Ankara Büyükşehir Belediyesi, BM’nin ‘MCR2030’ Afet Yönetimi Programına Üye Oldu

14 Haziran 2022 Dergi:

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki kentlerin afetlere karşı dirençli hâle getirilmesi, iş birliği yapılması ile karşılıklı bilgi ve tecrübelerin paylaşılması amacıyla başlatılan “Making Cities Resilience 2030 (MCR2030)” afet yönetimi programına üye oldu. Dışişleri Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından da resmi üyelik onayı alan ABB program sayesinde diğer ülkelerin şehirleriyle çalışarak, afet yönetiminde açık, şeffaf ve etkili mücadele sağlayacak bir yol haritasına da sahip olacak.
Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler, ABB olarak yaptıkları başvurunun ardından onaylanan üyelik sistemi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu program Birleşmiş Milletler bünyesindeki kentlerin dirençli hâle getirilmesi için altyapılarını birbiriyle konuşması, iş birliği yapması ve tecrübelerini paylaşması için düzenleniyor. Bütün hazırlıklarımızı yapıp başvurumuzu yapmıştık. Meclis kararını bekledik ve resmi başvurumuzu tamamladık. Şu anda hem Dışişleri Bakanlığından hem de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından resmi kabulümüzü de aldık. Biz Türkiye'nin afet planlaması içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesinin önceliklerini, kentimizi bekleyen afet risklerini ve bunlarla ilgili alınması gereken önlemleri özellikle afet öncesi süreçteki önlemleri planlamakla da görevliyiz. Şehrimizde yapmış olduğumuz çalışmaların tamamını yüksek teknolojili iyi şehir uygulaması örnekleriyle birleştirmek ve geliştirmek istiyoruz. MCR2030 programı bize bu anlamda hem çok ciddi katkı vererek yeni tecrübeler kazandıracak hem de bizim kendi tecrübelerimizi aktarmamız için bir imkân sağlayacak. Yurt dışındaki örnekleri yerinde gidip inceleyebilecek, kullanılmakta olan yazılım ile donanım altyapısında çok ciddi iş birliği ve ücretsiz yazılım transferleri söz konusu olabilecek. Büyükşehir adına büyük bir kazanç olacağını düşünüyoruz.”

Kentler Arasında Sürdürülebilir Afet Yönetimi Ağı Kurulacak

ABB’nin programa üyeliğinin kabul edilmesi aynı zamanda şehirleri tanıma ve öğrenme ortamı ile uygulama topluluklarını birbirine bağlamak için de özel bir sistem ağı kurarak pek çok avantaj sağlayacak. Kentsel ağlar tarafından şehirlerde risk azaltma ve dirençlilik oluşturma girişimlerini değerlendirmek, planlamak ve uygulamak için üç aşamalı dirençlilik ve rehberlik imkânı ile yol haritası sunmayı kolaylaştıracak programın online ortamda ve yerinde çalışmalar yaparak sürdürülebilir olması hedefleniyor.Slider Altına