Antalya, Güçlü Şehirler Ağı'nın Üyesi Oldu

05 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Antalya, şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi’nin ardından kurulmasına karar verilen Güçlü Şehir Ağı’nın üyesi oldu. Birleşmiş Milletler Toplantısı için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm dünyadan sadece 20 şehrin yer aldığı Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk toplantısına katıldı.
Birleşmiş Milletler Merkezi’nde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Başkan Türel’in yanı sıra Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minapolis, Atlanta gibi dünyanın en önemli 20 şehrinin belediye başkanları katıldı.

Antalya’yı anlattı

Şehirler arasında terör başta olmak üzere, şiddet ve suçla mücadelede iş birliğini geliştirmek, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımların ele alındığı toplantıda, Başkan Menderes Türel, Antalya’yı anlattı. Türel, her yıl farklı medeniyetlerden 15 milyon turisti ağırlamasına rağmen Antalya’nın nasıl dünyanın en güvenli şehirleri arasında yer aldığını ve tecrübelerini paylaştı.

Antalya’nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif

Güçlü Şehirler Ağı’nın Antalya’nın tarihine ve kimliğine uyan bir inisiyatif olduğunu dile getiren Başkan Türel, Antalya’nın eski adının çok kavimli ülke anlamına gelen Pamfilya olduğunu anlattı. Antalya’nın aralarında İran ve İsrail gibi ülkelerinden de bulundu farklı coğrafyalardan 12 milyon turisti ağırladığını dile getiren Başkan Türel “Antalya Türkiye’nin 5. büyük kentidir ama yılda 12 milyon yabancı, 3 milyon yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı ziyaretçi sayısında Londra ve Paris’ten sonra Avrupa ve ön Asya’da 3. sıradadır. Antalya’ya özellikle Avrupa ülkelerinden ve Rusya’dan ama bunun yanı sıra önemli sayılarda, İran’dan, İsrail’den, Orta Asya ülkelerinden ziyaretçi gelmektedir. Yine yüz bine yakın Avrupalı, binlerce Rus ve İranlı Antalya’da yerleşmiştir ve çalışmaktadır. Antalya’nın tarihteki adı, Pamfilya, yani çok kavimli ülkedir. Bugün de Antalya her dinden, her kökenden insanların birlikte yaşadığı bir kenttir. Bu nedenle Antalya barış, hoşgörü, dostluk kentidir ve bu özelliğini korumaya kararlıdır. Güçlü Şehirler Ağı bu anlamda Antalya’nın kimliğine çok uygun bir özellik taşımaktadır” ifadelerini kullandı.Slider Altına