Header Reklam
Header Reklam

ABD’de Dizel Okul Otobüsleri, Elektrikli Olanlarla Değiştiriliyor

18 Eylül 2022
ABD’de Dizel Okul Otobüsleri, Elektrikli Olanlarla Değiştiriliyor

Elektrikli okul otobüsleri daha temizdir ve bakımı daha ucuzdur, ancak iki sorunları vardır: Dizel bir otobüse kıyasla üç kat daha pahalı olması ve şarj istasyonları için gereken alan, üstesinden gelinmesi gereken engellerdir.

Hafta içi her gün, ABD'deki K-12 öğrencilerinin yarısından fazlası - 25 milyondan fazla öğrenci - bir okul otobüsüne biniyor. Yakın zamana kadar bu 500.000 otobüsün neredeyse tamamı dizel yakıtla çalışıyordu.

Ülke çapında dizelle çalışan okul otobüsleri 5 milyon tondan fazla karbondioksit emisyonu, özellikle de çocukların sağlığına zararlı hava kirleticileri, özellikle de ince partiküller üretir. Araştırmalar dizel egzoz emisyonlarına maruz kalmanın solunum koşullarını kötüleştirdiğini, akciğer fonksiyonlarını azalttığını ve hastane başvurularının ve acil servis başvurularının artmasına neden olabileceğini gösteriyor.

Daha temiz otobüslere geçiş, özellikle düşük gelirli öğrenciler için önemlidir. ABD genelinde, düşük gelirli öğrencilerin yüzde 60'ı, diğer öğrencilerin yüzde 45'ine kıyasla okul otobüsüne biniyor. Okul otobüsleri genellikle indirme, bindirme sırasında motorlarını rölantide çalıştırır, bu da çocukları doğrudan egzoz dumanına maruz bırakır.

Okul otobüsü filolarını elektrikli hale getirmek büyük yatırımlar gerektirse de, kanıtların bunun uzun vadede sağlık ve ekonomik faydalardan fazlasını getireceğini açıkça gösteriyor.

Erken davrananlar

Temiz araç politikasında uzun süredir lider olan California, ilk elektrikli okul otobüslerini 2014 yılında satın aldı. Şimdi devlet, iklim ve hava kalitesi hedeflerini ilerletmek için 200'den fazla dizel otobüsü, elektrikli versiyonlarla değiştirmek için yaklaşık 70 milyon ABD Doları harcıyor.

Dikkate değer bir başka örnek de, 2025 yılına kadar 326 dizel otobüsü elektrikli otobüslerle değiştirecek ve beş şarj istasyonu inşa eden, Maryland'deki en büyük okul bölgesi olan Montgomery County'dir. Bölge, 210 okulda 160.000 öğrenciden oluşan bir nüfusa sahiptir.

Virginia'da, kamu hizmeti şirketi Dominion Energy, 2019 yılında, kirliliği azaltma ve sürdürülebilirliği teşvik etme girişimlerinden biri olarak eyalet çapındaki 16 okul bölgesi için 50 elektrikli otobüs sağlayacağını duyurdu. Dominion altyapı maliyetlerini ödüyor ve dizel ile elektrikli otobüs arasındaki maliyet farkını sübvanse ediyor.

En büyük engeller: Finansman ve alan

Dominion'un hareketinden de anlaşılacağı gibi, otobüs filolarını dönüştürmek birçok okul bölgesi için kolay bir adım değil. Elektrikli bir okul otobüsü, dizel otobüsün fiyatının iki ila üç katına (400.000 dolara kadar) mal olabilir.

Ancak elektrikli otobüslerin işletme maliyetleri daha düşüktür, bu nedenle ilçelere dizel versiyonlara kıyasla yılda otobüs başına tahmini 4.000 ila 11.000 $ arasında tasarruf sağlar. Bu, elektrikli otobüslerin maliyetlerini ömürleri boyunca diğerleriyle karşılaştırılabilir hale getirebilir.

Elektrikli otobüs motorları, dizel motordaki 2.000 parçaya kıyasla yaklaşık 20 parçaya sahiptir ve çok daha az bakım adımı (düzenli yağ değişimi gibi) gerektirir. Frenleme ve direksiyon gibi mekanik sistemlerinin birçoğu dizel otobüslerdekine benzer olduğundan, özellikle her iki otobüs türünün de çalıştığı ilçelerde elektrikli otobüslerin bakımı nispeten kolaydır.

