Ecording, Dronlarla Tohum Topu Atışı Yaparak İklim Değişikliği ile Mücadele Ediyor

06 Şubat 2021 Dergi:

Küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişim olan Ecording, kendi geliştirdiği dronlarla tohum topu atışları gerçekleştiriyor.
Fortune Türkiye’nin “40 yaş altı 40” listesinde yer alan, Ecording kurucu ortaklarından Mert Karslıoğlu, İBB TV’ye verdiği röportajda şunları söylüyor: “27 yaşında, bilgisayar mühendisiyim. Yaklaşık dört yıldır ecording’de çalışıyorum. Ecording, küresel iklim krizine karşı çevre teknolojileri geliştiren sosyal bir girişim. Bu teknolojilerden biri EcoDrone adını verdiğimiz insansız hava araçları. Bu insansız hava araçlarıyla ulaşılması zor alanlara, tohum topu atışı gerçekleştirerek sarp arazileri ağaçlandırıyoruz.
Tohum topu dememizin sebebi de; içinde kil, mineral, toz gübre, orman toprağı ve tohum bulunan topların atışlarını gerçekleştirmemizden kaynaklanıyor. Bu sayede tohumları soğuktan, rüzgârdan, hayvanların yemesinden ve aşırı sıcaktan koruyarak onların çimlenebilecekleri en verimli ortamı sağlıyoruz.
Bunlar yüksek ağırlık kaldırabilen ve zorlu koşullarda operasyon yapabilen insansız hava araçları. EcoDrone’ları Türkiye’de geliştiriyoruz. Üç boyutlu yazıcılarla belirli parçalarını üretiyoruz. Tedarik ettiğimiz parçalarla da bunların imalatını yapıyoruz. Üretilen tohum toplarını bunların haznesine yerleştiriyoruz. Daha önce haritalandırma yaptığımız sahada bu insansız hava araçları otonom bir şekilde operasyonu gerçekleştirerek topları toprakla buluşturuyor.
Biz perakende sektöründe satılan her ürün, hizmet ve dönen her bir faturayı doğada EcoDrone ile bir tohum topuna dönüştürüp tüketim bazlı bir ağaçlandırma modeli geliştiriyoruz.
Sistem şöyle çalışıyor; örneğin EcoDrone etiketine sahip bir ürün satın aldığınızda, o ürün için bir tohum topu atışı gerçekleştiğini anlıyor, her tohum topu için ünik QR kodunu okutarak tohum topunuzun atışı ile ilgili tüm detaylı bilgilere ve güncellemelere ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede ağacınızın hikayesini takip edebiliyorsunuz.
Ağaçlandırma sahalarımız ve tohum tedariklerimizin tamamını Orman Genel Müdürlüğümüz ile birlikte Orman Bölge Müdürlükleri ile koordineli bir şekilde çalışarak yapıyoruz.
Şu anda yaklaşık 12 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Genç bir ekibiz. Bu yüzden iklim değişikliği ile mücadele edebilecek çokça enerjimiz var. Amacımız dünyanın iklim değişikliğini durdurabilmek için ihtiyacı olan 1.2 trilyon ağaca hızlıca yetişmek olacak. Yıllık kapasitemizi de yaklaşık geçen seneden bu seneye 16 kat artırdık. Amacımız daha fazla marka ile ve daha fazla ürüne entegre olarak bu tüketim bazlı ağaçlandırma modelini farklı sektörlerde görebilmek. Aynı zamanda bu etiketlerin bulunduğu ürünleri ya da hizmetleri tercih ederek tüketicileri doğaya için fayda üreticileri haline getirmek.”

Doğanın Yeni Nesil Savaşçısı
Ecording, yenilikçi yapısıyla tüm dünyada ve ülkemizde gittikçe artış gösteren iklim krizine karşı güçlü ve geleneksel yöntemlere göre %330 daha az maliyetli bir şekilde mücadele ediyor. Daha yaşanılabilir bir gelecek için ulaşılması zor alanlarda ekim kabiliyeti sağlayarak 6 kat daha verimli ağaçlandırmayı mümkün kılıyor.
“IPCC'nin raporuna göre, dünya sıcaklığının 2030'a kadar 1.5°C olmasının önüne geçme fırsatımız kalmadı. Ancak bugünden itibaren harekete geçersek 2030'da söz konusu sıcaklık artışını 1.5°C'de sabit tutabiliriz” düşüncesi ile yola çıkan ve geliştirdiği inovatif çözümler aracılığıyla; iş birliği yapmak isteyen markaların, sürdürülebilirlik iletişimi ile çevreye duyarlı pazarlama süreçlerine dahil olarak dünyayı ağaçlandırıyor.
Genç iklim savaşçıları Ecording ekibinin bir diğer projesi ecordingApp; dünya yararına verilen görevleri gerçekleştirdiğinizi kanıtladığınızda, edindiğiniz ecoPuanlarla ödüller kazandığınız bir mobil uygulama olarak 2021’nin ikinci çeyreğinde yayında olacak.
https://www.youtube.com/watch?v=byFrZ1T3EHI