Header Reklam
Header Reklam

Kentler havasız kaldı!

02 Ocak 2020 Dergi: Kasım-Aralık 2019

BM verilerine göre dünya çapında her 5 saniyede bir, bir kişi solunan kirli hava nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise hava kirliliğinin yılda ortalama 37 bin erken ölüme yol açtığı tahmin ediliyor. Son günlerde de mevsim koşullarının olması gerektiği gibi olmaması sebebiyle kirli hava kentler üzerinde dağılmadan duruyor . Yağmur yok, rüzgâr yok, ısı yüksek… Uzmanlar bunların hepsini hava kirliliğine sebep olan etmenler olarak değerlendiriyorlar. Özellikle karbon salınımının yüksek olduğu büyük kentler adeta havasız kalmış durumda. Örneğin son zamanlarda İstanbul için yapılan hava kirliliği uyarıları dikkat çekiyor. 
Kentlerde oluşan kirli hava, insanların yaşam kalitesini düşürüyor ve çok ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor. Bunun için kentlerin, daha fazla raylı sistem taşımacılığı, temiz enerji kullanımı, daha fazla geri dönüşüm ve elektrikli araç kullanımı yaygınlaştırma gibi önlemleri bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor.
Bunun yanı sıra kentsel dönüşümde ortaya çıkan asbeste bağlı akciğer hastalıkları da kentlerde dikkat edilmesi gereken başka bir unsur. Bu nedenle yıkım esnasında gerekli tedbirler maksimum düzeyde alınmalı ve yıkımın havayı daha da fazla kirletmemesi için gereken özen gösterilmeli.

Tüm Türkiye açısından yoğun ve süprizlerle geçen 2019 yılını geride bırakıp, yeni bir yıla adım atarken; herkes için eşit şartların olduğu, barış, sevgi ve huzurun hakim olacağı bir dünya dileğiyle mutlu yıllar diliyorum. 

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…

Didem TAŞBAŞISlider Altına