanıyabilir. 
•    Kara listede yer alan araçlar tespit edildiğinde uyarı bildirimleri oluşturulurken, beyaz listede yer alan araçlar için ise otoparklara erişim sınırlanabilir. 
•    Entegrasyon için Open API

Wisenet Road AI ayrıca, yol kullanımına ilişkin daha kapsamlı bilgi sahibi olmak üzere anket yapmak için kullanılabilir, bu sayede planlayıcılar yolların genişletilmesi veya yeni otobüs ve bisiklet yollarının oluşturulması düşünülürken her türlü eğilimi de dikkate alabilirler. Bu bağlamda, söz konusu çözüme ait kontrol paneli, araçların (otomobil, otobüs ve kamyonlar) plakası ve türü gibi önemli istatistiklere genel bir bakış sağlamaktadır; bu istatistikler pasta grafiği veya diğer görüntüleme biçimlerinde her bir gün veya hafta için tanımlanmıştır.

Wisenet Road AI’yi destekleyen 3 Wisenet P serisi kamera şunlardır:


•    PNV-A9081RLP dome kamera: Kapsama alanı: araçların maksimum 70km/sa hızla seyrettiği 3 şeritli yol

•    PNO-A9081RLP bullet kamera: Kapsama alanı: araçların maksimum 70km/sa hızla seyrettiği 2 şeritli yol

•    PNB-A9001LP sabit kamera: Kapsama alanı: araçların maksimum 140km/sa hızla seyrettiği 2 şeritli yol

“Wisenet Road AI, kullanıcılar için gerçek dünyaya ilişkin pratik faydalar sağlarken sistem entegratörleri ve iş ortaklarımız için de yeni iş fırsatları oluşturan yeni ve yenilikçi çözümler geliştirdiğimizin mükemmel bir örneğidir” diyen Hanwha Techwin Europe Ürün ve Pazarlama Müdürü Uri Guterman sözlerine şunları ekledi: 

“Bu çözümün merkezinde yer alan son derece hassas AI video analizi ile, sistem tasarımcıları son kullanıcı müşterilerin, 4K kameralar tarafından yakalanan ultra yüksek çözünürlüklü videolardan tam olarak yararlanabileceğinden emin olabilirler”.
 Slider Altına