Özellikle otobüs güzergahlarının uzun olduğu ve pil menzilinin kısıtlı olduğu bölgelerde, şarj istasyonları da yatırım ve alan gerektirir. Şu anda piyasada bulunan çoğu otobüs, tek bir şarjla yaklaşık 100 ila 120 mil (160-190 kilometre) menzile sahiptir.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'ndaki analistler, Colorado, New York ve Washington'daki okul otobüsü sürüş döngülerini gözden geçirdi ve ortalama bir okul otobüsünün tipik olarak günde 5,26 saat çalıştığını buldu. Ortalama sürüş mesafesi yaklaşık 32 mil (50 kilometre), bazı otobüsler günde 127 mil (200 km) yol kat ediyordu.

Okul bölgeleri, özellikle sabah ve öğleden sonra rotaları arasında otobüsleri kolay ve verimli bir şekilde şarj edecek yerlere ihtiyaç duyar. Bu altyapıyı oluşturmak, özellikle dizel otobüsler, büyüyen elektrikli filolarla aynı anda çalışmaya devam ederken, alanın sınırlı olduğu okul bölgelerinde zorluk oluşturabilir.

Enerji kaynağı olarak kullanılabilen otobüsler

Aynı zamanda, şarj altyapısı okul otobüsü yakıt ikmali ve yönetimini daha verimli hale getirebilir. Günümüzün yönetilen şarj altyapısı, bir otobüsün garaja park edildiğinde şarja takılmasına, ücretin yalnızca gerektiğinde alınmasına olanak tanır. Şarj cihazları, günün enerji talebinin en düşük olduğu ve enerjinin daha ucuz olduğu zamanlarda çalışacak şekilde programlanabilir.

Üreticiler, depolanan elektriği hizmette değilken şebekeye geri gönderebilen çift yönlü şarj özelliğine sahip otobüsler sunuyor. Birçok okul otobüsünün kullanılmadığı ve güç kullanımının genellikle zirveye ulaştığı yaz aylarında, bu otobüslerin kamu hizmetlerinde kullanımı mümkündür. Bu otobüsler ayrıca elektrik kesintileri ve acil durumlarda mobil jeneratör olarak da kullanılabilir.

2022'de yapılan bir çalışmada, Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, eyalet hizmetlerinin okul otobüslerini, otobüslerin programlarını hesaba katarak en yüksek enerji talebini yönetmek için araçtan şebekeye şarj ile nasıl kullanabileceğini analiz etti. 14.000 otobüslük bir filonun Kuzey Carolina'da ortalama bir kış, hafta sonu günlerinde şebekeye yaklaşık 2,6 gigawatt-saat elektrik sağlayabileceğini, böylece kamu hizmetlerinin doğal gaza olan bağımlılığını azaltacağını ve günde 1.130 tona kadar karbondioksit emisyonunu önleyebileceğini öngördüler.

Daha temiz hava, muhtemelen artan öğrenci performansında faydasını kanıtlar. 2019 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, Gürcistan'da 2.656 dizel otobüsün iyileştirilmesinin (otobüslerin emisyonlarını azaltmak için yeni bileşenler eklenmesinin) öğrencilerin solunum sağlığı üzerinde, İngilizce ve matematik öğrenimi üzerinde olumlu etkilerle ilişkili olduğu görüldü. Modernize edilmiş dizel araçlar bile havayı kirletmeye devam ettiğinden, elektrikli otobüslere geçiş muhtemelen daha da büyük faydalar sağlayacaktır.

Faydaları ülke geneline yaymak

Federal ve eyalet kurumları, elektrikli okul otobüslerine geçişi hızlandırmak için harekete geçiyor. COVID-19 salgını sırasında ekonomik rahatlama sağlamak için 2021'de yürürlüğe giren Amerikan Kurtarma Planı, yetersiz hizmet alan yerlerdeki okul bölgeleri, Kabile okulları ve elektrikli otobüs satın alan okullara hizmet veren özel filolar için 7 milyon dolarlık indirim içeriyordu.

Mart 2022'de Çevre Koruma Ajansı, 11 eyalette 23 elektrikli okul otobüsü değiştirme programı ve ilgili şarj altyapısı için fon sağladı. New York eyaletinin 2023 mali bütçesi, tüm yeni okul otobüsü alımlarının Temmuz 2027'den itibaren elektrikli olması ve 2035 yılına kadar hizmette olan tüm okul otobüslerinin sıfır emisyonlu olması gerektiğine dair ülke çapında bir gerekliliği içeriyor. Bütçede, Kasım 2022'de oylanacak daha büyük bir çevresel tahvil yasasının bir parçası olarak okul otobüsü elektrifikasyonu için finansman olarak 500 milyon dolar ayrılıyor.

The New School Öğretim Görevlisi Andrea Marpillero-Colomina’nın Kentsel Çalışmalar makalesinden özetlenmiştir. Makale, The Conversation'da yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okumak için: https://theconversation.com/electric-school-buses-are-taking-students-back-to-school-bringing-cleaner-air-and-lower-maintenance-costs-to-school-districts-across-the-country-185659Slider Altına