Header Reklam
Header Reklam

Yaya üst geçitlerinin hal-i pür melali?

24 Temmuz 2012 Dergi: Mayıs-Haziran 2012

 

Türkiye'de özellikle büyük şehirlerimizdeki "yaya üst geçitleri" acaba bir gün şöyle temiz modern bir görünüme kavuşacak mı?

 

O kadar kötü üst geçitlerimiz var ki! Şehrin en modern noktalarında bile öğlesine kırık dökük, derme çatma, pislik içinde, pis kokan üst geçitlerimiz var ki insan bir metropolde olduğuna inanamıyor.

Hele bir de bu geçitlerin kışın çamurla, buzla kaplı hallerini düşünün? Bunların kesinlikle unutulmuş yerler olduğunu, hatta bilerek isteyerek unutulmaya devam edilen yerler olduğunu söylememiz gerekiyor.

 

Acaba bu üst geçitlerin hal-i pür melali yöneticilerin dikkatini çekmez mi? Bunlara kimse bakmaz mı? Süpürüp, temizlemez mi? 'Onaralım, boyayalım, temizleyelim gerekiyorsa yeniden yapalım' demez mi? İnsan gerçekten merak ediyor; 'çarpık çurpuk' bir üst geçidi şehrin en modern caddelerinde görmek, yöneticileri hiç rahatsız etmez mi?

 

Örneğin, Anadolu yakasında Kadıköy E-5 kara yolu üstündeki büyük bir hastanenin önünde yer alan ve yüzlerce insanın kullandığı üst geçit? Üstelik bu geçidi hastaneye gelen her yaştan hastanın kullandığı da düşünülürse; gerçekten vahim bir durumdayız... Ne merdivenlerinin basamakları olması gerektiği yüksekliklerde ne asansörü var ne de herhangi bir estetik görünüme sahip? Bunun gibi pek çok üst geçidi eminim hepimiz zaten her gün görüyoruz? Bu köhne üst geçitlere asılmış belediyelerimizin modern proje tanıtımlarının yer aldığı pankartları görmek ise oldukça ironik bir durum?

 

Üst geçitlerin reklam panolarının asıldığı yerler olarak da kullanıldığını görünce yetkililere bir öneride bulunmak istiyorum. Bu panoları özel sektöre, kurumlara kiralayarak, üst geçitlerin yenilenmesi sağlanabilir. Böylece modern üstgeçitlere kavuşurken belediye bütçelerinden de ek para da çıkmamış olur?

 

Umarız ki yetkililer, bu önerimizi kayda değer bulur...

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle?

Etiketler


Slider Altına