Header Reklam
Header Reklam

Önümüzdeki dönemde “Akıllı Şehir” ve “Marka Şehir” kavramlarını daha sık duyacağız

28 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016

e-Belediye dergisi olarak 62. sayımızı neşretmenin mutluluğu içerisindeyiz. Bu 62. sayının karşılığı 10 yıl. e-Belediye, 10 yıldır belediyelere ve belediyelerle ticari temasta olan sektörlere dair gelişmeleri sizlerle paylaşıyor. Aradan geçen süreçte şunu gördük ki, “her şey gibi” belediyeler de, şehircilik de, şehirler de değişti, değişiyor. Artık “şehir” kelimesinin önüne çağa uygun kavramlar geldiğini görüyoruz; akıllı şehir, marka şehir gibi. Bu iki anlayış da son zamanlarda oldukça popülerleşti. Belediyelerin de bu kavramları giderek daha çok benimsediği de bir gerçek.

Akıllı şehircilik üzerine pek çok çalışma yapıldığına şahit oluyoruz. Bunların sonuncusu; Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), MasterCard, Vodafone Türkiye, Intel, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün ortaklaşa yürüttüğü Türkiye Akıllı Şehirler Değerlendirme Raporu oldu. Raporun sonuçlarını detaylı bir şekilde dergimizde bulacaksınız. Ben buradan şu kadarını söyleyeyim: Dünya genelinde; akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan binalar, çevre ve atık yönetimi gibi basit uygulamalarla 2050 yılına kadar yaklaşık 22 trilyon dolar tasarruf sağlanması hedefleniyor.

7 Nisan’da Eventuum tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen Marka Şehirler Zirvesi de çok önemli bir buluşma oldu. Zira Türk ekonomisinde marka gücü olan firmaları ve kuvvetli STK’ları tek bir çatı altında topladı. Zirvede neler konuşulduğunu haberimizde bulabileceksiniz.

Şehir lafzından bu kadar dem vurmuşken, şehirlerin en güzeli İstanbul’un dünya metropolleriyle yarışan Nokta İstanbul projesine ayrı bir paragraf açmalıyım. Nokta İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile "istanbul"un ve kısa kodu "ist"in; “com, net, org, gov” gibi internet uzantısı olmasını kapsıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alan adları için başvurduğu ICANN’e 60 ülkeden bin 930 talepte bulunuldu. Değerlendirme sonucunda 65 şehirle birlikte İstanbul'un başvurusu da kabul edildi. Şu an İstanbul; New York, Londra, Barselona, Berlin, Moskova, Sidney ve Tokyo gibi metropollerle rekabet ediyor. Projeye dair detaylı bilgi için dergimizin sayfalarını çevirmeniz yeterli.

Bu sayımızın röportaj kişileri ise Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı vePanasonic Kurumsal Sistemler Ülke Müdürü Uğur Çağlar oldu. Her iki yöneticiye de değerli vakitlerini bizlere ayırdığı için teşekkür ederiz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…Slider Altına