Header Reklam
Header Reklam

Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde Dört Belediye Ödül Kazandı

10 Ekim 2022 Dergi: Eylül-Ekim 2022

“Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan ve ortak geleceğimize sahip çıkan iş modellerini/projeleri vurgulamak” amacını güderek 9. kez verilen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde bu yıl 15 kategoride 35 proje ödüle layık görüldü. Büyük ölçekli firmaların yanı sıra KOBİ, start-up, sivil toplum kuruluşları ve belediyelere giden ödüllerin bizi ilgilendiren kısmı elbette bu belediyelerin hangileri olduğu idi. Fatih Belediyesi “Sıfır Atık Eğitim Merkezi ve Geri Dönüşüm Atölyesi” projesiyle Atık Yönetimi klasmanında, Tepebaşı Belediyesi “GESİKOOP” projesiyle İşbirliği klasmanında, Nilüfer Belediyesi “Sosyal Belediyecilikte Yeni Nesil Üretim Hareketi: Atölye Nilüfer” projesiyle Sosyal Etki klasmanında ve Malatya Büyükşehir Belediyesi de “Engelli Araçları Tamir ve Bakım İstasyonu” projesiyle Çeşitlilik ve Kapsayıcılık klasmanında ödül kazandılar.

“Atık Yönetimi” kategorisinde ödül alan Fatih Belediyesi, bunu “Sıfır Atık Eğitim Merkezi ve Geri Dönüşüm Atölyesi” projesiyle elde etti. Fatihliler, sadece atık getirerek değil aynı zamanda atölye faaliyetlerine katılarak da sürece dahil olabiliyorlar. 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde 14 grup atık kabul ediliyor. “Sıfır Atık” bilincinin artırılması hedefiyle çalışmalarını sürdüren atölyede özellikle çocuklar; geri dönüşüm ürünlerinin nasıl ayrıştırılıp ne tür işlemlerden geçirildiğini yerinde inceleyerek öğrenme imkânı buluyorlar.

“İşbirliği” kategorisinde ödül alan Tepebaşı Belediyesi’ne ödülü getiren projenin ismi GESİKOOP. GESİKOOP (Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi), Tepebaşı Belediyesi’nin zorlu şartlar altında ve kayıt dışı olarak çalışan sokak toplayıcılarına statü kazandırmak, toplanan atıkları ise kayıt altına almak amacıyla kurduğu bir oluşum. 13’ü yabancı olmak üzere toplam 32 üyesi olan kooperatif bünyesinde üç de kadın yer alıyor. 

Kurulduğundan bu yana geçen iki yıllık süreçte 5 bin 580 ton atık toplandı.

“Sosyal Etki” başlığı altında Nilüfer Belediyesi, “Sosyal Belediyecilikte Yeni Nesil Üretim Hareketi: Atölye Nilüfer” projesiyle ödül aldı. Atölye Nilüfer; özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak, gelişen teknolojiyle dünyada hızla yayılan “Kendin yap” kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla “3 Boyutlu Yazıcı, Kodlama” ile “Ahşap Modelleme” konularında eğitim ve atölyelerin gerçekleştirildiği bir yer olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ise “Engelli Araçları Tamir ve Bakım İstasyonu” projesiyle “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” kategorisinde ödülün sahibi oldu. Engelli vatandaşların akülü araçlarının tamiri için kurulan engelli araç tamir ve bakım atölyesinde; tamir, bakım ve onarım işlemleri yapılıyor.

Sürdürülebilirlik, kelime anlamı olarak “daimî olma yeteneği” şeklinde tanımlanıyor. İşin özü de bu tanımda saklı aslında. Günü kurtaran işlerden ziyade geleceğe ışık tutan projelerin peşinden koşan, o yönde emek harcayan belediyeler. Bunu ütopik bir beklentiden çıkarıp somutlaştırdığımızda her şey yoluna girecek. Belediyecilik denilen kavramın hakkı asıl o zaman verilmiş olacak.

Bu bağlamda ödül alan belediyelerimizi kutlarız. 
Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle…

Fatih ÖnderSlider Altına