Header Reklam
Header Reklam

Kentsel Dönüşüm Ekim’de Başlıyor mu?

07 Eylül 2012 Dergi: Temmuz-Ağustos 2012

Son dönemde en çok konuştuğumuz konulardan biri de kentsel dönüşüm…

Afet yasasının çıkmasının ardından gözler yenilenecek gecekondu bölgelerine ve depreme dayanıksız sahaların yeniden inşasına çevrildi. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüştürme çalışmalarına Ekim ayında başlamayı planlıyor. Nereden başlanacağı sorusuna da Bakan Bayraktar, “En çok hangi şehir istiyorsa, oradan başlayacak” şeklinde yanıt veriyor.

Bakanlık son olarak da riskli binalarını tespit ettirmek isteyenler için metrekare birim fiyatlarını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye genelinde 6,5 milyon binanın elden geçeceği afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında, riskli bina tespitinde Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü'nce belirlenen birim fiyatlar kullanılacak. Rapor, deney gibi tüm masrafları kapsayan birim fiyatlara göre, riskli binaların tespitinde bina kullanım alanı için her metrekareye fiyat ödenecek. Bakanlığın açıkladığı birim fiyatlarına göre, kullanım alanı 500 metrekareye kadar olan bir binada, her bir metrekare için KDV dahil 2,25 TL ödenecek. 500 metrekarelik bir bina için tespit masrafı, KDV dahil bin 125 TL olacak.

Öte yandan, yıkımların nasıl gerçekleştirileceği konusu da aydınlığa kavuşmaya başladı. Kentsel dönüşüm kapsamında 7 milyon binanın yıkımını üstlenecek firmalar, bina yıkımlarını “geri dönüşüm malzemeleri” karşılığında yapabileceklerini söylüyor. Bu konuda basına açıklamada bulunan Yıkım Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Bulut, bir binayı 1 günde yıkabileceklerini, enkazın ise 5-6 günde kaldırılabileceğini söyleyerek; 5-6 katlı bir binada metrekare başına ortalama 8-10 kilo hurda demiri düştüğünü, bina 2 daireli olduğunda ise yaklaşık bin metrekare inşaat alanı ortaya çıkacağını, bunun da hurda değerinin ise maksimum 10 bin Lira olacağını söylüyor.

Bulut’un açıklamaları şöyle: “Bu rakam yıkım maliyetlerini karşılayabilmektedir. Ancak pahalı olan, enkazı kaldırma maliyetidir. Yıkım maliyetleri, binadan çıkacak hurda geliriyle sağlanabilmektedir. Dolayısıyla yıkım faaliyetleri, ne devletin bütçesini ne de bina sahibinin bütçesini etkilemektedir. Ancak enkaz kaldırma faaliyetleriyle ilgili bir bedel alınması gerekmektedir. Enkaz kaldırma maliyetleri ise resmi döküm sahalarının şehir merkezinin dışında olması, yakıt, nakliye ve enkaz yükleme ücretleri nedeniyle yüksektir. 5 katlı bin metrekare inşaat alanına sahip binanın yıkım maliyeti ise geri döşümden elde edilecek gelirle sıfırdır. Binanın enkazını atma maliyeti ise müteahhit kârı gözetilmeden 20 bin Lira’dır. Bu rakam müteahhit kârıyla beraber 25 bin Lira’yı bulur”.

***

Güzel bir proje: Bakırköy'de bisiklet yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Veliefendi yolu üzerinde bisiklet yolu kuruyor. Bunca yıkım döküm haberleri arasında, ne güzel bir haber…

1004 km’lik yolun şerit düzenlemeleri tamamlandı. Bisikletinizi alıp, Bakırköy Taşhan Kavşağı’ndan başlayarak metro durağına kadar gidebileceksiniz. Üstelik engelli vatandaşlarımız da akülü sandalyelilerini rahatlıkla kullanabilecekler. Daha çok olsa keşke! İstanbul’un her yerinde bisikletlerimize binip rahat rahat işimize gücümüze gidebilsek. Umarız ki olur…

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…

 


Etiketler


Slider Altına